rohovy regal knihovnicka
Galéria (4)

Rohový regál – knihovnička

Doma vyrobený regál dobre vyzerá, je spoľahlivý a pevný. Môžeme ho zaplniť knihami, keramikou, hračkami, prosto tým, čo si v byte ešte nenašlo svoje stále miesto.

Galéria

V každom byte sa nájdu nedostatočne využité, hluché miesta. Zvyčajne ich po dlhšom čase objavíme v predsieni alebo v rohu miestnosti. Efektívne aj efektne ich pomôže využiť regál zhotovený z  masívneho dreva a kovu.

Na výrobu regálu budeme potrebovať police zo smrekovej škárovky, podporné lišty a dve kruhové základne – vrchnú  a spodnú. Pochrómovanú kovovú tyč s kruhovými úchytkami políc síce musíme kúpiť, ale tento sortiment nie je až tak finančne náročný ako donedávna. Ešte pár rozperných príchytiek (tzv. hmoždiniek), skrutiek a môžeme sa pustiť do práce.

Pracovný postup

Ak nemáme dosku s primeranými rozmermi a hrúbkou, môžeme si  vyrobiť škárovku: Tenšie smrekové rezivo po opracovaní zlepíme na škárovku, ktorej šírku prispôsobíme priestorovým možnostiam. Hotovú škárovku zrovnáme a prehrúbkujeme na zrovnávačke. Ak police nebudú dlhšie ako 50 cm, pokojne postačí upraviť hrúbku na 16 mm. Dosku potom priamočiarou kruhovou pílou orežeme na požadovaný tvar. Voľný roh je kvôli bezpečnosti vhodné opracovať do oblúka. Tvar police po rezaní obrúsime nahladko a pomocou hornej frézovačky môžeme kopírovacou frézkou zaobliť alebo inak vytvarovať hrany. Nakoniec police poukladáme na seba, zarovnáme a v mieste oblúka ich naraz prevŕtame plochým vrtákom. Stred otvoru sa snažíme umiestniť asi do 2/3 šírky police.

Podporné lišty vyrobíme zo zvyškov dosky – narežeme ich na rozmery 25 x 16 mm. Frézou výrazne zrazíme spodnú hranu lišty, aby príliš nevyčnievala do úložného priestoru police. Lišty narežeme na dĺžky podľa šírky a dĺžky police tak, aby sme ku každej polici mali dlhšiu aj kratšiu lištu.

Montáž

Výškové rozmiestnenie políc si prenesieme na stenu a pod každou policou vyvŕtame tri otvory. Dva na uchytenie dlhšej lišty, jeden na kratšiu lištu. Dbáme na to, aby otvory boli v jednej rovine. Po starostlivom rozmeraní navŕtame po dva otvory aj do stropu a podlahy na ukotvenie základní. Lišty priskrutkujeme na stenu a pripravíme si tyč prirezanú na výšku miestnosti. Postupne na ňu nastokneme spodnú základňu, police s úchytkami a ako poslednú hornú základňu. Police postupne prikladáme na podporné lišty a zachytíme ich dvojicou skrutiek. Vzápätí policu upevníme zhora a zdola kruhovou príchytkou o tyč. Pri montáži postupujeme zdola nahor. Napokon upevníme o podlahu spodnú základňu a o strop hornú. Keďže montáž je pomerne náročná, potrebujeme pomoc druhej osoby.

Ján Porubän
Foto: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.