Ako si vyrobiť sviečku, ktorá horí dlho

Ako si vyrobiť sviečku, ktorá horí dlho

Keďže je z kvalitnejšieho parafínu, má vysokú svietivosť a pri jej zhotovení zrecyklujeme kúsky starých sviečok.

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: +

ČAS: 1 hodina

NÁKLADY: 1 €/sviečka

ĽUDIA: 1

OBDOBIE: I – XII 

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL od 0,30 €
na veľkú sviecu

ohorky sviečok 0 €
vosk od 1 – 7 €/kg
drôty a knôt 0,10 €

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteNÁRADIE

kombinačky
nožnice na knôt
malé klieštiky na tenký drôt
ohnuté ploché kliešte

POSTUP PRÁCE

Ako si lacno vyrobiť dlho horiace sviece?

Rám z hrubého drôtu, ktorý nesie voľne uchytený knôt. V nádobke má trčať asi 1 až 2 cm nad hladinou vosku. 

Vosková drvina Ak by sme do nádobky naliali iba tekutý parafín, pri tuhnutí by sa vytvorila nepekná priehlbina. 

Takto vyzerajú vlastnoručne zhotovené sviečky v sklenej a keramickej nádobke.

Iný knôt možno zhotoviť jednoduchým omotaním obväzu (gázy) okolo stojaceho drôtu. Využijeme ho na prenosný ohník.

Potom ho postavíme do plechovky, omotáme lepenkou a zalejeme voskom. Prenosný ohník nezvlhne ani v daždivom počasí. 

Prenosný ohník pomerne dlho horí väčším modro-žltým plameňom. Gáza uľahčuje zapálenie. Samotná lepenka by sa ťažko zapaľovala. 

Ako doplnok si môžeme vyrobiť aj podpaľovače ohňa. Kotúčiky vlnitej lepenky zlepíme páskou a namočíme ich do parafínu.

Kotúčiky zľahka držíme za odstrihnutý konček. Cez tento konček potom kotúčik aj ľahko zapálime a vhodíme do pece či kozuba.

Dobré rady

Mnoho kúpených pekných sviečok končí v koši alebo v lepšom prípade v peci. Mali by horieť asi 10 h, no po 2 h zhasnú a nedajú sa znovu zapáliť. Majú konštrukčnú chybu. Tenký knôt vyrobí málo tepla a sviečka sa premení na dutý útvar. Tento sa po pár minútach preliači a maličký knôtik zaplaví vosk zhora. Sviečka zhasne.

V iných sviečkach knôt horí, vytvorí jazierko. Jazierko sa zväčšuje, až sa knôt utopí vo vosku, ktorý roztopil. Naše riešenie je jednoduché. Správne hrubý knôt s podpornou konštrukciou.

Bezpečnosť pri práci. Na tavenie vosku použijeme elektrický alebo indukčný varič. Použitie priameho plameňa je nebezpečné. Poruke majme hasiace rúško (postačí mokrá handra) a hasiaci prístroj. Pozor, nie vodný! Ak zahasíme horiaci vosk vodou, nastane výbuch. Ochranné okuliare alebo tvárový štít, kožená alebo koženková zástera a dlhé rukávy chránia pred prípadným popálením. Vosk nikdy nenechajme vrieť. Má sa len taviť pri teplote asi do 80 °C podľa typu. Okrem toho je vriaci vosk veľmi nebezpečný. Výpary sú ľahko zápalné až výbušné. Tavíme a zalievame vždy vonku.

Vosk, čiže parafín, sa dodáva v rôznej kvalite. Tvrdý parafín sa dodáva v tabličkách. Cena je asi 7 €/kg. Aby sa znížila, iné sviečky vyrobia z tzv. mäkkého parafínu a potiahnu (namočia) ich tvrdým voskom. Krásna sviečka horí, ale po chvíli sa pretaví obal z tvrdého vosku a obsah tekutého jazierka vytečie bokom. Preto si na zhotovenie sviečok vyberajte kvalitnejší materiál. Často ho nájdete v ohorkoch kvalitných sviec.

Text: Ing. arch. Vladimír Institoris
Foto: autor
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2019

Komentáre

 1. wimshurst says:

  Zabudli ste na podstatne upozornenie.
  Taketo sviecky, sa nedaju pouzivat v interieri, uzavretych miestnostiach, pretoze produkuju nadmerne mnozstvo sadzi a vytvaraju neziadany zapach, navyse sa uvolnuje pri horeni nedokonalom, oxid uholnaty. Okrem ineho, pri velkorozmernom knote, sa velka cast parafinu, ale i stearinu, odparuje a po ochladeni, sa usadza na predmetoch v miestnosti.
  Nedokonale horenie nespaluje latky, ako toulen, benzen, benzopyren a dalsie.
  Vatsina je rakovinotvornych a bioakumulativnych.

  Navyse kvalitna sviecka, sa vyznacuje knotom, ktory odhorieva, bez toho, ze by sa tvorila krusta, alebo nedopalok v plameni, pripadne spina padala naspat do sviecky.
  Kvalitny knot, je upraveny konopny knot, alebo z vlaken prhlavy splietany, nasledne moreny v kyseline sirovej, alebo nitrovany v kys. dusicnej.
  Takyto knot pocas horenia, sa ohyba, na kraj plamena a odhorieva bezo zvysku.
  Knot petrolejky, sa nasycuje karbonovymi usadeninami a zacne postupne prevysovat plamen, zacne sa uvolnovat prevazne formaldehyd.
  Spalenim sviecky v byte, sa vyprodukuje viac skodlivych latok, ako vyfajcenim v rovnakej miestnosti, krabicky cigariet a nevyvetranim.
  Stearinove sviecky, navyse potrebuju iny knot, ako sviecky parafinove.
  Nedokonalym spalovanim „tvrdeho vosku“ vznika paraformaldehyd.

  1. wow, tak to som nevedel. Mojej polovicke mozem aspon zakazat cajove sviecky pocas chladnych zimnych noci 😀

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.