Je vhodné prikrmovať mäsožravé mucholapky?

Je vhodné prikrmovať mäsožravé mucholapky?

Kúpili sme deťom mucholapky. Vysadili si ich do starého akvária a neustále ich chcú prikrmovať muchami. Je to vhodné? Čím treba prihnojovať tieto rastliny? (Lenka B., Bratislava)

Mucholapky netreba prikrmovať, dokonca sa nič nestane, ak za celý rok hmyz nedostanú. Na druhej strane pravidelné, avšak striedme prikrmovanie hmyzom môže prispieť ku krajšiemu vzhľadu a bohatému olisteniu rastliny. Prikrmovať je ale potom najlepšie počas hlavnej vegetačnej sezóny, na jar a v lete. Určite nie je potrebné prikrmovať ich počas zimy. Ak nie je rastlina schopná uloviť si korisť sama, napríklad preto, že je slabá, je možné jej pomocou pinzety podstrčiť občas muchu. Nesmie však byť neprimerane veľká. Takáto korisť spôsobí rastline problém, obvykle potom celý list odumrie. Okrem múch sú vhodné aj malé cvrčky. Pokiaľ ide o prihnojovanie, u mucholapiek nie je potrebné. Vyššie nároky na živiny majú väčšie a vzrastovo mohutnejšie mäsožravé rastliny.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.