Ako si poradiť s chorobou na orechu

image 49678 25 v1

Mám v záhrade orech. Na listoch sa vyskytujú drobn hrboľaté bubliny. O čo ide a ako sa proti tomu brániť, aby sa nepoškodila úroda? Ing. Jaroslav L., Modra

Na listoch vyskytuje bradavičnatosť alebo plstnatosť, ktoré sa prejavujú veľmi podobnými príznakmi. Obe poškodenia spôsobujú roztoče z čeľade vlnovníkovitých. Ich telo je voľným okom neviditeľné, majú dĺžku 0,1 – 0,2 mm. Plstnatosť spôsobuje roztoč Aceria erinea (syn. Eriophyes erineus). Svojím cicavým ústnym ústrojenstvom napáda pokožkové bunky listov. Tie sa nitkovito predlžujú a vystupujú v mieste plstnatých ostrovčekov v podobe drobných hrbolčekov na vrchnej strane listu.

Bradavičnatosť spôsobuje Aceria tristriata (syn. Eriophyes tristriatus). Zriedkavejšie napádajú aj zelené, dužinaté oplodie mladých plodov orecha. Všeobecne možno povedať, že oba druhy roztočov spôsobujú síce nápadné príznaky, ale ich škodlivosť je prakticky zanedbateľná, chemická ochrana nie je potrebná. Preventívne možno aplikovať polysulfidickú síru (Sulka K) v čase pučania orechov.

Prípravky: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. 2018

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.