Čo spôsobuje opadávanie kvetov na fazuli

fazuľa

Fazuľa krásne zakvitla, ale potom všetky kvety opadali, struky sa nevytvorili. Viete poradiť, čo je na príčine? Jana P., e-mail

Opadávanie kvetov má na svedomí extrémne suchý a horúci priebeh tohtoročného leta. I keď je fazuľa teplomilná strukovina, horúčavami trpia najmä kolíkové-ťahavé odrody fazule.

Kvety sa síce vytvoria, tak ako píšete, ale peľové zrniečka v horúčavách zaschnú, nevyklíčia, preto nedôjde k opeleniu a následne tvorbe strukov. Všeobecne na opelenie je najlepšia optimálna teplota Ø +15 °C.

Obvykle, po zmiernení horúčav i sucha rastlina opäť vytvorí kvety, opelia sa a vytvoria sa aj plody. Kríčkové odrody trpia menej, lebo vzrast ich chráni pred horúčavami.

Určitým spôsobom ochrany je výber vhodného stanovišťa, nie na príliš suchých a slnečnému úpalu vystavených stanovištiach. Za sucha treba rastliny primerane zavlažovať. Vlahu v okolí koreňového systému udržiava aj prihrnutá pôda.

Text: Ing. Hana Szabóová

Foto: archív čitateľov

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.