Ako v záhrade zamaskovať kompostér

image 42727 25 v1

Máme menšiu záhradu a chceli by sme sem umiestniť kompostér, a tak si vyrábať vlastný kompost. Som si však vedomá, že kompostér nepôsobí v záhrade prívetivo. Dá sa zamaskovať okrasnými rastlinami? Aké by ste mi odporučili? (Jana N., Diakovce)

Výsadba okrasných rastlín pred kompostér je určite výborná voľba. Prirodzeným spôsobom tak zamaskujete tento rušivý, hoci veľmi užitočný prvok. Odporúčal by som hlavne vyššie druhy trvaliek, napríklad rudbekiu (Rudbeckia lacinata), floxy, ježibaby, slnečníčku (Heliopsis scabra), helénium, stračie nôžky a ďalšie druhy. Kompostér umiestnite do polotieňa, tam porastie väčšina trvaliek, hoci až tak bohato nebudú kvitnúť ako na slnečnom mieste. Vysaďte si trvalky k dvom stranám kompostéra. Majte však na pamäti, že k nemu musíte mať dobrý prístup – trvalky sa totiž častom rozrastú a manipulácia s kompostom by bola zložitejšia. Pred kompostér si môžete vysadiť aj vyššie letničky – krasuľky, slnečnice, titónie, z hľuznatých rastlín by som odporučil vyššie druhy georgín. Takisto pekne zamaskujú kompostér a okrem množstva listov prekvapia aj nádhernými kvetmi.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 

 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.