dierovacie klieste
Galéria (6)

Dierovacie kliešte

Klampiari alebo autoklampiari často potrebujú urobiť do plechu otvory, ktoré slúžia najmä pri zváraní plechov navzájom.

Galéria

Otvory sú v jednom plechu, ktorý cez ne privaríme k druhému plechu, alebo urobíme otvory do oboch plechov pri ich vzájomnom nitovaní trhacími nitmi. Otvory do plechov sa vŕtajú ťažko, preto je výhodnejšie vydierovať ich pomocou dierovacích klieští.  Kliešte sa skladajú z telesa klieští (položka č. 1) a pohyblivej časti (položka č. 2), ktoré sú spojené (položka č. 3) a zoskrutkované skrutkami a maticami M5 (položka č. 8, 9). V položke č. 1 a 2 sú nalisované rúčky (položka č. 6). Všetky tieto diely sú vyrobené z konštrukčnej ocele 11 600.

V telese č. 1 je nalisovaná strižnica (položka č. 5) a v položke č. 2 je skrutkou a maticou zaistený strižník (položka č. 4). Obe položky sú vyrobené z nástrojovej ocele 19 436, sú zakalené, majú tvrdosť okolo 600 HRC a sú brúsené. Na boku telesa je priskrutkovaný doraz (položka č. 7) vyrobený z plechu, slúžiaci na nastavenie polohy plechu pri dierovaní.

Samotné dierovanie sa vykonáva jednoduchým vložením plechu do otvorených klieští – zovretím klieští vydierujeme v plechu požadovaný otvor. Nevýhodou je, že otvory sa dajú vydierovať len maximálne 30 mm od okraja. Pomocou dierovacích klieští sa otvory dajú dierovať aj do iných materiálov, napr. do kožených opaskov.

Miroslav Plšek
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Juraj says:

    600 HRC? A to sa ako dosiahne?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.