image 36443 25 v1
Galéria (14)

8 rád, ako urobiť chodníky. Bez blata a s pružným krokom v každom počasí!

Aj z dostupných zdrojov možno spraviť chodníčky, ktoré vyzerajú dobre a plnia svoje poslanie, a to bez betónovania, ukladania dlažby či navážania drobných kamienkov. Náklady na vybudovanie sú blízke nule.

Galéria

Chodníky z liesok
Chodníky z liesok
Chodníky z liesok
Chodníky z liesok
Chodníky z liesok
Chodníky z liesok
Chodníky z liesok
Chodníky z liesok

Niet dvora a záhrady, ktoré by sa zaobišli bez chodníkov. Vedú naše kroky, aby sme nerozšliapali výsadbu, bránia tomu, aby sa zem pod nohami rozbahnila a popritom dávajú ploche kontúry, ktoré oživujú jej celistvý beh. Ak príde na budovanie, nie vždy to musí znamenať veľkú investíciu.

MODEL PRIAMO NA ZEMI

Môžete si v hlave vysnívať chodníky, aké len chcete, môžete si ich dokonca zakresliť na papieri. Žiadna z týchto predstáv sa však nevyrovná skutočnému pohľadu vo dvore. S pruhmi bielej fólie alebo rolkou baliaceho papiera si môžete vytvoriť priamo na zemi model, ktorý vám dá dokonalú predstavu o tom, ako bude chodník v priestore vyzerať. Prejdete sa dvorom po novej cestičke, vyskúšate si, ako sa vám bude s fúrikom zatáčať na zákrutách, uistíte sa že s kosačkou prejdete z garáže na priedomie. Je to prístup, ktorý by ste si rozhodne mali vyskúšať.

VYMERAŤ A VYŠLIAPAŤ

Vždy je dosť času na to, aby ste dôležité rozhodnutia nechávali na neskôr. Kým sa pustíte do samotného budovania, dôsledne vytýčené chodníčky vám pomôžu upravovať dvor a utvrdzovať nové návyky pri jeho užívaní. Odrezky betonárskej ocele v úlohe kolíkov a polypropylénové lyko sa stanú hranicami pre vašu chôdzu. Vymerať chodník a presne vytýčiť jeho línie vám dá možno zabrať viac, ako by ste si mysleli. Obzvlášť v prípade, ak chcete spomaliť krok pri prechádzaní dvorom okolo stredového záhonu formálnej záhrady. Štvorce, obdĺžniky, kolmice a rovnobežky – všetko to poznáte z geometrie základnej školy. Takto vytýčený chodník vydrží v teréne niekoľko mesiacov, kým sa priberiete ku skutočnej práci.

LIESKY PRE OKRAJE

Lieskové kry nájdete na každej remízke, okraji lesa či v háji. Na dobré slovo získate od hospodára povolenie na prichystanie materiálu. Rovné žrde nájdete v tienistých častiach porastu. Ak si každú žŕdku na mieste napílite na dvoj- až trojmetrové segmenty, bude sa vám s nimi dobre pracovať pri prevoze i samotnom kladení chodníčka. Každoročný prírastok liesky sa začína z niektorého z koncových očiek, takže je prirodzené, že lieskové žrde sa vždy rok po roku odchýlia zo svojej priamej dráhy. Najlepším obdobím na zber je jar a jeseň, keď sú kry bez lístia. Na chodníky veľa žrdí nepotrebujete, takže ani lístie v letných mesiacoch nie je bariérou.

KOLÍKY NIE SÚ IBA na PARÁDU

Úlohou kolíkov je kotviť lemy pri zemi a vytvoriť obrysové body, popri ktorých vždy prechádza hadica alebo predlžovačka, keď ju ťaháte dvorom. Hoci prechádzate zákrutami, vždy máte istotu, že ich ťaháte po chodníku. Kolíky môžete napíliť z krivších kusov liesok a skrátiť ich na dĺžku približne 40 centimetrov. Vytvoriť na jednom z koncov hrot pomocou sekery je úloha, ktorú zvládnete aj bez nácviku, pri nabíjaní do zeme však myslite na to, že lieskové drevo je predsa len príliš krehké na to, aby ste ním prebili vrstvu kamenia. Preto je dobré, ak máte veľký tesársky klinec alebo kus roxoru, ktorým si do zeme vopred predbijete vodiacu dieru. Zaujímavosťou je, že niektoré z kolíkov zakorenia a žijú. Zachovajú si tak ochranu proti hubám a nikdy nezhnijú. Budete ich však musieť pravidelne strihať.

LÍNIE PODĽA VKUSU

Na lemovanie chodníkov postačí, ak použijete iba jednu lieskovú žŕdku položenú na zemi. Na kontaktných miestach ju priviažete ku kolíku, a tak budete mať istotu, že sa nepohne. Ak máte dostatok chuti, materiálu a zručnosti, môžete s nimi pracovať oveľa kreatívnejšie. Lieskové konáre možno vypletať striedavo medzi kolíky, dokonca ich možno vrstviť na viacero poschodí. Záleží iba na vás, či budujete chodníčky v miernom svahu, kde má vrstvenie význam, alebo len vytvárate deliacu líniu na rovine. Syntetické špagáty garantujú trvácnosť, pri viazaní však možno použiť i drôty či prírodné materiály. Isté však je, že hoci v tejto chvíli máte pocit, že celý svet sa točí okolo lemov, vo finále budú zraku úplne unikať.

