Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriť

Príprava bazéna v záhrade na letnú sezónu
Zdroj: iStock

Bazén nestačí len postaviť a sprevádzkovať. Každý bazén, pokiaľ v ňom voda zostáva dlhšiu dobu, vyžaduje trvalú starostlivosť. Odmenou je radosť z krištáľovo čistej vody.

Ako správne vyhriať vodu v bazéne?

Každý, kto si splní sen o vlastnom bazéne na záhrade, dúfa, že sa za pekného počasia osvieži, ale nikto nechce zamrznúť. Vďaka klíme, ktorú na Slovensku máme, môže niekedy trvať, kým sa voda v bazéne zohreje na pohodlnú teplotu na kúpanie. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako môžete bazén ohriať.

Solárny ohrev bazéna je vhodný najmä na využitie bazéna v letných mesiacoch. Na pomerne malé bazény v rekreačných domoch alebo na nepravidelné používanie sú obzvlášť zaujímavé elektrické ohrievače bazénov so systémom prietokového ohrievača vody. Tepelné čerpadlá sú ideálne, ak chcete svoj bazén využívať vyhrievaný po celý rok.

Solárny ohrev bazéna
Solárny ohrev bazéna je vhodný najmä na využitie bazéna v letných mesiacoch. | Zdroj: archív redakcie

Tepelné čerpadlá

Na ohrev bazéna pracujú pomocou okolitého vzduchu – funkčný princíp je podobný ako pri chladničke, len naopak. To znamená, že bazénovú vodu je možné ohrievať po celý rok. Pri kúpe tepelného čerpadla však treba brať do úvahy veľkosť bazéna – pri vstavaných bazénoch sa treba spoľahnúť na výkonné a energeticky nenáročné tepelné čerpadlo.

Čo sa týka nákladov, tepelné čerpadlá pre bazény sa pohybujú od 500 do 2 000 € v závislosti od veľkosti a modelu. Treba rátať aj s jednorazovými nákladmi na inštaláciu okolo 100 € a prevádzkovými nákladmi. Tie sa značne líšia v závislosti od veľkosti, zmeny teploty a prevádzkového času.

Elektrický ohrievač bazéna

Tieto modely ohrievajú vodu v bazéne pomocou elektrickej energie. Aj tu sa dá bazén vyhrievať bez ohľadu na počasie či ročné obdobie. Prietokový ohrievač vody je však užitočný najmä na ohrev bazénovej vody pre malé bazény do 20 m2 alebo pre tie, ktoré sa využívajú len nepravidelne.

Náklady na elektrický ohrievač bazéna sa zdajú byť porovnateľne lacné, okolo 400 až 600 € – prevádzkové náklady sú pri tomto type oveľa vyššie ako náklady na tepelné čerpadlo.

Solárny ohrievač bazéna

Tento ohrievač bazéna využíva slnečnú energiu na ohrev vody v bazéne. Na tento účel sú do filtračného okruhu bazéna integrované solárne absorbéry. Solárny systém ohrevu bazéna sa stáva čoraz obľúbenejším aj pre jeho ekologické vlastnosti a nenáročnosť na údržbu.

Náklady na klimatické vykurovanie sú bezkonkurenčné – kúpa solárneho vykurovacieho systému stojí okolo 200 – 500 €, prevádzkové náklady sú len na obehové čerpadlo. Celkovo ide o najlacnejšie riešenie ohrevu bazéna.

Praktické tipy, s ktorými ušetríte

  • Aby vôbec malo vyhrievanie bazéna trvalý efekt, mali by ste bazén udržiavať čo najteplejší namiesto len ohrievania bazénovej vody. Približne 75 % tepelných strát z bazénovej vody vzniká odparovaním. Odparovaniu môžete čeliť bazénovými krytmi. Ak chcete ohrievanú bazénovú vodu udržať teplú, najlepšou voľbou sú takzvané solárne fólie – absorbujú slnečnú energiu a v zviazanej forme ju odovzdávajú do bazénovej vody.
  • Bazén ohrievajte len vtedy, keď je to nevyhnutné. Pri niektorých ohrievačoch môžete nastaviť požadovanú teplotu, ktorá po dosiahnutí automaticky zastaví ohrievač.
  • Na noc úplne vypnite elektrický vykurovací systém a namiesto toho použite kryt bazéna (najlepšie solárnu fóliu), aby ste predišli strate tepla. Tým ušetríte značné množstvo elektriny.
  • Pri napúšťaní bazéna používajte čiernu hadicu, ktorú predhrialo slnko. Takto sa voda mierne zohreje aj pri preprave do bazéna.

Text: Jana Komadelová v spolupráci s Hornbach
Foto: istock.com, archív redakcie
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.