Drevený obklad stropná hviezda

dreveny obklad stropna hviezda

Obklady z dreva nám spríjemňujú obytné prostredie. Rôznym spôsobom obkladania možno vytvárať zaujímavé výtvarné riešenia. Stropný drevený kazetový obklad je vhodný napríklad do chodby alebo kuchyne.

Obklad v tvare osemcípej hviezdy je urobený z tatranského profilu systémom pero a drážka. Zvolíme si taký druh dreva, aby ladil s farbou obývacej steny. V našom prípade ide o svetlý smrek. Okrajové lišty sú z borovice, aby sa zvýraznila hviezda. Stavba takejto hviezdy je pomerne náročná, ale pozitívne zmení charakter obývacieho prostredia, a to už stojí za to.

Postup práce
– Najskôr si nakreslíme hviezdu na strop.

– Elektrický inštalačný kábel na luster slúži ako stred hviezdy.

– Nakreslíme štyri čiary v tvare kríža dlhé 1 000 mm od bodu v strede stropu na 90°. Konce čiar navzájom pospájame a medzi nimi označíme stred.

– Nakreslíme ďalšie štyri čiary dlhé 1 000 mm od bodu v strede stropu. Opäť konce čiar navzájom pospájame.

– Od vyznačeného stredu medzi čiarami na 90° nakreslíme 350 mm dlhé čiary smerom von. Potom všetky konce čiar navzájom pospájame. Doterajším postupom vznikne osemcípa hviezda.

– Keď máme hviezdu na strope už nakreslenú, môžeme pristúpiť k jej montáži. Začneme s tým, že si odrežeme osem lát s rozmermi 50 x 30 mm, s dĺžkou 1 000 mm. Každú latu prevŕtame vrtákom Ø 6 mm aspoň na štyroch miestach. Laty priložíme na strop od bodu v strede stropu, ktorý sme si zakreslili. Označíme a vyvŕtame do stropu diery vidiovým vrtákom s priemerom 10 mm.

Do vyvŕtaných dier vložíme príchytky a laty priskrutkujeme skrutkami 5 x 60 o strop. Predtým ich natrieme náterom proti drevokaznému hmyzu. Takýmto istým spôsobom postupujeme k latovaniu po ostatných vyznačených čiarach, až vznikne tzv. hviezda nahrubo. Na starších rodinných domoch, ktoré majú drevený obklad, práce postupujú oveľa rýchlejšie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteDrevený obklad
V našom prípade je použitý smrekový tatranský profil. Na ôsmich latách, ktoré sú priskrutkované od bodu v strede stropu, nakreslíme po dĺžke v strede laty čiaru, ktorá bude slúžiť ako krajnica hviezdy. Drevený obklad začneme obkladať približne 50 mm od stredu. Ak máme pokosovú pílku, musíme si latu priložiť o strop a označiť miesto odrezania. Po odrezaní bočné hrany trocha zabrúsime brúsnym papierom a pribijeme klincami o strop. Takto postupujeme vždy dookola až po konce hviezdy.
 
– Pripravíme si osemcípový hranol 300 x 300 mm. Prevŕtame v strede dieru Ø 10 mm, cez ktorú budeme ťahať kábel na luster a priskrutkujeme skrutkami.

– Krajnice osemcípovej hviezdy obložíme vopred pripravenými a vyfrézovanými lištami. Najlepšie je použiť iný druh dreviny, aby bol zvýraznený každý cíp hviezdy. V našom prípade je to drevo z borovice.

– Každý cíp hviezdy od stredu smerom von zvýrazníme latami 5 x 30 mm.

– Stolárskym tmelom zatmelíme hlavičky skrutiek.

– Hviezdu natrieme akrylátovým matným alebo pololesklým lakom. Po zaschnutí namontujeme luster.

Použitý materiál
* Skrutky do dreva (80 ks)
* Rozperné príchytky (hmoždinky) (4 ks)
* Klince na pribíjanie obkladov (1/2 kg)
* Laty 50 x 30 x 1 000 mm (8 ks), 50 x 30 x 500 – 600 mm (16 ks)
* Tatranský profil (7 m2)
* Osemcípový hran  300 x 300 mm
* Okrajové pravouhlé lišty 50 x 40 x 600 mm (16 ks)
* Ozdobné lišty 5 x 30 x 1 000 mm (8 ks)
* Tmel
* Akrylátový matný lak
* Náter proti drevokaznému hmyzu

Štefan Vaľko
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.