HOBLINY POD NOHAMI

Kým položíte na chodník nášľapnú vrstvu, poradiť by ste si mali s trávou a burinou, ktorá na nich rastie. Ak použijete herbicídy, nebudete musieť čeliť rozkopanému a prekyprenému povrchu od motyky. Nie je nutné, aby ste čakali na odumretie rastlín, môžete sa okamžite pustiť do zasýpania. Piliny z prípravy palivového dreva sú fajn, drevný prach z odsávania v dielni je dobrý, nám sa však osvedčili najmä hobliny. Ak ich navrstvíte približne na 10-centimetrovom koberci, ktorý polejete vodou a zašliapete, budete mať s obnovou pokoj na 6 mesiacov. Počas daždivých dní sa zo začiatku budú hobliny zapracovávať do podkladovej hliny, časom to však ustane. Hlina sa odľahčí, zlepší sa jej priepustnosť a mulčový chodníček bude sedieť nad ňou. Použiť však možno aj rezinu z hobby drviča záhradného odpadu.

ÚDRŽBA JE NENÁROČNÁ

Prírodný chodníček tohto typu nevyžaduje veľa údržby. Keď hobliny a piliny uľahnú, budete sa cítiť ako na lesnej cestičke. Celá údržba spočíva iba v dopĺňaní a dostielaní nového materiálu. Keďže piliny budú kompostovať, postupne budú ubúdať. Dobrou správou je, že od tejto chvíle máte stály odbyt všetkých drevených triesok, ktoré v domácej dielničke a pri spracovaní palivového dreva vo dvore vzniknú. S burinou si aj v budúcnosti poradíte pomocou pesticídov, lieskové lemy vydržia bez výmeny v závislosti od prostredia 3 až 5 rokov.

DLHOVEKOSŤ ZA PÁR DROBNÝCH

Ak chcete zaistiť lieske životnosť, ktorú možno počítať na desaťročie, môžete to spraviť spôsobom, aký používali naši otcovia a dedovia. Zmiešajte vo vedre roztok modrej skalice a postavte do neho narezané kolíky a žŕdky zo surového lieskového dreva. Keďže ide o živé organizmy, roztok skalice do seba, podobne ako kvety vo váze, nasajú. Budete to vidieť na vrchných rezných plochách, ktoré sa z krémovej zmenia na zelenkavú. Meďnaté soli vytvoria clonu proti rastu húb, ktoré sa až do vyplavenia skalice prestanú v dreve vyvíjať. V takomto prípade však už nemožno počítať s tým, že niektoré z kolíkov v zemi zakorenia.

Text a foto: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Adam says:

  To je žart?

  1. Anonym says:

   tam im asi moc nefuka….

   1. Anonym says:

    Presne tak, prvý vietor im rozfúka ten zázrak po záhrade.

 2. OoO says:

  Moji psi aj deti by z toho spravili všade bordel. Bože toto kto vymyslel, ani makadam či štrk sa mi ako chodníky nepáčia.

 3. mil says:

  hlupost aku som dlho nevidel, ked to zacne hnit v zime blato jedna radost. to je stranka, urob si sam hlupost a uz iba pre deti aelbo niekoho kto sedi doma v byte

 4. Milan Šulek says:

  Tie trčiace kolíky,to je koledovanie o úraz zvlášt v zime.Celkovo je to naivné.

 5. SU-37 says:

  To uz by som radsej miesto hoblin pouzil drevenu stiepku. Hobliny patria do kompostu alebo do piecky.

 6. Dušan says:

  Som prekvapený z komentárov pánov hejterov, ako spochybňujú niečo, čo nevyskúšali, neoverili si. Mne sa nápad páči, nemám práve peniaze na rozhadzovanie a nemám dom na imidž, ale pre život. Mám miesto, kde režem drevo – siahovice a tam je to zasypané pilinami. Tie si suché zbieram do sudov. To, čo tam však ostáva, vytvorilo svoju trvácu vrstvu a práve tá ma zaujala. Minulý rok bol mimoriadne daždivý a tak bola záhrada rozmočená a rozblatená. Až na miesto s pilinami. Tie, udupané, usadené odolávali vode, bez blata a nelepili sa na obuv. Normálne pilinová dlažba. V zime zasnežilo, v tých miestach aj odhŕňam sneh a keď opadol, plocha s pilinami bola neporušená. Toto ma presvedčilo, že piliny naozaj fungujú. Ja to zrejme s tými záhradnými chodníkmi skúsim, lebo chodiť s fúrikom po rozmočenom blate nie je jednoduché. Ďakujem za dobrú radu.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje