Zateplenie strechy
Galéria (16) Zdroj: Martin Matula

Seriál RenovActive – 4. časť: Zateplenie strechy a výmena strešnej krytiny v projekte RenovActive

Pri rekonštrukcii štvorcového domu je vždy nutné zatepliť existujúcu strechu, a to bez ohľadu na to, či krov vymieňate, ako to bolo v prípade vzorovej rekonštrukcie domu v Šali, alebo nie. Taktiež je vo väčšine prípadov nutná výmena strešnej krytiny. Oba tieto úkony sú však bez problémov realizovateľné.

Galéria

Zateplenie strechy
Zateplenie strechy
Zateplenie strechy
Zateplenie strechy
Zateplenie strechy
Zateplenie strechy
Zateplenie strechy
zateplenie strechy

Niektoré strechy štvorcových domov boli úplne bez zateplenia – priestor pôjdu slúžil ako akási vzduchová izolácia. No ani tie „zateplené“ nebudú už dnes vyhovovať. Medzikrokvová izolácia, ktorá sa kedysi používala najmasívnejšie, dnes už nepostačuje ani z hľadiska legislatívy, ani na dosiahnutie dostatočného tepelného komfortu.

Zvolili sme minerálnu vlnu

V našom štandarde rekonštrukcie sme zateplili krov minerálnou vlnou nad krokvami, medzi nimi aj pod nimi tak, aby sa dosiahli požiadavky normy a čo najlepší výsledok pri energetickom hodnotení stavby.

Na naše účely bolo optimálne zateplenie ekologickou minerálnou vlnou, ktorá tiež zabezpečuje zvukovú izoláciu a chráni strechu pred požiarom.

Zateplenie strechy
Vzhľadom na to, že sme zvolili nadkrokvovú izoláciu, zateplenie strechy sa čiastočne muselo vykonať ešte pred položením strešnej krytiny. Izolácia z minerálnej vlny s hrúbkou 100 mm sa ukladala zvonka do zhotoveného latovaného roštu (2 × 60 mm). | Zdroj: Martin Matula
Zateplenie strechy
Zvnútra sa zateplil priestor medzi krokvami tepelnou izoláciou s hrúbkou 180 mm. Vrstva izolácie pod krokvami s hrúbkou 80 mm zabránila vzniku tepelných mostov. | Zdroj: Martin Matula
Zateplenie strechy
Tepelná izolácia pod krokvami bráni vzniku tepelných mostov. | Zdroj: Martin Matula

Aby strecha fungovala tak, ako má, teda neprepúšťala pary z interiéru a uvoľňovala vlhkosť z vonkajšej strany, použil sa z vnútornej strany systém difúznych a parozábranových fólií a pások, pomocou ktorého sa vyriešili všetky detaily.

Výmena strešnej krytiny

Zásadnú zmenu vo vzhľade domu sme dosiahli výmenou starej pálenej strešnej krytiny za modernú plochú škridlu. Nenápadná stavba prekvapí okoloidúcich modernou architektúrou vďaka dobre zvolenému modelu a farbe betónovej krytiny.

Zateplenie strechy
Architekti zaujali dizajnom a súčasne splnili požiadavky na dlhú životnosť strechy. Plochú betónovú škridlu s hladkým povrchom v atraktívnom čiernom vyhotovení vynikajúco doplnil hranatý antracitový atikový žľab a zvody. Kúzlo moderného domu tkvie práve v takýchto drobných detailoch. | Zdroj: Martin Matula
Zateplenie strechy
Škridlu s hladkým povrchom vynikajúco doplnil hranatý antracitový atikový žľab a zvody. | Zdroj: Martin Matula

Z uvedeného dôvodu sme venovali mimoriadnu pozornosť zabezpečeniu odvetrania pomocou odvetrávacích prvkov pri hrebeni. Všetky vetracie škridly, nárožia a hrebenáče sme ukladali na systémové kovové prvky.

Zateplenie strechy
Zdroj: Martin Matula

Okrem toho sme dávali pozor, aby boli správne prelepené presahy hydroizolačnej fólie, aby sa použili pásky pod kontralaty, aby boli utesnené všetky priestupy a pod.

Vždy platí zásada, že dlhú životnosť strechy si poistíte strešným systémom v celej skladbe od jedného výrobcu.

www.renovactive.sk

Prečítajte si tiež:

1. diel seriálu: Búracie práce

2. diel seriálu: Výmena krovu a výhody technológie starých otcov 

3. diel seriálu: Výber a montáž strešných okien

Foto Martin Matula

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje