Ako a kedy urobiť výsadbový rez orecha

image 28619 25 v1

Túto jar sme vysadili orech kráľovský, odrodu ’Mars‘. Ako a kedy urobiť na tomto hrotiaku výsadbový rez? (Ivan T., Handlová)

Orechy pestované v našich podmienkach vytvárajú prirodzené, voľne rastúce, dostatočne riedke korunky. Po výsadbe spravidla nepotrebujú výchovný rez. Na hrotiaku odmeriame predpokladanú výšku kmeňa, akú chceme (napr. 1,2 m); nad predpokladanou výškou kmeňa pripočítame 10 až 12 púčikov. Z nich vyberieme a necháme na hrotiaku tak 5 až 6 vhodne rozložených, ktoré budú tvoriť budúcu korunu stromu. Ostatné púčiky odstránime (vyslepíme). Zo zostávajúcich púčikov vyrastie stredník – z vrcholového (terminálneho) púčika – a z bočných púčikov 4 až 5 ks kostrových konárov, ktoré budú tvoriť základ budúcej koruny. Lepšie sa ujímajú hrotiaky ako stromčeky so zapestovanou korunkou. Štepené orechy (zaočkované, zavrúbľované) tvoria asi o 30 % menšiu korunu ako klasické semenáče, i tak však treba počítať s dostatočne veľkým priestorom pre orech v záhrade (spon 8 × 8 m). Odporúča sa pestovanie v tvare kotlovitej koruny, t. j. bez stredníka. Do koruny má prístup svetlo, teplo, preto sa po jej obvode tvorí viac rodivého obrastu. Názory na termín rezu nie sú jednotné. Podľa najnovších poznatkov sa odporúča robiť rez (výchovný, udržiavací, zmladzovací) po vypučaní na prelome apríla až mája. V tomto období stromy neronia miazgu a rany sa dobre hoja. Pri reze v auguste, septembri sa rany nezahoja do konca vegetačného obdobia a okrem toho odrežeme aj nedozretú úrodu. Dôležité je rany s priemerom viac ako 2 cm zatrieť štepárskym voskom, stromovým balzamom či latexom. 

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín 2015)

Komentáre

  1. Zabudli ste na jednu dôležitú vec ,ako rezať orech ktorý má výšku okolo 60 CM ..co je vlastne pri kúpe + – väčšina

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.