Aby vám cheirant kvitol čo najdlhšie

image 34241 25 v1

Pred niekoľkými rokmi som si na trhovisku kúpila sadenice cheirantu. Vysadila som ich na chalupu k plotu. Nádherne kvitol až do minulého roka, keď začal chradnúť. Tento rok má už len kde-tu slabý výhonok. Je vysadený na slnečnom mieste. Predajca mi povedal, že ide o trvalku. (Jana P., Trnava)

Cheirant (Cheiranthus cheiri) nie je trvalka, ale dvojročná rastlina. V ideálnych podmienkach však môže prežívať aj dlhšie, no postupne rastlina slabne, menej kvitne a napokon hynie. Nie je však problém vypestovať si mladé rastliny. Osivo dostať kúpiť v dobre zásobenom záhradníctve, takisto si môžete pozbierať aj vlastné z odkvitnutých rastlín. Vysiať ho treba koncom jari a zakryť veľmi tenkou vrstvou pôdy. Výsevy treba v čase klíčenia udržiavať vlhké. Mladé rastliny potom porozsádzajte na vybrané miesta v záhrade. Cheirant neodporúčam pestovať niekoľko rokov na tom istom mieste, treba ho striedať. Táto krásne kvitnúca a voňavá rastlina potrebuje dostatok slnka, v polotieni a tieni kvitne slabšie. 

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.