rakytník rešetliakový
Zdroj: istock.com

Ako si vypestovať rakytník rešetliakový

Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides) je v našich končinách dosť nedocenená rastlina. Spomína sa však čoraz častejšie vďaka mnohým pozitívnym účinkom na zdravie, najmä imunitu a trávenie. Pozitívne je, že si ho môžete vypestovať aj vo vašej záhrade. Čo potrebujete vedieť?

Aké vitamíny a minerály rakytník obsahuje?

Rakytník sa nazýva superpotravinou, pretože jeho plody – malé oranžové bobule – obsahujú viac ako 190 biologicky aktívnych látok. Má vysoký podiel vitamínu C, obsahuje vitamíny skupiny B, provitamín A, tokoferoly, vitamín D a A, beta-karotén. Je dôležitý nielen pre imunitu a zdravie, ale aj pre krásu – udržiava zdravú pokožku a podporuje lesk vlasov.

rakytník rešetliakový
rakytník rešetliakový | Zdroj: istock.com

Ako sa starať o rakytník?

Rakytník sa kedysi používal ako stabilizátor pôdy a na ochranu živočíchov, ktorým slúžil ako potrava. Dnes už vieme, že výhod má podstatne viac. Jednou z nich je aj nenáročné pestovanie. Má pozoruhodnú znášanlivosť voči suchu, samozrejme, to neznamená, že ho máme nechať suchý – najmä nie počas kvitnutia a plodenia. Pozitívne je tiež, že je mrazuvzdorný a nemá veľa problémov so škodcami alebo chorobami.

Vyberte si odrodu podľa vašich možností

Existuje viac druhov rakytníka, ktoré sa rozlišujú najmä výškou a úrodnosťou. Kríková forma dorastá do približne 60 centimetrov, stromová môže mať aj 5 metrov. Rôzne odrody majú mierne odlišnú chuť. Vetvy rakytníka sú tŕnité so strieborne-zelenými listami v tvare kopije. Na to, aby rakytník zakvitol, potrebuje rastlinu opačného pohlavia. Treba si však uvedomiť, že rodí najskôr ako trojročný, niekedy i neskôr (bežne sa predávajú rastliny v tomto veku). Kvety má žlté až hnedé, bobule ovocia majú sviežu oranžovú farbu.

rakytník rešetliakový
plody rakytníka | Zdroj: istock.com

Čo potrebuje rakytník, aby sa mu darilo?

V prvom rade vyberte slnečné miesto. Pri slabom svetle a v polotieni bude úroda obmedzená. Doprajte mu dostatočne veľa priestoru z dôvodu rozľahlého koreňového systému. Keďže na to, aby ste vypestovali ovocie, potrebujete dve rastliny – samčiu i samičiu, vyberte priestor, kde by mohli byť 2-3 metre od seba a netienili by ich iné stromy či stavby. Bližšie k sebe ich nesaďte, potrebujú mať dostatok vlastného priestoru.

Neprehliadnite: Prečo nám nerodí rakytník?

Dôležité je, aby bola pôda dobre odvodnená a vzdušná s pH 6-7. Ak náhodou polejete viac (alebo po silných lejakoch), nechajte pôdu okolo rakytníka preschnúť. Nesaďte ho pri ceste. Myslite na to, že rakytník je aj krásnou dekoratívnou rastlinou, pretože bobule pretrvávajú aj počas zimy. Môže slúžiť aj ako živý plod, alebo na rozdelenie funkčných častí záhrady.

rakytník rešetliakový
olej z rakytníka | Zdroj: istock.com

Hnojenie, škodcovia a rez rakytníka

Na jar rakytníku doprajte fosfor. Jediným skutočným hmyzím škodcom rakytníka je japonský chrobák. Buď ho oberte ručne, alebo použite schválený organický pesticíd. Rez robíme len do trojročného dreva počas doby vegetácie, nezasahujeme do starších častí, mohla by uhynúť. I keď sa považuje za mrazuvzdorný, v zime mu rozložme ku koreňom čečinu, slamu, prípadne rastlinu obaľme netkanou textíliou.

rakytník rešetliakový
rakytníková šťava | Zdroj: istock.com

Ako sa konzumujú plody rakytníka

Už prastaré mamy z neho robili lekár alebo džem, dávali ho do koláčov. Plody však môžeme konzumovať aj surové. Zaujímavý je tiež vo forme šťavy, sirupu, likéru či vína.

Rakytníkové plody sa používajú aj na výrobu pleťových krémov, pleťových vôd a výživových doplnkov.

Sabína Zavarská

Zdroje: gardeningknowhow.com

Foto: istockphoto.com

  1. Jozef Litvin says:

    Skuste ešte poradiť,ako čo najefektivnejšie dostať – obrať tiekrasne bobuľky z tych trnitých konarikov,mam rakytnik rodiaci už 5 rokov,ale s oberanim mam trošku problem,ďakujem

    1. michaela says:

      Zijem v Lotyssku, kde je rakytnik velmi popularny. Na jesen sa plody predavaju na trhoch… odcvaknute cele vetvicky s plodmi, ktore treba dat doma do mrazaku, po zmrznuti idu velmi lahko obrat a nerozmackaju sa medzi prstami 🙂

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.