Trnka obyčajná v záhrade

Trnka obyčajná v záhrade

Tento stromček rastie pri jednom plote, na jar mal drobné biele kvety. Na jeseň som si všimol už množstvo plodov. Boli okrúhle, asi 1 cm veľké. V prílohe posielam fotku. Čo je to za strom či ker? Myslím si, že drienka. (Ivan Z., Bratislava)

Nie veru, nie je to drieň obyčajný (Cornus mas), ľudovo drienka. Ten má typické červené, hladké, lesklé, podlhovasté plody – kôstkovičky, dlhé 2 až 3 cm, s malou kôstkou vnútri. Plody sú jedlé.

Za pozornosť, čas a záujem, ktorý ste venovali neznámemu stromčeku, si však zaslúžite pochvalu. Pri plote vyrástla trnka obyčajná (Prunus spinosa). Je to ker, zriedka strom, ktorý má na konárikoch tŕnité výrastky (brachyblasty). Ako ste si správne všimli, kvitne skoro na jar, pred vypučaním listov. Rastie divo na okrajoch lesov a stráňach v celej Európe. Typické sú guľaté alebo oválne tmavomodré, fialové až čierne voskovým povlakom pokryté plody. Tie sú jedlé, obsahujú cukry, triesloviny. Spočiatku sú kyslé, trpké, po namrznutí sa nepríjemná chuť stratí. V ľudovom lekárstve sa používali najmä kvety, plody a listy.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Blažej Béda says:

    A po prvých mrazoch, keď sa stratila trpka chuť a trnky boli sladké, vtedy sa pozberali a robili z nich víno…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.