image 39574 25 v1

Nové číslo časopisu Záhrada 02/2017 v predaji

Vážení priatelia, pri zostavovaní tohto čísla sme sa snažili zodpovedať aktuálne otázky, ktoré trápia väčšinu z nás. Rok čo rok si predpestovávame priesady zeleniny a neraz sa stane, že našu snahu zmarí nemilosrdná choroba, ktorú dôverne poznáme pod názvom padanie klíčiacich rastlín.

Ak nie ona, nemilo nás prekvapia nezničiteľné smútivky, ktoré poletujú okolo črepníkov. Ich larvy požierajú korienky priesad, ale i izbových kvetov. Na všetko však jestvuje liek, len treba vedieť, aký a kedy ho podať.
Okrem toho radíme, ako sa tentoraz vyhnúť nemilému prekvapeniu, ktoré nám pripravilo minulý rok počasie a naučíme vás predvídať mrazy a aj to, ako pred neskorými mrazíkmi ochrániť rastliny.
Aby to však nebolo len o vážnom boji proti škodcom a nepriazňam počasia, začítajte sa do veselej témy o našich operených spojencoch v záhrade, a kým skončí marec, určite zrežte všetky jadroviny.
Porezané konáriky aspoň nahrubo podrvte a rozprestrite do kompostéra. Tie najkrajšie si nechajte a vyrobte z nich nádherný lampáš!
Ak si netrúfate, urobte si hoci aj jednoduchú pomôcku do kuchyne. Pustiť sa môžete aj do predpestovania priesad kvetov na balkóny a terasy alebo vyskúšajte byť v koži Marušky z rozprávky O dvanástich mesiačikoch a skúste dopestovať jahody skôr, ako príde ich sezóna.
Tohto všetkého sa týkajú pracovné návody a rady v aktuálnom čísle. Podľa našich návodov si môžete vybudovať aj záhradný chodníček a už tradične nechýba ani ovocinárska poradňa nestora slovenského ovocinárstva, pána profesora Hričovského. No určite vás poteší aj článok o škrupinovom ovocí. Jeho rozsah nám síce nedovolil uverejniť aj prehľad odrôd jedlých gaštanov (pretože odrôd lieskovcov je na Slovensku riadna paleta), o gaštanoch si však prečítate už v nasledujúcom vydaní. Verím, že sme opäť vyhoveli vašim požiadavkám. Budeme sa o to snažiť aj v ďalších číslach. Aby bol váš-náš časopis naozaj šitý na mieru, posielajte nám svoje otázky či témy, o ktorých by ste chceli vedieť viac. Alebo ešte lepšie – porozprávajte sa s nami osobne.

Už teraz sa na vás tešíme na týchto výstavách:
Gardenia (20. – 23. 4. 2017, Výstavisko Nitra, stánok pred halou B),
Záhradkár (5. – 9. 4. 2017, Trenčín)

Príjemné čítanie a čoskoro dovidenia :-)!

Martin

Z obsahu: 

Inšpirácie
■ Kvety do novej sezóny
■ Lampáš z konárikov
■ Pestujeme africké fialky
■ Malá mestská záhrada

Interiér
■ Živé farby do smutných kútov
■ Pripravujeme kvetinové priesady

Okrasná záhrada
■ Užitočné vtáky v našej záhrade

Praktická záhrada
■ Chránime priesady pred hubovými chorobami
■ Neveselé smútivky
■ Rýchlenie jahôd

Pre šikovné ruky
■ Pierka do kuchyne
■ Jarné prerezávanie ovocných stromov
■ Rez ruží
■ Záhradný chodník
■ Dlažobné kocky
■ Chodník z kamenných šlapákov

Ovocný sad
■ Skúsený ovocinár radí
■ Liesky do každej záhrady

Radíme čitateľom
■ Dobrý nákup
■ Pozor na jarné mrazíky

Relax
■ Krížovka


Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje