image 46117 25 v1

Ako odstrániť prach z listov izbových kvetov

V byte máme niekoľko pekných a väčších izbových rastlín. Tie sme si zaobstarali na jar. Zatiaľ sa učíme, ako sa o ne správne starať. Nie je nám stále jasné odstraňovanie prachu z listov. V predaji sú rôzne lesky a veľa ľudí nám poradilo ich používanie. Čo si myslíte? (Katka S., Bratislava)

Prach odstraňujte hlavne z väčších listov. Pokiaľ možno pravidelne, aspoň raz týždenne. Ideálne je použiť mäkkú a navlhčenú handričku. Voda, ktorá bude použitá na namočenie handričky, musí byť odvápnená. Prach obmedzuje prísun svetla do listov a to neprospieva procesu fotosyntézy. Menšie druhy izbových rastlín môžete pravidelne sprchovať vlažnou vodou, takto prach spoľahlivo odstránite.

Druhy, ktoré majú listy pokryté drobnými chĺpkami, čistite pomocou suchého plochého štetca. Pokiaľ ide o používanie leskov na listy, asi by som to zvážil podľa typu prípravku. V ponuke sú kvalitné prípravky obsahujúce výživu, ktorá preniká do rastlín cez listy, ale aj menej kvalitné. Vždy je, samozrejme, dôležité listy čistiť manuálne a leštiace prípravky využívať len doplnkovo. Intenzívne používanie leskov na listy a striedanie rôznych druhov by som neodporúčal. Navyše, mnohé rastliny tieto prípravky neznášajú.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock​

  1. Ján says:

    Na odstránenie prachu z listov sa mi veľmi osvedčilo obyčajné pivo. Nalejte ho do malej plochej misky a pomocou namočenej handričky listy jemne pretrite. Budete sa čudovať koľko špiny na handričke zostane. Získate pekný vzhľad listov, ktorý vydrží určite viac ako tri týždne. Na pohľad aj rastlinke toto čistenie pomáha.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.