rodinný dom
Galéria (12) Zdroj: Martin Matula

Seriál RenovActive – 5. časť: Rekonštruujete a váhate čo s oknami? Inšpirujte sa projektom RenovActive

Pri rekonštrukcii RenovActive, teda úprave starého štvorcového domu na moderné bývanie, nemohli zostať pôvodné okná. Tie nespĺňali tepelnoizolačné, ale ani estetické štandardy moderného bývania. Investor si vybral okná v atraktívnom antracitovom vyhotovení s tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré nám pomohli dosiahnuť požadovanú energetickú triedu domu A1.

Galéria

montáž okien
montáž okien
montáž okien
montáž okien
montáž okien
montáž okien
montáž okien
montáž okien

Montáž okien na pásky

Rekonštrukcia, ktorá má zvýšiť tepelný štandard domu, si však žiada nielen správny výber okna, ale aj zodpovedajúci spôsob jeho montáže. V prípade RenovActive padla voľba na montáž na tzv. pásky.

Po vybúraní sa opravili nerovnosti a vyrovnali ostenie, aby mohla byť pripojovacia škára (priestor medzi rámom okna a ostením) správne utesnená. Do pripraveného stavebného otvoru sa po ukotvení okna aplikovali montážne pásky.

Zásadným krokom bolo postrážiť si správne umiestnenie pásky na interiérovej a exteriérovej strane – páska musí byť parotesná z vnútornej strany a vodoodolná z vonkajšej strany.

montáž okien
Zdroj: Martin Matula
montáž okien
Zdroj: Martin Matula
montáž okien
Zdroj: Martin Matula
montáž okien
Zdroj: Martin Matula

Nutné búranie

Aby sa podarilo prepojiť centrálny obytný priestor so záhradou, muselo sa pristúpiť k vybúraniu otvoru do obvodovej konštrukcie. Ide však o jediný nový otvor, ktorý bolo nutné v obvodovej stene vytvoriť.

montáž okien
Pohľad na dom v pôvodnom stave zo záhrady | Zdroj: Martin Matula
montáž okien
Montáž zasklených dverí do vybúraného otvoru | Zdroj: Martin Matula
montáž okien
Obytný priestor sa po rekonštrukcii stal výrazne svetlejším. | Zdroj: Martin Matula

Obytný priestor opticky aj fyzicky rozšírili plastové zdvižno-posuvné dvere, ktoré sa tiež montovali na pásky.

Viac denného svetla poskytlo aj zväčšenie okien na prízemí. Aby sa búralo čo najmenej, pristúplo sa k zníženiu parapetov okien. Táto jednoduchá úprava priniesla nielen väčšie presvetlenie, ale aj moderný vzhľad miestností.

Čerstvý vzduch zabezpečujú ventilačné klapky

Všetky okná sú vybavené ventilačnými klapkami. Tie zabezpečujú prísun čerstvého vzduchu, aj keď sú okná zatvorené. Čerstvý vzduch sa nasaje ventilačnými klapkami a komínovým efektom sa cez strešné okná alebo svetlíky ťahá nahor, kde sa odvetrá.

Vchod do domu

Zásadnou zmenou prešiel aj vchod do domu. Satinované vchodové dvere a zväčšené okno úplne zmenili jeho charakter. Do plochej strechy nad vchodom sa pridal svetlík, aby vstupná časť domu hostí priam vítala.

www.renovactive.sk

Prečítajte si tiež:

1. diel seriálu: Búracie práce

2. diel seriálu: Výmena krovu a výhody technológie starých otcov 

3. diel seriálu: Výber a montáž strešných okien

4. diel seriálu: Zateplenie strechy a výmena strešnej krytiny v projekte RenovActive

Foto Martin Matula

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.