Pohodlná zeleninová záhradka

image 26905 25 v1

Kvalitne zhotovené vyvýšené záhony chránia rastliny pred prerastaním buriny z okolitej pôdy a veľmi pekne sa vynímajú na väčších rovných plochách. Za víkend si podobný záhon môžete urobiť aj vo svojej záhrade. Odolný červený smrek zaručí záhonu dlhú ŽIVOTNOSŤ.

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 2 dni
náklady: 513 €
ľudia: 2
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                       513 €
na záhon z červeného smreka 4 × 2 × 0,41 m
• drevené hranoly           180 €
ohranené, z červeného smreka (smrekovca) 140 × 90 × 3 910 mm (40 €/2 ks), 140 × 90 × 1 910 mm (20 €/2 ks), 90 × 90 × 3 910 mm, (80 €/6 ks), 90 × 90 × 1 910 (40 €/6 ks)
• impregnácia 10 €
proti hmyzu, hubám, hnilobe, napr. prášok Borowood (8,40 €/100 g)
• povrchová úprava        39 €
napr. Olej Impra Natur (39 €/2,5 l)
• tesárske skrutky          76 €
8 × 400 mm, pohon TX 40 2-krát zinkovaný, 28 ks (2,71 €/ks)
• netkaná textília             3 €
čierna, 5 × 1,6 m (6 €/16 m2)
• kupolková fólia           15 €
50 cm × 20 m, čierna, cena (15 €/10 m2)
• záhradný substrát     190 €
kvalitný, 50 l, 40 ks

NÁRADIE
• AKU skrutkovač
predĺžený vrták s priemerom 5 mm
 bit TX40
 malá krížová vodováha
 nožnice, ceruzka
 8-metrový meter
 označovací sprej
 motyka, hrable
 fúrik, rýľ   

PRACOVNÝ POSTUP


1. Miesto

Vyberieme si vhodnú slnečnú plochu na pozemku a naznačíme si vonkajší rozmer záhona kratšou stranou na juh, označovacím sprejom ho zaznamenáme na zem aj s malým presahom.


2. Trávne koberce
Vyberieme vrchnú vrstvu trávy s hĺbkou zhruba 5 cm a odvezieme ju na miesto, ktoré potrebujeme zatrávniť.


3. Zemina
Na úpätí terénneho zlomu alebo na inom vhodnom mieste nakopeme kvalitnú zeminu v objeme asi 1/4 objemu vyvýšeného záhona.


4. Navážka
Zeminu navozíme do stredu budúceho záhonu tak, aby nezavadzala pri montáži. Neskoršiemu navážaniu bude prekážať okraj záhona vo výške 40 cm.


5. Úprava
Motykou zrovnáme okraje záhona do roviny v mieste kladenia steny záhona.


6. Okraje
Priložíme spodný hranol, ktorým sa vytvorí odtlačok rovinatosti podsypu.

7. Dôležité – vyrovnať!
Všetky hranoly dáme do roviny priečnej, pozdĺžnej aj vzájomnej. Dosahujeme to postupným prisypávaním materiálu hliny popod spodné hranoly.


8. Pásy
Netkanú textíliu nastriháme po dĺžke na cca 15 až 20 cm pásy s celkovou dĺžkou asi 22 m. Uložíme ich pod základy záhona po celej dĺžke.


9. Pod hranol
Na textilné pásy ukladáme už priamo základové hranoly po celom obvode.


10. Pravouhlosť
Hranoly vyrovnáme, textíliu napneme, bude slúžiť ako izolácia dreva od zeme. Základ zrovnáme do pravého uhla cez vyrovnanie dĺžok diagonál.


11. Na väzbu
Na zrovnaný základ postupne ukladáme striedavo hranoly – podobne ako tehlový múr preväzujeme aj vrstvy trámov.


12. Vrchy
Uložíme všetky štyri rady a celý záhon precízne zrovnáme. Rohy nám musia sedieť a lícovať vrátane strán pri pohľade zboku aj zvrchu.


13. V strede
V pravidelných intervaloch si naznačíme budúce diery ceruzkou tak, aby diera bola presne v polovici hrúbky hranola.


14. Vŕtanie
Všetky značky si navŕtame do hĺbky 5 až 7 cm. Toto je extrémne presná práca pre dvoch ľudí, lebo diery musia ísť presne kolmo na hranol!

15. Spájanie
Boky záhona, následne spojíme výkonnou uťahovačkou na najsilnejšom prevodovom stupni, a to tiež s pomocou ďalšej osoby.


16. Skrutky v rohoch
Po opätovnej kontrole rohy opatrne navzájom pospájame skrutkami. Menšie nepresnosti pred začatím spájania dokážeme zrovnať aj kladivom.


17. Uložené hranoly
Skontrolujeme dotiahnutie skrutiek a vnútri záhonu odrhnieme hlinu od okrajov.


18. Izolácia
Kupolkovú fóliu nastriháme po dĺžke na šírku približne 41 cm a dĺžku 20 m.


19. K bočným stenám
Fóliu osadíme do vnútra záhonu (štuplíky smerujú preč od dreva) po celom obvode a na koncoch ju v rohu spojíme prekrytím koncov.


