Montáž drevenej palubovky

Montáž drevenej palubovky

Jeden z našich čitateľov si kúpil starý mestský dom. Musel v ňom prerobiť takmer všetky časti okrem múrov, výsledkom je však vynovená starobylá budova. Pozrite sa, ako sa odborná firma vysporiadala s montážou drevenej palubovky. Uložená je tak, že pri správnej údržbe vydrží aj sto rokov.

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 3 dni
ľudia: 2
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
(podľa veľkosti podlahy)
• drevo
napríklad severská borovica 192 × 27 × 4 200 mm, 19,50 €/m2, smrekové hranoly sušené, zrovnané, KVH (465 €/m3)
• moridlo
napríklad BOROWOOD 600 g, cena (24 €/600 g)
 skrutky
napr. Berner TX20 5 × 80 mm s holým driekom, martenzitická antikorová oceľ C1/C2 (0,33 €/ks)
• netkaná textília
pre makadamový typ povrchu, 2 × 50 m, 150 g/m2, (48 €/100 m2)
• minerálna izolácia
100 mm × 7,5 m x 1,2 m (35,50 €/9 m2)
• kvalitný voskový olej
podlahový, vytvrdzujúci, Blanchon Hartwachsöl B632, odtieň podľa výberu (30 €/1 l)

NÁRADIE
 veľká vodováha
 aku skrutkovač, bit TX20
 štetec, meter, ceruzka
 ručná okružná píla
s bočným dorazom, “kocúr“

PRACOVNÝ POSTUP

1. PODKLAD
Základy obkopeme zvnútra, odvetráme, vysypeme do potrebnej výšky nesavým podkladom, ako napr. kremičitý makadam alebo penové sklo a prekryjeme netkanou textíliou. 

2. HRANOLY A IZOLÁCIA
Podľa vodováhy osadíme podkladové hranoly ošetrené proti hubám a plesniam. Pomedzi ne natesno natlačíme narezanú minerálnu izoláciu a zrežeme ju do roviny. 

3. PRVÁ DOSKA
Priskrutkujeme ju k podkladovému hranolu. Na každý hranol idú práve dve skrutky. Musia mať holý driek dĺžky aspoň takej, ako je hrúbka podlahy! 

4. UKLADANIE
Dosky ukladáme natesno a sťahujeme ich voči začiatku podlahovým sťahovákom. Pred montážou ich necháme aklimatizovať rozbalené v miestnosti aspoň 21 dní. 

5. POSLEDNÁ DOSKA
Dorežeme ju podľa poslednej medzery. Pozor! Podlaha nesmie byť pri stene nadoraz! V pozdĺžnom smere ostáva medzera aspoň 5 mm, v priečnom smere aspoň 10 – 15 mm. 

6. BEZ LAKOV A LAZÚR!
Obložíme schody a celú podlahu natrieme dvakrát kvalitným voskovým olejom, ktorý umožňuje aspoň minimálnu priepustnosť pár. Vo vlhkých domoch laky nepoužívame! 

7. V PODKROVÍ
Na podlahu v podkroví použijeme ako oddelenie od trámov kročajovú izoláciu. Potom postupujeme rovnakým spôsobom. 

8. NA OKRAJI
Podlahu zakončíme tým, že po dĺžke zarežeme pretŕčajúcu dosku a zvislo obložíme zo zvyškov aj okraj podlahy. 

9. PREVIAZANIE DOSÁK
Ak je doska kratšia ako šírka miestnosti, dosky ukladáme tak ako tehly. Škára v tvare „T“ je vždy „na preskačku“ a zároveň musí vyjsť na stred podkladového hranola. 

10. STENY
Pred montážou podlahy je vhodné napenetrovať kamenné alebo tehlové steny vhodným prostriedkom, aby sa ďalej neodlupovali a nedrobila sa malta. 

11. LIŠTY
Uložíme ich nakoniec okolo celej podlahy. Môžeme ich kúpiť alebo vyrobiť z dreva. K nerovným stenám lišty nedávame, ale môžeme použiť pružnú výplň z podlahového silikónu.

DOBRÉ RADY

Drevo
Musí byť pred kladením stabilizované preskladovaním v miestnosti, v ktorej sa bude montovať, min. 14-28 dní podľa druhu dreviny a vlhkosti miestnosti. Miestnosti musia byť odvlhčené a mokré procesy vrátane omietok dokončené a vyzreté min. 28 dní. Pri podlahovom betóne s podlahovým kúrením aspoň 42 dní, bez neho aspoň 3 mesiace!

Odvlhčenie základov
Na odvetranie základových pásov starých domov môžete použiť odvodňovaciu rúru (perforovanú), ktorú natiahnete okolo vnútorných stien, jedným koncom vyvediete na odvetrávanú fasádu domu a prekryjete mriežkou proti hmyzu a hlodavcom.

Text a foto: Richard Bielek, WCUT

www.wcut.sk

PR článok spoločnosti Arsita s.r.o. 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.