Ako zlikvidovať múčnatku?

image 48329 25 v1

Na listoch a aj stonkách floxov sa objavil biely povlak. Čo to môže byť, ale najmä, ako postupovať, aby povlak zmizol? (Anna K., Radimov)

Ide o múčnatku, typické hubové ochorenie ovocných, okrasných drevín a kvetín. Napáda letničky, trvalky i zeleninu, skrátka nerobí rozdiely. Povlak sa objavuje na povrchu listov, stoniek, postupne hnednú, listy sa stáčajú, uschýnajú, rastliny celkovo chradnú. Výborne sa jej darí v hustých porastoch, vo vlhkom vzduchu, pri nesprávnom spôsobe a čase závlahy – na listy a večer, ak majú rastliny málo svetla a chýba pohyb vzduchu. Šírenie choroby podporuje sucho a vyššie teploty. V rámci ochrany treba rastlinám vytvoriť optimálne podmienky, pestovať ich na slnečných a vzdušných stanovištiach. Z chemických prípravkov možno použiť napr. Folicur AL, Kumulus WG, Thiovit Jet.

Text: Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál

Zdroj: Celoročná ochrana záhradných plodín, Ing. Juraj Matlák, 2018.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.