Nenápadný pomocník, ktorý vám podrží dvere bez rečí

Nenápadný pomocník, ktorý vám podrží dvere bez rečí

Máte ustavičný problém, že sa vám otvárajú alebo zatvárajú dvere, keď chcete pravý opak? Máme pre vás nenápadného pomocníka, ktorý podrží dvere bez rečí. Na jeho výrobu vám stačí obyčajný betón.

Materiál a pomôcky

 jemný piesok
 cement
 voda
 plastová nádoba v tvare valca
 lano
 farba vhodná na betón
 nádoba na prípravu/miešanie betónu
 lyžica
 papierová alebo lepiaca páska
 štetec
• nožnice 

POSTUP

Pripravte si cement, piesok a vodu. Vo väčšej nádobe zmiešajte cement s pieskom v pomere 1 : 0,5 a dobre ich zmiešajte, postupne do zmesi prilievajte vodu tak, aby mala konzistenciu ako cesto na palacinky. Nesmie byť ani príliš pevná, ani vodnatá. 

Do plastového valca nalejte pripravenú betónovú zmes. Podľa toho, akú vysokú zarážku si chcete vyrobiť, zvoľte množstvo zmesi. Samotná výška je vaša voľba. Dobre s ním potraste, aby sa odstránili vzduchové bubliny. Tie však možno aj ponechať – vytvoria zaujímavú štruktúru. 

Kým je betón ešte tekutý, vložte doň lano, ktoré poslúži ako rúčka. Treba ho ponoriť dostatočne hlboko, aby sa neskôr pri používaní nevytiahlo. Pripravenú formu s betónom nechajte vytvrdnúť 24 hodín v miestnosti s teplotou vyššou ako 15 °C. 

Po vyschnutí odstráňte plastový obal a v pásikoch nalepte okolo betónového valca papierovú pásku, ktorá poslúži na rovnomerné a presné pomaľovanie zarážky.

Štetcom naneste farbu na neprelepené betónové časti valca. Šírka papierovej pásky, ako aj medzery medzi ňou môžu byť ľubovoľné, podľa vášho uváženia. Farba, ktorú použijete, by mala byť vhodná na betón. 

Zarážku nechajte opäť schnúť 24 hodín – ešte viac stvrdne a farba zaschne. Nakoniec stačí odstrániť papierovú pásku. 

text, foto a realizácia: Miroslava Maceková
zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.