Ako vzniká povlak na paprike a čo s ním

Ako vzniká povlak na paprike a čo s ním

Roky pestujeme papriku, tento rok sa nám však nevydarila. Na plodoch je povlak, nevieme, čo to má znamenať. Prosíme o radu, ako tomu predísť. Pripájame aj fotku. (Gabi K., Šalgovce)

Porast papriky osídlili pravdepodobne roztočce. Papri­ku napáda roztočec chmeľový (Tetranychus urticae), ľudovo sa volá aj červený pavúčik. Voľným okom ho takmer neuvidíme – má rozmery 0,4 až 0,6 mm. Škodí cicaním rastlinných štiav na najmladších častiach rastlín, listy vtedy žltnú, opadávajú a na rastlinách možno vidieť jemnú pavučinku.
Podobne škodia aj roztočíky, ktoré majú ešte menšie rozmery (0,1 až 0,2 mm), teda vôbec nie je šanca spozorovať ich voľným okom. Cicajú na vegetačnom vrchole, kvetoch aj mladých plodoch. Pletivo plodov hnedne a korkovatie. Šíria sa napadnutými priesadami aj na nezamorené miesta.
Vhodný je kontaktný prípravok Vertimec 018 EC, ktorý je účinný aj proti roztočíkom. V uzavretých priestoroch (skleník, fóliovník) možno použiť biologickú ochranu proti roztočcom v podobe dravého roztoča. Proti roztočíkom nie je zatiaľ známy spôsob ochrany. Odporúča sa ošetriť už mladé priesady prípravkom proti roztočcom uvedeným vyššie.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Komentáre

  1. tie mini pavúčiky nemajú radi vlhkosť ,treba im robiť veľmi jemnú sprchu iba to zabere ,,nič iné,,ani postreky nepomôžu

  2. Oprav si nadpis… parika

  3. Blbost je to bieli roztoc a nie cerveny. Ten viciciava listy aj papriku podobne ako bronzovy roztoc na rajcinach.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.