20. Prihŕňanie
Fóliu pridržiavame a opatrne ju v spodnej časti prihrnieme zeminou zo stredu plochy záhona.


21. Zarovnanie
Fóliu ešte raz skontrolujeme a prípadné nerovnosti vyrovnáme. Dbáme hlavne na to, aby nepresahovala, ale ani sa „netopila“ pod okrajom záhona.


22. Čistenie
Zeminu vo vnútri rovnomerne rozhrabeme a kamene a živé korene s rastlinami odstránime.


23. Prírodný popol
Následne môžeme zeminu rovnomerne posypať popolom, ale pozor, popol môže byť iba z čistého dreva, nie z uhlia alebo nebodaj maľovaných dosiek!


24. Substrát I
Do záhona vysypeme prvú vrstvu kvalitného záhradného substrátu asi do 1/2 výšky záhona.


25. Rozhrabanie
Substrát rovnomerne rozhrabeme a môžeme ho s citom aj udupať.


26. Hnojivá
Následne môžeme opäť pridať popol, ale aj iné prírodné minerálne látky a hnojivá.


27. Substrát II
Do záhona vsypeme ďalšiu vrstvu kvalitného záhradného substrátu, a to asi do 3/4 výšky steny.


28. Kyslosť
Následne môžeme upraviť pH pôdy zlúčeninami vápnika alebo rašeliny podľa potreby.


29. Sadenie
Záhon necháme aspoň tri týždne ležať úhorom. Následne môžeme sadiť zeleninu, bylinky alebo drobné ovocie.


30. Pestovanie
Po sadení všetko poriadne popolievame. Voda dobre vsakuje cez záhradný kompost, v ktorom sa dlho udržuje vlhkosť.


31. HOTOVO
Vyvýšený záhon pri chalupe pekne dopĺňa okolité prostredie a majiteľom dodáva čerstvú úrodu byliniek a biozeleniny takmer na kuchynský stôl.

dobré rady

Trávne koberce
Kusmi trávy, ktoré aj s pôdou odstránite z miesta, na ktorom zamýšľate stavať záhon, môžete zatrávniť nejaké holé miesto pri dome alebo ho kompostovať a neskôr využiť ako úrodnú pôdu. Pred stavbou však môžete neupravený povrch jednoducho odtrávniť prikrytím vybraného priestoru počas 4 týždňov napr. starým linoleom.

Prírodou proti burine
Aby ste nemuseli vyvýšený záhon plieť, vyskúšajte permakultúrne princípy a mulčujte povrch záhonu napr. slamou, pilinami alebo bezfarebnou kôrou. Rozkladom týchto látok obohacujete pôdu o najhodnotnejšie živiny.

Vhodné drevo
Drevo musí byť zo smrekovca (tzv. červený smrek), lebo smrek obyčajný má životnosť pri takejto aplikácii menej ako sedem rokov. Všetky hranoly natrieme najprv impregnáciou proti škodcom a hnilobe a po uplynutí 24 hodín aj ochranným olejom proti pôsobeniu vlhkosti. Životnosť záhona predĺžite aj vložením netkanej textílie pod drevené hranoly.

Presné vŕtanie
Diery vŕtajte presne v stredovej osi hranola. Dve krajné diery majú byť od každého konca vzdialené 4,5 cm, resp. 13,5 cm. Vŕtanie do uložených hranolov je náročná operácia, ktorú musia robiť dvaja ľudia, pričom jeden sleduje zvislosť vrtáka a upozorňuje na prípadné vybočenie zo smeru. Pozor! Ak nenavŕtate diery kolmo hlavne vo vzťahu k hrúbke hranola, skrutka nespojí drevo, ale vyjde z neho von na bočnú stranu! Následné zoskrutkovanie tiež robíme vo dvojici, lebo pri doťahovaní sa vyvíjajú veľké sily, ktoré môžu bok záhona zosunúť.

Dôležité upozornenie!
Kompost ani zeminu nedávajte do väčšej výšky, ako je okraj záhonu, pri silných dažďoch ho bude vyplavovať poza kupolkovú fóliu a pomedzi drevo, čo spôsobí skrátenie životnosti záhonu.

Izolačná kupolková fólia
Aby sa impregnačná látka a ochranný olej neuvoľňoval z dreva do pôdneho substrátu, musíte použiť kupolkovú fóliu. No prípadný malý únik boritanových solí nie je na škodu, vyplavením prostriedku obohatíte pôdu dôležitým stopovým prvkom  – bórom. Takisto olej je biologicky odbúrateľný, pretože jeho základom je ľanový prírodný olej.

Výška záhona
Vyvýšené záhony nerobte užšie ako 80 mm, pretože na širších sa výborne sedí a nemusíte pri ich obsluhe čupieť alebo stáť s ohnutým chrbtom. Je to veľmi praktické a keď si zvyknete, nebudete už nikdy chcieť okopávať a plieť klasickú záhradu.

Ukladanie hranolov
Drevo ukladajte na seba tak, aby záhon vyzeral aj na pohľad pekne. To si vyžaduje presnosť pri ukladaní. Na vrchnú časť si nechajte najrovnejšie a najkrajšie hranoly. Do stredu použite tie menej pekné.

Bez chemických hnojív
Náš záhon sme urobili s cieľom pestovať prírodné bioprodukty, takže sme zabránili styku substrátu s chemickými látkami. Ako hnojivo je vhodné použiť napríklad rohovinu, granulovaný maštaľný i slepačí hnoj a pod. Ak chceme mať kyslejšiu pôdu, pridáme viac rašeliny (kyslejšiu pôdu potrebujú napríklad borievky a čučoriedky), na dosiahnutie vyššej zásaditosti (menšej kyslosti) použijeme vápno. Medzi úpravou pôdy a sadením necháme pôdu v záhone niekoľko týždňov odpočívať, aby sa jednotlivé zložky premiešali a pôda sa v celom profile nasýtila prídavnými látkami.

Text, foto a realizácia: Richard Bielek, WCUT

PR článok spoločnosti ARSITA

Komentáre

 1. Nikde tu nepisu ze vyvyseny zahon rychlejsie vysycha ako okolita poda a treba ho preto denne zalievat . Mam taky doma .

 2. tu nopovu foliu ste dali opacne..

 3. Dabodado says:

  Drevo – 180 eur, zemina – 190 eur…, celkovo materiál 513 eur… a hlavu nezvykneme používať???

 4. Ja neviem, ale vyvýšený záhon si predstavujem inak.
  A za 513€?, aký to má zmysel?
  Holzer by asi nesúhlasil.

 5. veru ta nopovka je tam naopak…. ale hlavne ze tam je 🙂 je to moderne… vsade to dnes trci… a cim viac tym „lepsie“

 6. Nopova folia je chemicka latka, netkana textilia je chcemicka latka. Vsetko sa to casom postupne rozklada a pusta to toxiny do zeme. Tak preco to tam nedat, ze ano :-)))) Aspon ta zelenina bude chutit jak z obchodu. Od cistej domacej bio zeleniny je to na hony vzdialene. Ludom ta reklama uz uplne lezie na mozog …

 7. Za 500 € si kúpim viac bio zeleniny od domácich pestovateľov ako tá záhradka dokáže za svoju životnosť vyprodukovať. A sieť proti krtkom sa tam dáva kedy? S tým by som začal.
  Takýto záhon sa oplatí, keď sa robí z dreva, ktoré na nič iné nie je dobré, napr. staré trámy, šalovacie dosky (v dvoch vrstvách). A žiadna zbytočná chemikália.

 8. Zahradnik says:

  Záhon ma rozmer 4m*2m, teda plocha na pestovanie je takmer 8m2. Skúste menší a z lacného dreva a potom rátajte na plochu, za akú cenu máte ale reálne m2. A koment doplňte, až keď postavíte +pripnite aj foto.. Kto pozná a skutočne postavil takýto záhon, vie akú ma výdatnosť. Keď sa taký záhon urobí z nekvalitného dreva, potom aj toľko vydrží, za životnosť tohoto sa aj 5* prestava, tak potom koľko bude stat ta lacná varianta. Na tomto sa dá aj sedieť, mam podobný a je to super, akurát je lepši užší, tak do 1,5m. Nopovka je tam správne, z vás asi nikto nopovku v ruke asi ani nedržal. Je ľahké čokoľvek okomentovať, ale dokázal z vás už niekto také postaviť? A stavím sa, že polovica ani nemá vlastný pozemok, kde by takéto postavila. Nikto ani len nepochopil na co tam ta nopovka je. Alebo len sedíte za počítacom a „okomentujete“ všetko čo sa dá.. a Dabodado asi nevie rátať, alebo mu vynecháva monitor a nezobrazuje ostatne položky. K vysychaniu záhonu, keď sa použije zlá naplň, potom sa to deje, v záhradnom substráte /kvalitnom/ to pojme vodu aj na dve leta /obrazne/. Dá sa nahradiť kvalitným kompostom z vlastnej záhradky, ale koľko bude trvať nazbieranie 3000l vyhnitého kompostu? Kto z vás v záhradke ešte nepoužil netkanú textíliu na pestovanie jahôd? To ste taky naivný, že si myslite ze BIO Jahody v Rakúsku sú pestované bez netkanej textílie? Alebo prebalovaná zelenina v Taliansku z dodatočnou nálepkou BIO bude asi ozaj „blízko“ zelenine z tohoto záhonu? Vidím že Slováci iba kritizujú, ale väčšinou bez zakladaných vedomosti a skusenosti, len aby múdro vyzerali, no môžem povedať na tieto komentáre len, že: „kráľ je nahý“.

 9. Zahradnik ta nopovka je tam naopak, vystupene casti maju ist smerom k materialu okolo, ktoreho chceme aby prudil vzduch, vystupky sposobia uplne nepritlacenie folie k drevu, takze moze vdaka vzduchu a medzeram medzi vystupkami tadial unikat vlhkost.

 10. myslíte, že namiesto dosák/hranolov, by sa mohli použiť WPC drevoplastové dosky?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.