ako opravit skrabance a ryhy na nabytku
Galéria (7)

Ako opraviť škrabance a ryhy na nábytku

Pri používaní nábytku sa často poškodia niektoré časti tak, že nábytok zmení svoj vzhľad. Opravu týchto drobných poškodení zvládne aj domáci majster vybavený potrebným náradím.

Galéria

Vznikajú najmä pri pádoch predmetov na lakovaný či inak upravený drevený povrch (napríklad laminovaná drevotrieska upravená melamínom, dyhou), nárazom do iných predmetov pri prenášaní nábytku, inokedy nábytok poškodia deti alebo neopatrnosťou aj sami dospelí.

Čo robiť pri poškodení? Ak ide o lakovaný lesklý povrch, kde sa lak nanášal striekaním vo viacerých vrstvách, oprava bude náročná a pravdepodobne sa nám nepodarí urobiť ju tak, aby stopa po poškodení celkom zmizla. Dôvodom je najmä to, že nepoznáme zloženie pôvodného laku; mohol sa poškodiť nielen lak, ale aj dyha pod ním; stopy po brúsení nevyleštíme tak, aby sme dosiahli kvalitu pôvodného, priemyselne vyrobeného povrchu. Ak je poškodená iba povrchová laková vrstva, ale podklad narušený nie je, poškodené miesto opatrne ručne obrúsime, aby sme neznehodnotili aj dyhu pod lakom, ktorá by mohla stratiť farbu (zvyčajne je namorená). Platí to aj o masívnom drevenom nábytku. Drevo mení farbu procesom oxidácie aj pod vrstvou laku alebo pôsobením ultrafialového žiarenia. Kyslík a UV žiarenie pôsobí na nábytok síce v nepatrnej miere, zato dlhodobo aj cez okná miestnosti. Obrúsením takto zostarnutého zoxidovaného pôvodného podkladu by sa zmenil jeho farebný odtieň a stopa po poškodení by ostala viditeľná.

Po obrúsení laku bez narušenia podkladu prelakujeme nábytok viacerými vrstvami transparentného laku. Každú vrstvu po stvrdnutí prebrúsime ručne, najlepšie brúsnym vankúšikom so zrnitosťou P 240, resp. P 280. Laky riediteľné vodou sa u nás vo výrobe nábytku začali používať až začiatkom 90. rokov, takže do úvahy pri rekonštrukcii pripadá skôr nitrocelulózový, prípadne lesklý nitrokombinačný lak.

Poškodenie dyhy
Ak je poškodená aj vrstva dyhy alebo dreva pod lakom, môžeme ju opraviť tmelom na drevo, ktorý si vyrobíme alebo kúpime v príslušnom odtieni (smrek, borovica, orech, čerešňa atď.). Tmel vyrobíme z brúsneho prachu najlepšie príslušnej dreviny, z akej je dyha (môžeme ho tónovať moridlom), necháme ho zaschnúť a znovu ho rozmrvíme na prach. Potom ho zmiešame s nezriedeným nitrolakom, vtlačíme ho dlátom do poškodeného miesta, necháme stvrdnúť a vyschnúť. V prípade potreby nanesieme ďalšiu vrstvu tmelu. Potom tmel prebrúsime jemným brúsnym papierom alebo brúsnym vankúšikom (P 240 alebo 280) a prelakujeme ho pôvodným lakom, ktorým je nalakovaný nábytok. Tmel pred použitím vyskúšame najlepšie na neviditeľnej ploche (chrbát skrine, v sokli a pod.), aby sme dokázali porovnať, či súhlasí odtieň. Po oprave a prebrúsení tmelu miesto môžeme prelakovať. Ak je poškodená väčšia plocha, je nevyhnutné z celej plochy odstrániť lak, a to chemicky (vhodný odstraňovač lakov a riedidlo) a brúsením. Z poškodeného miesta vyberieme časť dyhy, pričom ju treba nahradiť druhou. Potom musíme okraje opravovaného miesta s novou dyhou zatmeliť, obrúsiť, prípadne namoriť a nalakovať. Túto prácu by mal vykonať odborník. Okraje nahradeného miesta budú po oprave viditeľné. Inou, ale náročnejšou možnosťou je dyhu z celej plochy odstrániť a nahradiť ju novou a vykonať povrchovú úpravu.

1. Súprava opravných fixiek a voskov na opravy drobných poškodení povrchu.
2. Pri oprave fixkou jednoducho zatrieme poškodené miesto.3. Aby farba rovnomernejšie splynula s pôvodnou, môžeme ju rozmazať textíliou alebo prstom.

Melamín
Pomerne jednoducho môžeme opraviť drobné ryhy a škrabance na nábytku pokrytom melamínovou alebo inou fóliou. Melamín je umývateľný plast a predáva sa vo veľmi širokej farebnej škále od imitácií dreva až po úpravy v módnych farebných odtieňoch. Čistiť ho možno aj liehom alebo acetónom bez poškodenia. Túto konečnú povrchovú úpravu je nevhodné ďalej opracovávať lakovaním alebo farbením. Hlbšie ryhy opravíme tak, že ich zalejeme pomocou opravnej tyčinky. Tyčinku príslušného odtieňa zohrejeme a vtlačíme do ryhy. Povrch zarovnáme dlátom, špachtľou a pod. Drobné škrabance zatrieme opravnou retušovacou fixkou príslušného odtieňa, lebo sa vyrábajú v širokej farebnej škále. Poškodenie tak menej vidieť. Ak je poškodenie väčšieho rozsahu, treba vymeniť celý dielec nábytku.

Melamínový povrch možno čistiť acetónom alebo liehom bez poškodenia.

S farebným lakom Pri poškodení nábytku natretého krycím pigmentovým (netransparentným) lakom musíme lak farebne prispôsobiť pôvodnému, čo je náročné, preto je lepšie pôvodný lak obrúsiť, tmeliť a rovnomerným nánosom prestriekať jednotlivé dielce nábytku. Počet vrstiev závisí od požadovaného odtieňa – čím ich je viac, tým je odtieň tmavší. Nerovnomerné nanášanie laku zapríčiňuje lokálnu zmenu odtieňa (škvrnitosť). Drobné škrabance môžeme opraviť retušovacou fixkou.

Ing. Peter Fischer
Foto: autor a Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Rudolf Vančo says:

    kde sa dá kúpiť takato sada na opravu dverý. meil.rudolfaja@gmail.com

  2. Dara says:

    Ako odstránim stopy po zuboch od môjho psa pri nohách stola? Nič také jsem zatiaľ nerobila, pozrela som sa na videonávody a vyzerá to jednoducho. Ale neviem či mám použiť vosk alebo tmel na nábytok. A či to vôbec pomôže. Poradíte?

  3. Alena Fabianová says:

    Dobrý deň
    Potrebujem opraviť Taliansky nábytok , vysokoleštený tm, bordo.
    viete mi poradiť ?

    Ďakujem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.