Aj zubnú pastu a krém na holenie si môžete vyrobiť doma!

domáca zubná pasta
Zdroj: istock.com

Patríte medzi šikovné gazdinky alebo majstrov, ktorí si čo najviac vecí vyrábajú vlastnoručne? Chcete ušetriť a žiť ekologickejšie? Potom vás určite poteší informácia, že aj zubnú pastu si môžete vytvoriť doma. A nielen pastu, dokonca aj krém na holenie. Neveríte?

Domáca škoricová remineralizujúca zubná pasta

Táto remineralizujúca zubná pasta má výbornú chuť, ale to nie je zďaleka všetko. Jej základom je protizápalový a protiplesňový bentonitový íl, ktorý obsahuje viac ako 60 stopových minerálov. Neobsahuje flourid, ale i tak posilňuje zdravie zubov. Nerobí ani bubliny a už vôbec nechutí ako bežná pasta – napriek tomu, či práve preto, sa ju oplatí vyskúšať. Ďalšou dôležitou ingredienciou domácej zubnej pasty sú éterické oleje.

Na remineralizujúcu domácu zubnú pastu potrebujete

 • 2 lyžice bentonitového ílu
 • 3 – 4 lyžice destilovanej vody alebo prevarenej studenej vody
 • 10 kvapiek tekutej stévie alebo xylitolu
 • 4 kvapky éterického škoricového oleja
 • 2 kvapky éterického oleja z klinčekov (nemusí byť)
 • štipka soli
 • sklenená miska
 • nádoba na uskladnenie (dobre fungujú 120 g poháre, alebo opakovane použiteľné vytláčacie tuby)
domáca zubná pasta
Zdroj: istock.com

Postup prípravy

Vložte bentonitový íl do sklenenej misy. Opatrne doň primiešajte éterické oleje, sladidlo a soľ. Pridajte 3 lyžice vody a pomocou plastovej alebo drevenej lyžice či špachtle všetko premiešajte, aby sa ingrediencie spojili úplne dohladka, asi 5 minút.

Ak chcete, aby bola pasta redšia, pridajte zvyšnú lyžicu vody. Skladujte v sklenenej nádobe s vrchnákom.

domáca zubná pasta
Zdroj: istock.com

Domáci krém na holenie

Jednoduchý krém na holenie, ktorý funguje pre mužov i ženy. Vyrobíte si ho sami, pripraví pokožku na holenie a čo je najlepšie – neobsahuje žiadne toxíny ani škodlivé zložky. Väčšina krémov na holenie obsahuje škodlivé chemikálie, ako sú sulfáty, ftaláty, formaldehyd, izopentán atď.

Niet teda pochýb, že domáci krém na holenie je výbornou alternatívou k tradičným produktom. Hydratuje pokožku a ochráni vás pred škrabancami z holenia. Vyrobíte si ho ľahko a rýchlo, ale potrebujete pár špeciálnych ingrediencií. Dnes sa však už dajú zohnať jednoducho.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteNa domáci krém na holenie potrebujete

 • 70 g mangového masla alebo bambuckého masla
 • 70 g kokosového oleja
 • 3 polievkové lyžice tekutého kastílskeho mydla s bylinkami
 • 2 lyžice jojobového, hroznového oleja alebo oleja zo sladkých mandlí

Postup príprav

Kokosový olej a mangové maslo na miernom ohni zahrejte, kým sa neroztopia. Potom zmes nechajte krátko vychladnúť. Pridajte olej a mydlo a poriadne premiešajte.

Keď je zmes dostatočne vychladená – ideálne na izbovú teplotu, rozmixujte ju v mixéri. Vložte do chladničky a nechajte stuhnúť. Trvá to približne hodinu.

Keď je krém tvrdý, vyberte misku z chladničky. Šľahajte ho ručným mixérom najmenej dve minúty, aby bol poriadne nadýchaný. Objem krému sa mení v závislosti od toho, ako dlho ho budete šľahať. Vyšľahaný krém na holenie vložte do sklenej nádoby (s obsahom 110 až 170 gramov) a uzavrite viečkom.

domáca pena na holenie
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.