Odborník radí: Chradnúca gardénia

image 26226 25 v1

Kúpila som si rozkvitnutú a voňavú gardéniu. Jej krásne tmavozelené listy však časom vybledli a začali jej opadávať kvety. Kde robím chybu pri pestovaní? (Jaroslava P., Žilina)

Gardénii (Gardenia augusta) opadávajú kvety vtedy, ak je v miestnosti so suchým vzduchom. Príčinou môže byť aj prievan, ak často v zime vetráte, hoci len na chvíľku. Blednutie listov je zasa reakciou rastliny na vyšší obsah vápnika v zálievkovej vode. Gardéniu zalievajte odstátou a mäkkou vodou. Do zálievkovej vody občas pridajte trochu rašeliny a nechajte ju vylúhovať. Gardénia je totiž kyslomilná, preto sa odporúča sem-tam prihnojiť ju hnojivom určeným na kyslomilné rastliny. Netreba zabúdať ani na postrekovanie rastliny vlažnou vodou, to bude záruka jej atraktívnejšieho a sviežejšieho vzhľadu a zároveň sa tak zamedzí opadávaniu pukov a kvetov. Gardéniám sa viac darí v zimných záhradách a chodbách ako v prekúrených bytoch. 

Odpovedali: Ing. Hana Szabóvá, Daniel Košťál FOTO: thinkstock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.