Čo s napadnutou borievkou

image 50498 25 v1

Na konárikoch borievky som našiel drobné beľavé plochy. Drevina nevyzerá celkovo dobre, mám dokonca pocit, akoby usychala. O čo ide? Môžem ešte drevinu zachrániť? (Peter, Devínska Nová Ves)

Môže ísť o napadnutie štítničkou borievkovou. Drevine veľmi škodí, cicia jej šťavy, oslabuje ju a drevina následkom toho chradne. Okrem borievok sa vyskytuje aj na tujach a cypruštekoch.

Samičky tohto škodcu identifikujete lupou podľa oranžového tela s bledým štítkom na povrchu. Ak je rozsah poškodenia veľký, drevina môže uhynúť. Preto riešenie neodkladajte. Väčšinou ide o dôsledok dlhodobejšej nečinnosti, keď si škodcu nevšimnete a nezakročíte. Odporúčam vám zrealizovať čím skôr postrek. Použite dva typy postrekov. Ten druhý zopakujte 10 dní po prvej aplikácii. Konkrétny, aktuálne povolený typ vám doporučia v predajni so záhradkárskymi potrebami. Do postrekovej kvapaliny je potrebné pridať aj zmáčadlo, pretože telo škodcu pokrýva ochranná vosková vrstva.

ODPOVEDAL DANIEL KOŠŤÁL
FOTO ISIFA/SHUTTERSTOCK​

Komentáre

  1. Tie chrobaky maju urcity zivotny cyklus ktory je potrebne prerusit preto sa to strieka na viackrat.
    Pokial prerusite cyklus rozmnozovania bude po nich rychlo.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.