Pavinič bez prísavných doštišiek

image 46884 25 v1

Chceli by sme si ozeleniť kôlňu, resp. jednu z jej stien popínavým paviničom. Obávame sa však prísavných úponkov tejto dreviny. Už v minulosti sme mali zlú skúsenosť – po strhnutí výhonkov na stene dlho zostali nepekné stopy. Existujú aj druhy bez týchto prísavných častí? Koľko kusov rastlín vysadiť? (Miroslav P., Rusovce)

Existujú, ale nie je jednoduché na ne natrafiť. Je to napríklad pavinič popínavý (Parthenocissus inserta). Je rovnako krásny, nápadne sa podobá paviniču pätlistému, rovnako sa pestuje, ale potrebuje pevnú oporu. Bez opory stenu neporastie. O oporu sa prichytáva úponkami. Výborne a rýchlo rastie, rýchlo pokrýva súvislé plochy, je ideálny aj na pestovanie v našich končinách. Túto popínavku si môžete vysadiť, ak sa vám ju podarí zakúpiť, hneď na jar. Jej prednosťou je aj bohaté rozvetvovanie, čo pri svojom zámere isto oceníte. Pri kúpe sa vždy presvedčte, o aký druh ide, pretože veľmi ľahko si tento druh paviniča zameníte s najčastejšie predávaným paviničom päťlistým. Pokiaľ ide o počet rastlín, stenu vám porastie aj jedna rastlina, maximálne si vysaďte len dva kusy.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Pavinič päťlistý a popínavý – bežne dostať, dokonca sa dajú voľne nájsť v niektorých parkoch, záhradkárskych kolóniach a pod., vypýtajte si od majiteľa odrezok teraz pri jarnom ostrihávaní. Veľmi jednoduché množenie – odrezok ponoriť do zeme (piesku), tri očká v zemi, jedno – dve nad zemou, zalievať… Takmer 100 % úspešnosť

  2. Doporučujem pavinič, ktorý NEPOTREBUJE oporu a prichytáva sa terčíkmi. Je to Parthenocissus tricuspidata., Tento druh vytvorí priliehavý zelený plášť na stene. Často ho vidíme na snímkoch- vo filmoch z anglického prostredia.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.