Rokula egreš

rokula egres

Odroda prinášajúca bohatú úrodu. Má vel`ké tmavočervené bobule oválneho tvaru a sladkú chuť. Je odolná voči múčnatke.

Egreš má rád svetlé a slnečné, ale i mierne tienisté stanovisko. Pôda by mala byť vlhká, humózna a bohatá na živiny. Korene egrešu sú plytké a ploché, preto je dôležitá dostatočná zálievka.

Pred zasadením korene trochu skráťte; nechajte, aby sa rastlina poriadne nasala vodou. Do pôdy pridajte trochu kompostu alebo prihnojte výživou na bobuľoviny. Jamka na výsadbu by mala byť asi dvakrát tak široká a hlboká, ako je koreňový bal, aby sa korene pri vysadzovaní nelámali. Polokmene a vysokokmene sa odporúča opatriť podperou. Ako ochranu pred zimou použite lístie, kompost alebo posekanú trávu a vytvorte z nich vysokú vrstvu okolo koreňov rastliny. Počas rozkladu dodáva táto vrstva rastline mnoho potrebných živín. Aj v lete je vhodné mulčovaciu pokrývku pravidelne obnovovať.

Plody sa začínajú vytvárať už na jednoročnom dreve a na postranných výhonkoch z predošlého roku. Po zbere sa na kre ponechajú len 2-3 najsilnejšie zemné výhonky; ostatné sa vrátane všetkých vzájomne sa prekrývajúcich vetví odstránia. V neskorších rokoch sa odstraňujú len staré, čierne a blízko k sebe umiestnené vetvičky; mladé výhonky sa na rastline ponechávajú. Takto zostane ker preriedený, bude po daždi a rose lepšie vysýchať a zmenší sa tým riziko napadnutia plesňami.

Egreše je potrebné pravidelne prerieďovať a zabezpečiť rastline oporný kôl. Spodné postranné výhonky ponechajte v dĺžke 30 až 40 cm a zbytok odstrihnite; smerom k vrchu výhonky skracujte stále viac, aby bola zachovaná pyramidálna forma kra. Pri silnej tvorbe postranných vetví je vhodnejšie odstrániť celé výhonky, aby mala rastlina dostatok svetla a aby rodila v primeranom množstve. Výšku stĺpiku si môžete určiť sami tým, že terminál rastliny pripevnený k bambusovej tyči nechávate rásť vzpriamene do výšky alebo tak, že vrchol rastliny skrátite na Vami požadovanú výšku. V zime sa odporúča nádobu rastliny zatepliť.

Viac na www.sieberz.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.