Ako začať s pestovaním záružlia

Ako začať s pestovaním záružlia

Páči sa mi, keď na jar okolo jazier, rybníkov a potokov rozkvitne záružlie. Táto rastlina by sa mi páčila aj pri našom záhradnom jazierku. Nechcem ju však brať z prírody. Dá sa niekde kúpiť? (Peter P., Senec)

Záružlie (Caltha palustris) by ste mali bez problémov zohnať na jar v dobre zásobenom záhradníctve, väčšinou v časti s vodnými rastlinami. Máte pravdu, z prírody by som ju určite neprenášal do záhrady. Rastlina si žiada výživnú, vlhkú až zmáčanú pôdu, miesto na plnom slnku, prípadne v polotieni. Najdôležitejšia je však vlhká pôda. Ak ju rastline nedokážete zabezpečiť, bude jej životnosť krátka. Dokáže sa pekne rozrásť a vytvoriť až 50 cm široké trsy. Pekné sú kultivary ’Monstrosa‘ či ’Flore Pleno‘. Ide o mimoriadne krásne plnokveté formy.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.