Ako oživiť nekvitnúcu popínavú ružu

image 44223 25 v1

Už niekoľko rokov pestujeme voňavú melírovanú oranžovožltú popínavú ružu. Doteraz kvitla bez problémov, tento rok má však plno kvetov, ale kvitne nejako divne. Kvet je po jednom dni akoby zoschnutý, neopadáva. Viete mi poradiť, čo s tým? Vyzerá to škaredo. Ďakujem. (Andrea J., Cejkov)

Pravdepodobne je to len reakcia na extrémne výkyvy počasia v tomto roku – priveľké sucho, vysoké teploty, vzápätí prudké ochladenie a zrážky. Pre väčšinu rastlín je to prudká zmena, ktorej sa ťažko prispôsobujú, a reagujú zastavením kvitnutia, zastavením tvorby plodov, opadávaním pukov a plodov či zahnívaním plodov. Keďže je ruža viac rokov na jednom stanovišti, skúste okolo koreňa vytvoriť plytkú „misu“ na zalievanie, pôdu okolo koreňa prekyprite, živiny doplňte viaczložkovým špeciálnym hnojivom na ruže.

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Mali sme v záhrade popínavú ružu, teda len taký papek. Dlhé roky ani len lístok. Na babské rady z časopisu som tam zahrabal asi dve šupky z banánu a po nejakom čase čuduj sa svete dokonca aj zakvitla.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.