Sito na osievanie kompostu

sito na osievanie kompostu
Zdroj: Marian Drobnica

Zíde sa vám pri jarných prácach, keď sa do pôdy pridáva kompost na zvýšenie jej úrodnosti.

Pôda sa pestovaním plodín vyčerpáva, čomu sa dá zabrániť jej obohacovaním o organický materiál, napríklad o kompost. Prečo vôbec do pôdy zapracovať práve organický materiál? Pre jeho vlastnosti. Obrazne povedané, kompost či hnoj je pre pôdu vitamínovou bombou. Obohatí ju o množstvo živín potrebných na úspešný rast rastlín. Jeho hrubšie zloženie ju prevzdušní, čím sa vylepší samotná štruktúra pôdy a s tým súvisiaca schopnosť hospodárenia s vodou.

Pri vysievaní zeleniny je potrebné, aby mala pôda vyrovnanú drobnohrudkovitú štruktúru.

Prečo preosievať kompost?

Kompost do pôdy treba zapracovať ideálne v predjarí, pred začatím výsevných prác, pokojne aj každoročne. Slabšie rozložený kompost sa zakopáva do rýh vznikajúcich pri rýľovaní. Dobre rozložený a preosiaty sa vrství na upravenú pôdu a hrabličkami zapraví do vrchnej vrstvy ornice. Preosievanie kompostu je dôležité najmä pre výsevné hriadky, kde je potrebná drobnohrudkovitá vyrovnaná štruktúra pôdy. Preto sme pre vás pripravili návod na výrobu sita zo zvyškovej palety.

Návod na výrobu sita

1. Dosky s dĺžkou 90 cm a s dĺžkou 110 cm vzájomne spojte skrutkami. Priehlbinu vo vrchnej a spodnej časti krídla vyplňte doskami s dĺžkou 70 cm.

výroba rámov na sito
Zdroj: Marian Drobnica

2 Na prvé krídlo upevnite sieť s okami 10 mm, na druhé s okami 12 mm. Siete upevňujte pomocou klincov v tvare U na rám každých 8 cm.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteprichytenie siete na sito
Zdroj: Marian Drobnica

3. Obe krídla potom priložte k sebe vnútornou stranou a vzájomne ich spojte pomocou dvoch závesov – pántov.

prichytenie pántov na sito
Zdroj: Marian Drobnica

4. Na bok jedného krídla (asi 30 cm odspodu) pripevnite reťaz. Na druhé krídlo v tej istej výške priskrutkujte háčik, ktorým sito budete fixovať.

pripojenie reťaze na sito
Zdroj: Marian Drobnica

5. Hotové sito.

sito na osievanie kompostu
Zdroj: Marian Drobnica

Text a foto: Marian Drobnica
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

  1. jiri kasparek says:

    Môj osvedčený prípravok na preosievanie kompostu je obyčajná plastová prepravka na ovocie a murárska nádoba na omietku (vaňa), do ktorej padá preosiaty kompost. Prepravku uložím na dva valčeky, ktoré sú položené na murárskej nádobe. Super riešenie – a bez práce
    Odolné, ekologické riešenie, odolné každému počasiu

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.