Klerodendron – ako sa starať o túto pomerne neznámu rastlinu

image 32339 25 v1

Na výstave som objavila pekne kvitnúcu rastlinu s názvom klerodendron. Podarilo sa mi ju dokonca objaviť aj v ponuke jedného zásielkového obchodu a rozhodla som sa kúpiť si ju. Ako sa mám o ňu starať? (Mária K., Bratislava)

Klerodendron (Clerodendrum) je izbová rastlina. Najčastejšie pestovaný druh (C. trichotomum var. fargesii) môže v bytoch a pri optimálnych podmienkach dorásť až do 1 m. Je to pomerne rýchlo rastúca rastlina s bielymi kvetmi, ktoré sa objavujú na konci leta. Po odkvitnutí sa objavujú modré plody chránené ružovým kalichom. Zaujímavé je aj olistenie, najmä mladé červenkasté listy. Ak máte terasu, balkón či záhradu, od konca mája do začiatku septembra môžete mať rastlinu umiestnenú tu. Ideálny je polotieň. V záhrade ju aj s črepníkom zapustite do záhona, bude sa jej dariť ešte lepšie. Dôležité je výdatné zavlažovanie (pozor však na premokrenie substrátu) aj pravidelné prihnojovanie – na jar treba použiť hnojivo s vyšším obsahom dusíka a v lete zasa draslíka. Rastlina netrpí chorobami ani škodcami. Raz za 3 roky ju treba presadiť do humóznej zeminy. Na zimu ju preneste dnu a neprihnojujte. 

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.