Ako sa starať o štedrec ovisnutý

Ako sa starať o štedrec ovisnutý

V predzáhradkách v zahraničí som videla na jar bohato zakvitnutý ker. Neskôr som zistila, že ide o štedrec ovisnutý. Dá sa kúpiť aj u nás? A ako sa mám oň starať? (Daniela P., Bratislava)

Štedrec ovisnutý (Laburnum anagyroides) je menší stromček, teda nie ker. Bežne ho dostať kúpiť aj u nás. V ideálnych podmienkach dokáže narásť až do výšky 8 m. Najkrajší je v čase kvitnutia, žlté súkvetia síce nevoňajú, no sú nápadne dlhé – až 25 cm. Štedrec vysaďte na slnečné a priestranné miesto, do vlhkej a stredne výživnej pôdy. Pri výsadbe nezabudnite dať k drevine oporu a jeden najdlhší výhon pestovať vyviazaný – tak vznikne malý stromček. Po zakorenení môžete stromček prihnojiť kvalitným hnojivom, podporí to jeho rýchlejší rast. Pozor na slimáky! V mladom veku ho môžu poškodiť. Štedrec si nežiada rez. Ide o jedovatú drevinu, preto by sa nemala objaviť v záhrade s menšími deťmi.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje