Efektívne vyhrievanie chodníkov a garážových vjazdov
Galéria (21)

Efektívne vyhrievanie chodníkov a garážových vjazdov

Už neraz ste už počuli, ako sa niekto vážne zranil pri páde na klzkom zľadovatenom chodníku. Horšie je, keď pritom musíte hromžiť na seba, pretože je neudržiavaná vaša vlastná plocha. Chodníky treba „odsnežovať“, existuje však spôsob, ako si prácu uľahčiť.

Galéria

Vyhrievanie chodníkov
Vyhrievanie chodníkov
Vyhrievanie chodníkov
Vyhrievanie chodníkov
Vyhrievanie chodníkov -
Vyhrievanie chodníkov
Vyhrievanie chodníkov
Vyhrievanie chodníkov

UROB SI SÁM

náročnosť: +++
čas: 5 hodín
ľudia: 2
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 22 €
(skutočná spotreba)
• snímač teploty a vlhkosti
k regulátoru DEVireg 850
• regulátor teploty
napr. DEVIreg 850
• vykurovacie káble
napr. DEVIsnow alebo DEVImat DTCE 300 s plochou 19 m2 (5 840 W), resp. 5,9 m2 (1 760 W)
• piesok
frakcia 0 – 4 mm
• klince
2,8 × 25 mm
• rozperky (tzv. hmoždinky)
6 mm

NÁRADIE
•  vŕtacie kladivo
•  meter, orezávač
•  merací prístroj (ohmmeter)
•  lopata, fúrik
•  kladivo 

PRACOVNÝ POSTUP

1. PRED MONTÁŽOU
Rozbalíme rohože, roztiahneme ich a vizuálne ich zbežne prekontrolujeme, či niekde nie je porušená izolácia. 

2. PROJEKT
Postupujeme podľa odborného projektu, ktorý zobrazuje veľkosti a umiestnenie vykurovaných plôch a požadované tepelné výkony potrebné na ich ohrievanie. 

3. NA 10 CENTIMETROV
Ak ide viac rohoží vedľa seba, umiestňujeme jednu od druhej dostatočne ďaleko, aby sa izolácie susedných káblov neprehrievali. 

4. VÄČŠIE PLOCHY
Zakryjeme všetky požadované plochy. Rohože sa vyrábajú v určitých nominálnych dĺžkach. Ich počty a rozmery treba sčítať tak, aby pokryli požadovanú veľkosť. 

5. REZANIE
Rohože nikdy neskracujeme. Ak chceme zakryť plochu inej veľkosti, než má rohož, môžeme rohož vyformovať prerezaním spojovacích pásov a ohnutím kábla. 

6. OHNUTIE
Ohnutím kábla môžeme časť rohože viesť iným smerom.

7. UKONČENIE
Týmto spôsobom možno bez zbytočných strát efektívne zakryť prakticky akúkoľvek plochu.

8. STĹPIK
Dvojnásobným vystrihnutím a vyhnutím obídeme rohožou napríklad stĺpik pevne priskrutkovaný k podkladu.

9. VŔTANIE
Rohože provizórne prichytíme k podkladu, aby ostali počas montáže na svojom mieste a aby nedošlo k ich neželanému prekrytiu ani oddialeniu. 

10. ROZPERKA
Do betónu vyvŕtane diery a vložíme do nich príchytky (tzv. hmoždinky). Na voľnej ploche treba rohože zaťažiť vhodným materiálom, napr. štrkom.

11. KLINEC
Do rozperky (hmoždinky) vbijeme klinec s dostatočnou hrúbkou – prechádza cez spojovací pás rohože a dočasne ju pripevní k podkladu. 

12. „TEPLÝ“ KONIEC
V kábli idú 2 vodiče v slučke, „tam“ a „naspäť“, takže niekde musí byť miesto, kde sa tzv. teplá časť kábla končí. Aj tú pripevníme k podkladu. 

13. ZASÝPANIE
Káble teraz možno zasypať päťcentimetrovou krycou vrstvou jemného štrku na ochranu pred mechanickým poškodením. 

14. „STUDENÉ“ KONCE
Časti kábla, ktoré sú určené na privádzanie prúdu do odporového vodiča, musíme priviesť k prívodu energie – káblom na stĺpe. 

15. UPEVŇOVACÍ PÁS
K podkladu pripevníme káble pomocou kovového pripevňovacieho pásu, ktorý možno podľa potreby nastrihať na správnu dĺžku. 

16. NA PODKLADE
Kovový pás pripevníme k podkladu opäť pomocou klincov a rozperiek. 

17. SNÍMAČE
Na správnu funkciu celého zariadenia namontujeme kombinovaný snímač teploty a vlhkosti. Kábel treba neskôr priviesť k elektronickému regulátoru teploty.

18. ULOŽENIE SNÍMAČA
Pred uložením do vrstvy štrku skompletizujeme puzdro a vnútornú časť a obalíme ich páskou, aby sa počas dláždenia tieto 2 časti od seba neoddelili. 

19. PREMERANIE
Pred úplným zasypaním a následným dláždením chodníka preskúšame funkčnosť vykurovacích vodičov tým, že odmeriame odpor každej slučky. 

20. POD ZÁSYPOM
Hotovo, rohože sú premerané, uložené, zasypané štrkom a uložené sú aj snímače. Ostáva dosypať štrk na požadovanú výšku, zhutniť ho a položiť dlažbu. 

dobrá rada

DOKONČENIE
Na dokončenie celého diela je potrebné namontovať elektronický regulátor teploty, ktorý bude spúšťať ohrievanie chodníka nielen podľa toho, či vonku mrzne, ale aj podľa vlhkosti. Je totiž zbytočné mrhať elektrinou na vykurovanie chodníka, ak na ňom nie je ľad. Túto prácu však musí vykonať oprávnená osoba a revízny technik má vydať správu o správnom zapojení systému vyhrievania vonkajších plôch. Až potom ho možno používať.

NA ČO SI DAŤ POZOR

MERANIE ODPORU JE DÔLEŽTÉ
Pravidelne merajte elektrický odpor a izolačný odpor pred, počas aj po inštalácii. Ak sa ohmický odpor a izolačný odpor nezhodujú s uvedenými hodnotami pre konkrétny kábel či rohož, musí sa vykurovací článok vymeniť. Ohmický odpor musí byť v rozpätí -5 až +10 % z vyznačenej hodnoty. Izolačný odpor musí byť viac ako 20 MΩ po jednej minúte pri min. napätí 500 V DC.

POLOHA KÁBLOV
Neukladajte vykurovacie články pod steny a pevné prekážky. Vyžaduje sa medzera minimálne 6 cm. Udržiavajte ich v bezpečnej vzdialenosti od izolačných materiálov, iných zdrojov tepla a dilatačných spojov.
Vykurovacie články sa nesmú dotýkať ani krížiť navzájom alebo s inými vykurovacími článkami a musia byť rovnomerne rozmiestnené na ploche. Vykurovacie články a hlavne pripojenie musia byť chránené pred namáhaním a napínaním.

dobrá rada

ROZDIELY PRI MONTÁŽI
Na betónovom podklade je výhodné zakryť káble poterom, lebo prenáša teplo rýchlejšie ako štrk. Naopak, na štrkovej vrstve pri chodníkoch, ktoré nie sú určené na prevádzku automobilov, je vhodné vytvoriť zhutnenú pieskovú vrstvu do výšky 5 cm, na ňu položiť vykurovacie káble či rohože a opäť ich obsypať pieskom. Čím jemnejší je materiál na obsypanie, tým lepšie bude viesť teplo od káblov na povrch chodníka.

Text: Foto: Stanislav Botur a Danfoss
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Technická spolupráca: TermoConsult
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. jaaaaaaaaaaaj says:

  MATERIÁL 22 €
  Prvý apríl ešte len bude.

  1. Jerry says:

   myslené zrejme na 1m2 🙂

 2. leuška says:

  Takže zhrnieme „nápad“, po vrstvách – vyhrievané káble, rohož, štrk, betónové dlažobné kocky (cca 5cm hrubé) = EXCELENTNE. Sledujete tomuto a úspešne zakopávajte vlastné a požičané platidla rovno do zemi, vážení. Nič osobného. Všetko nové je len dobre zabudnuté staré – Nemci počas „druhej Ríše“ už vtedy máli vyhrievanú celú dvojpruhovú betónovú vozovku vedúcu na hlavné letisko. Mysleniu zdar.

 3. Teplný/prúd says:

  Vyhrievanie príjazd , garáž a podklad jemný štrk -+ 5cm dlažba -, nuž toho huja čo toto tak“odborne“ nechal uverejnit by bolo dobre ofotit nech ludia vedia od koho si to NENECHAT urobit – ked už rozum zlyhá …

 4. Krchlik Pavol says:

  mam zaujem o material na vykurovanie chodnika mozem poprosit o kontakt na predajcu?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.