Forma na varenú domácu šunku
Zavše si chceme pripraviť domácu šunku namiesto kupovanej. V prvom rade musíme mať na jej prípravu vhodnú formu (nádobu, v ktorej sa šunka varí). Forma sa dá vyrobiť pozváraním z antikorového plechu.
Galéria
Postup práce- Na výrobu formy potrebujeme antikorový plech hrubý 2 mm s rozmermi 200 × 800 mm. Podľa nákresu vyznačíme na plech jednotlivé časti formy, podľa ktorých plech rozstriháme.
- Položku č. 1 bude tvoriť spodok, predná a zadná časť formy.
- Položku č. 2 budú tvoriť dva kusy – bočnice formy, ktoré sú trochu zastrihnuté do úkosu, aby sa hotová šunka dala ľahšie vybrať z tejto formy.
- V bočniciach urobíme vybranie v šírke 9 mm a dĺžke 18 mm na skrutky M8. Boky ohneme podľa naznačených čiar na nástrihovom pláne, priložíme ich k sebe a vodotesne zvaríme.
- Na výrobu veka formy použijeme antikorový plech (položka č. 3). Na nej 3 privaríme dve závitové tyče M8 (položka č. 7), ktoré si narežeme z pozinkovanej závitovej tyče kúpenej v železiarstve.
- Držiak formy (položka č. 4) získame ohnutím antikorového plechu podľa náčrtu. Po ohnutí navŕtame do plechu diery.
- Zo závitovej tyče M8 odrežeme ďalšie dva kusy (položka č. 6). Na ne naskrutkujeme matice M8 (položka č. 8) a takto ich otočne spojíme s držiakom fomy (položka č. 4).
- Podľa náčrtu si zhotovíme dve pružiny (položka č. 5), ktoré by mali byť pozinkované, aby nehrdzaveli. Pružiny treba vyrobiť z pružinového drôtu, akosť materiálu podľa STN 12 090. Po natočení by sa mali zakaliť a popustiť.
Návod na použitie formy
Veko formy, pružiny a držiak formy zoskrutkujeme pomocou krídlových matíc M8 (položka č. 10). Krídlové matice zaskrutkujeme tak, aby sme pružiny stlačili čo najviac. Do formy vložíme mäso a následne vložíme zoskrutkované veko aj s držiakom a zaistíme skrutkami (6) a maticami (9). Potom úplne povolíme krídlové matice (10) ,čím uvoľníme stlačené pružiny (5), ktoré tak môžu začať tlačiť na veko formy (3). Pomocou týchto pružín veko stláča mäso vo forme.
Mäsová náplň
K výrobe šunky potrebujeme približne 2 kg čerstvého bravčového pliecka alebo stehna, balíček rýchlosoli (zmes najmä kuchynskej soli a dusitanu sodného E 250), kávovú lyžičku práškového alebo kryštálového cukru. Uvedené zmesi zabezpečujú mäsu stálu červenú farbu a chuť, dusitan sodný ničí baktérie spôsobujúce otravu botulinotoxinom.
Postup výroby šunkovej zmesi
Čerstvé mäso nakrájame na pásiky hrubé a široké 1,5 cm , v 2 dl obyčajnej vody rozpustíme 40 g rýchlosoli a jednu kávovú lyžičku cukru. Mäso s týmto roztokom dobre premiešame v plastovej miske, prikryjeme celofánom a dáme približne na 24 hodín do chladničky. V priebehu tohto času zmes 2- až 3-krát premiešame. Takto nasolené a uležané mäso,necháme ešte hodinu rozložené pri izbovej teplote a občas ho premiešame, potom ho uložíme do formy a uzavrieme vekom, ktoré musí mäso pomocou pružín stláčať. Formu vložíme do nádoby z vodou a pri stálej teplote 75 °C varíme približne 2,5 hodiny. Pri vyššej teplote totiž šunka stráca farbu, zosivie a namiesto šunky by sme mali iba uvarené mäso. Po uvarení necháme šunku vo forme 6 až 8 hodín vychladnúť (posledné 3 až 4 hodiny v chladničke). Po vychladnutí šunku vyklopíme z formy a môžeme ju konzumovať.
Ing. Miroslav Plšek, Bytča
Foto a kresba: autor
Komentáre