Ochrana rastlín v záhrade

image 48129 25 v1

Najlepšou ochranou je prevencia. No veľakrát už ani ona nepomáha. Niet sa čo čudovať. Vo svete, v ktorom už neplatia ani pranostiky našich predkov, už dávno nie je veľa vecí tak, ako kedysi.

1 Fungicídy pomôžu s hubovými chorobami

Fungicídy sú prípravky, ktoré ničia takzvané nižšie huby, teda hubové ochorenia.
Po vysadení zemiakov aktuálne využijete prípravok Infinito® SC. Ochráni zemiaky pred hubovými chorobami i plesňami. Spoľahlivo chráni listy, stonky i hľuzy. Má vysokú dlhodobú účinnosť vo všetkých kľúčových fázach vývojového cyklu. Výborne účinkuje pri akýchkoľvek poveternostných podmienkach a je odolný aj proti zmytiu dažďom! Pôsobí preventívne aj liečebne.

PREVICUR ® ENERGY – zelenina používame ako prvý prípravok hneď na začiatku sezóny. Spoľahlivo ochráni mladé priesady pred najčastejšou chorobou – padaním klíčiacich rastlín. Ochránime ním hlavne plodovú zeleninu, ako sú uhorky, rajčiaky, paprika či baklažán, ale aj mnohé hlúboviny proti pôdnym a listovým chorobám, ktoré spôsobujú pravé plesne (Oomycetes) a huby z rodu Pythium. Účinkuje preventívne a vyznačuje sa dlhodobým účinkom. Dôkladne dezinfikuje pôdu a zaručí zdravé a silné priesady. PREVICUR ® ENERGY – okrasné rastliny je kombinovaný systémový fungicíd určený na ochranu okrasných rastlín pred plesňami z rodu Oomycetes. Účinnú látku prijíma rastlina koreňmi aj nadzemnými časťami, v tomto prípade už 30 minút po aplikácii.

2 Insekticídy proti hmyzu

Insekticídy sú prípravky na ničenie hmyzu. Decis AL/Decis Protech snáď ani netreba predstavovať. Ide o známy prípravok s kontaktným účinkom proti cicavým a žravým škodcom, ako sú vošky, vrtivky, pásavky, kvetovky a húseničky. Ochráni ovocie, zeleninu i okrasné rastliny. Má rýchly účinok, a to aj pri nízkych teplotách. Aplikuje sa celoročne.

DECIS ® AL – okrasné rastliny je kontaktný insekticíd na priame použitie – bez riedenia. Obsahuje stabilizátory na dlhodobé a opakované použitie doma aj na záhradke, na balkónoch i v zimných záhradách. Pôsobí okamžite proti voškám, húseniciam a inému cicavému a žravému hmyzu.

DECIS ® AL – ovocie, zelenina pôsobí na vošky, húsenice, méry, obaľovače a rôzne druhy chrobákov a lariev motýľov. Je účinný aj pri nízkych teplotách. Takisto ho netreba riediť, dá sa rovno použiť.

DECIS ® PROTECH – okrasné rastliny je kontaktný a požerový prípravok na ochranu proti škodcom okrasných rastlín. Ničí aj vijačku krušpánovú, má rýchly účinok a repelentné vlastnosti. Účinkuje aj pri nižších teplotách.

DECIS ® PROTECH – ovocie, zelenina je kontaktný a požerový prípravok na ochranu proti škodcom ovocných drevín, zeleniny a jahôd. Ničí mandelinky, vošky, obaľovače a ďalší cicavý aj žravý hmyz.

Decis Protech i Decis AL (všetky verzie) sú ideálnym riešením pri napadnutiu krušpánu (buxusu) vijačkou krušpánovou.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteVijačka krušpánová (Cydalima perspectalis) je motýľ pochádzajúci z východnej Ázie. V súčasnosti sa však vyskytuje aj v teplejších oblastiach Európy. Napadá kry krušpánu (známe je aj pomenovanie buxus pôvodom z latinčiny), iné rastliny nepoškodzuje. Húsenica vytvorí na rastline zámotok, nahryznuté listy následne odumierajú a schnú.

Keďže húsenice nemajú u nás prirodzeného nepriateľa, páchajú výrazné škody na krušpáne v súkromných záhradkách a živých plotoch, ale aj v parkoch a na verejných priestranstvách.

3 Herbicídy držia na uzde buriny

Herbicídy sú prípravky na ničenie buriny. V porastoch rajčiakov, zemiakov či hrachu sa uplatní selektívny herbicíd Sencor® Liquid. Ide o pôdny a listový herbicíd s efektívnym a dlhodobým pôsobením až 12 týždňov (podľa druhu pôdy, vlhkosti pôdy a teploty vzduchu). Prípravok má široké spektrum účinnosti. Aplikuje sa pred a aj po vzídení buriny. Aplikácia je možná až do výšky rastliny 13 – 15 cm v porastoch zemiakov, mrkvy, rajčiakov.

DECIS ® PROTECH – okrasné rastliny je postrekový insekticídny prípravok vo forme vodnej emulzie typu olej – voda určený na reguláciu výskytu živočíšnych škodcov v záhradníctve. Deltamethrin, účinná látka prípravku, je svetlostabilný syntetický pyrethroid. Ničí škodcov ako dotykový a požerový jed s významným repelentným účinkom proti celému radu škodcov, hlavne proti voškám s čiastočne ovicídnym účinkom. Nepôsobí na roztoče. Nemá systémový účinok, preto je potrebné, aby boli postrekom rovnomerne ošetrené všetky časti rastliny. Dávka 3 – 5 ml do 10 l vody, na 100 m2. Dostupný v baleniach 2 x 5 ml, 30 ml, 100 ml.

www.bayergarden.sk

FOTO isifa/shutterstock

ZDROJ PR článok spoločnosti SBM Life science, s.r.o. 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.