Ako sa starať o štedrec ovisnutý

Ako sa starať o štedrec ovisnutý

V predzáhradkách v zahraničí som videla na jar bohato zakvitnutý ker. Neskôr som zistila, že ide o štedrec ovisnutý. Dá sa kúpiť aj u nás? A ako sa mám oň starať? (Daniela P., Bratislava)

Štedrec ovisnutý (Laburnum anagyroides) je menší stromček, teda nie ker. Bežne ho dostať kúpiť aj u nás. V ideálnych podmienkach dokáže narásť až do výšky 8 m. Najkrajší je v čase kvitnutia, žlté súkvetia síce nevoňajú, no sú nápadne dlhé – až 25 cm. Štedrec vysaďte na slnečné a priestranné miesto, do vlhkej a stredne výživnej pôdy. Pri výsadbe nezabudnite dať k drevine oporu a jeden najdlhší výhon pestovať vyviazaný – tak vznikne malý stromček. Po zakorenení môžete stromček prihnojiť kvalitným hnojivom, podporí to jeho rýchlejší rast. Pozor na slimáky! V mladom veku ho môžu poškodiť. Štedrec si nežiada rez. Ide o jedovatú drevinu, preto by sa nemala objaviť v záhrade s menšími deťmi.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.