Ako vysadiť mladé výhonky bršlenu

Ako vysadiť mladé výhonky bršlenu

Pred dvoma rokmi sme si pomocou odrezkov rozmnožili bršlen. Z 10 sa ujalo 9. Nové mladé výhonky sú pekné, zelené. Môžeme ich už vysadiť na trvalé stanovište teraz na jar alebo je lepšie čakať do jesene? Vyžadujú si špeciálnu úpravu pôdy, ako napríklad rododendrony? (Ivan K., Dunajská Lužná)

Po zakorenení je lepšie presadiť bršleny do menších vegetačných nádob, kde si vytvoria kvalitný koreňový bal. Nádoby s odrezkami umiestnite na chránené miesto do polotieňa, prípadne neskôr na jar do prázdneho pareniska. Ak ste tak už medzičasom urobili, potom ich môžete vysádzať na vybrané miesto v záhrade. Použite kvalitný záhradnícky substrát a odrezky po výsadbe dobre zalejte. V zalievaní pokračujte neustále. Nové výhonky môžete v polovici zastrihnúť – vďaka tomu sa pekne rozkonária. Bršleny s koreňovým balom môžete vysádzať do záhrady zhruba začiatkom septembra, neskôr určite nie. Druhou možnosťou je vysadiť ich teraz na jar. Novovysadené rastliny však treba v zime chrániť, pretože zimné slnko môže byť pre ne nebezpečné. Bršleny nemajú špeciálne nároky na pôdu – mala by byť výživná, priepustná, s drobnohrudkovitou štruktúrou. Ideálne je pre ne slnečné alebo polotienisté miesto. 

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.