Montované betonové schodište
Galéria (12) Zdroj: PRESBETON Nova

Betónové schody v atraktívnych dekoroch alebo na mieru

Schody sú nevyhnutnou súčasťou každého pozemku, ktorý nie je úplne v rovine. Či už potrebujete prekonať terénnu nerovnosť na záhrade, alebo sa dostať k vyvýšenému domu, budete potrebovať mrazuvzdorné, odolné, pekné a bezpečné schody.

Galéria

Montované betonové schodište
Montované betonové schodište
Montované betonové schodište
Montované betonové schodište
Montované betonové schodište
Montované betonové schodište
Montované betonové schodište
Montované betonové schodište

Každý svah, ktorý prekonáva viac ako 10% stúpanie, si pýta schody. Pri samotnom dimenzovaní nemusíte experimentovať, pretože v tomto ohľade bolo už všetko vymyslené. Výpočet rozmeru schodu vychádza z dĺžky ľudského kroku, ktorý je u bežného dospelého jedinca cca 65 cm. Výška schodu vynásobená dvoma + nášľapná šírka schodu by sa mala čo najviac priblížiť práve 65 cm. Čím je schod širší, tým by mal byť nižší. Mierne stúpanie možno rozložiť do širších schodov.

Na prekonanie jedného schodu tak môžeme využiť dva aj viac krokov, záleží na miere stúpania svahu. Ideálna výška schodu sa pohybuje od 16 cm do 18 cm. Vyššie schody už môžu menej pohyblivým ľuďom spôsobovať problémy. Preto je dobré tvoriť schody i s ohľadom na osoby, ktoré ich budú využívať. V prvom rade ide o to, aby sa všetci pohodlne a bezpečne dostali tam, kam potrebujú. Šírka schodov by mala vychádzať z toho, ako budú dané schody vyťažené. Tie viac využívané by mali mať takú šírku, aby sa na nich mohli vyhnúť dve oproti sebe idúce osoby.

Betón vás uhranie svojou odolnosťou i variabilitou

Ak si kladiete otázku, aký materiál je na výrobu schodov ideálny, vedzte, že s betónom nešliapnete vedľa. Z tohto čisto prírodného recyklovateľného materiálu si možno zo širokej ponuky vybrať vhodný rozmer, tvar i reliéf. Ideálne je vyvarovať sa špáram, aby bol schod čo najstabilnejší. Pri menšom schodisku nepotrebujete žiadne zložité konštrukcie. Stačí len pripraviť podložie a vložiť doň schodiskové dielce, prípadne pripraviť vhodnú nosnú konštrukciu na položenie jednotlivých schodov. Pri samotnom kladení je dobré myslieť na to, že by schod mal mať nepatrný sklon, aby z neho mohla stekať voda.

Montované betonové schodište
Zdroj: PRESBETON Nova

Schody NATURAL do každej záhrady

Z estetického hľadiska betón ponúka bezhraničné možnosti. Rozhodne sa nemusíte obmedziť na hladké betónové dielce. Česká spoločnosť PRESBETON ponúka širokú škálu schodiskových dielcov z atraktívneho radu NATURAL, ktorý svojím vzhľadom verne napodobňuje najrôznejšie prírodné materiály. Schody NATURAL navyše môžete doplniť dlažbou v ladiacom dekore. Ak sa vám páčia schody zo železničných podvalov, zabudnite na originál presýtený škodlivými látkami a stavte na betónové schody BARK, ktoré od drevených trámov prakticky nerozoznáte a navyše ich môžete doplniť rovnomennou dlažbou. Populárne drevo imituje i ďalší typ, schod WOODY.

Montované betonové schodište
Zdroj: PRESBETON Nova

K stavbám v klasickom architektonickom štýle sa budú hodiť elegantnejšie výrobky inšpirované vyhladeným kameňom. Od prírodného kameňa prakticky nerozoznáte schody FURIE. Zaujímavý variant s oblým previsom predstavujú schody GRACIE, ktoré sú ponúkané v prírodnej sivej alebo teplej pieskovcovej farbe. Minimalistické moderné stavby si budú rozumieť s výrobkom PATERN. Rustikálnu atmosféru, naopak, podčiarkne jednoznačne novinka DUO STONE. Menšie schodiskové dielce so zaujímavou štruktúrou docielenou zámerným otlčením alebo štípanou úpravou možno na užšiu cestu použiť samostatne, prípadne spojiť viac kusov dohromady na širšie schody.

Montované betonové schodište
Zdroj: PRESBETON Nova

Subtílne schodisko na mieru

Najmä pri ďalšom schodisku oceníte možnosť návrhu a výroby schodov na mieru. Betónové montované schodiská PRESBETON sú výhodné z dôvodu úspory prvotného materiálu. Okrem betónových schodov sa na mieru vyrába aj betónová nosná konštrukcia, na ktorú sa neskôr pripevňujú schodiskové dielce z pohľadového alebo zdrsneného betónu. Pri zdrsnenom vyhotovení si navyše môžete vybrať z troch farebných variantov.

Montované betonové schodište
Zdroj: PRESBETON Nova

Zdroj: PR článok PRESBETON Nova, s.r.o

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje