Plánujete zatepliť dom? Vyberte si najvhodnejší systém

Plánujete zatepliť dom? Vyberte si najvhodnejší systém

O tom, že zateplením fasády zabránite unikaniu tepla z interiéru, netreba diskutovať. Konečná suma, ktorú týmto opatrením ušetríte, závisí od zvoleného systému a hrúbky tepelnej izolácie. Medzi najčastejšie používané patria penový expandovaný polystyrén a minerálna vlna. 

Ponuka tepelnoizolačných systémov vhodných na zateplenie fasády a cenové rozpätie sú pomerne široké. Ako si však vybrať z ponuky výrobcov kvalitu za rozumnú cenu? Kvalitný expandovaný – penový polystyrén (zaužívaná skratka EPS) na zatepľovanie musí spĺňať určité kritériá, ako sú presnosť, tvarová stálosť, pevnosť a v neposlednom rade dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Pri výbere tepelnej izolácie na báze EPS na Slovensku pomáha projekt Monitoring kvality EPS, ktorý realizuje Združenie EPS SR (Združenie výrobcov a spracovateľov expandovaného polystyrénu). Jeho cieľom je zabezpečiť kvalitu výrobkov tepelných izolácií z EPS na zatepľovanie v súlade s garantovanými vlastnosťami, ktoré sú deklarované vo vyhlásení o parametroch, a tým zabezpečiť dlhodobú životnosť a kvalitu zateplenia.

Kvalitu penového polystyrénu si však môžete overiť aj svojpomocne. Kvalitný polystyrén má objemovú hmotnosť vyššiu ako 13,5 kg/m3. Objemovú hmotnosť polystyrénu, ktorý plánujete použiť, zistíte nasledovne. Odvážte balík bežne predávaného penového (expandovaného) polystyrénu EPS 70 F. Výsledky svojho merania porovnajte s hodnotami uvedenými v tabuľke, ktoré predstavujú normou požadovanú hodnotu. Ak je hodnota, ktorú ste namerali, nižšia, je predpoklad, že ide o penový polystyrén s nedostatočnými kvalitatívnymi parametrami.

λ – súčiniteľ tepelnej vodivosti vyjadruje schopnosť materiálu viesť teplo; čím je nižší, tým sú tepelnoizolačné vlastnosti lepšie.

Ceresit Ceretherm Impactum

Odolný proti mechanickému poškodeniu

 Ceresit Ceretherm Impactum


Tepelná izolácia:
penový polystyrén
Súčiniteľ tepelnej vodivosti: λ = 0,038 W/(m . K)

Charakteristika systému
Kontaktný tepelnoizolačný systém s vysokou flexibilitou a mechanickou odolnosťou až do 100 J, s výstužnou vrstvou zosilnenou karbónovými, sklenenými a polyakrylamidovými vláknami. Ide o systém s dlhou životnosťou, odolný proti UV žiareniu, vysoko odolný proti vode, s veľmi nízkou nasiakavosťou, samočistiaci, odolný proti biologickej kontaminácii a nečistotám.

Orientačná cena: od 25,80* €/m2
Výrobca: Henkel Slovensko
* systém zateplenia s EPS 70 F biely na prieraz 40 J a skupina A farieb Colours of nature

Baumit openReflect

Vysoká priepustnosť vodných pár

Baumit openReflect


Tepelná izolácia:
grafitový penový polystyrén
Súčiniteľ tepelnej vodivosti: λ = 0,031 W/(m . K)

Charakteristika systému
Kontaktný tepelnoizolačný systém s vysokou priepustnosťou vodných pár. Je vhodný aj na budovy s vyššou mierou zabudovanej vlhkosti. A to vďaka fasádnej izolačnej doske na báze expandovaného penového polystyrénu s obsahom infračervených absorbérov a reflektorov, ktoré umožňujú dosiahnuť dobrý izolačný účinok už pri menších hrúbkach izolácie.

Orientačná cena*: od 16,90 €/m2
Výrobca: Baumit
* cena nezahŕňa kotviace prvky

Tepelnoizolačný systém Mapetherm

Vyvinutý s ohľadom na životné prostredie

Tepelnoizolačný systém Mapetherm


Tepelná izolácia:
penový polystyrén
Súčiniteľ tepelnej vodivosti: λ = 0,032 W/(m . K)

Charakteristika systému
Kontaktný tepelnoizolačný systém vhodný aj na nízkoenergetické a pasívne budovy. Základ tvorí tepelnoizolačná doska na báze penového polystyrénu. Špeciálne vyvinutý lepiaci tmel je vhodný na vytvorenie lepiacej a aj výstužnej vrstvy. Na povrchovú úpravu možno použiť tenkovrstvové akrylátové, silikátové a silikónové omietky vo farbe podľa želania zákazníka.

Orientačná cena: na vyžiadanie
Výrobca: Mapei SK

MultiTherm NEO

O 20 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti

MultiTherm NEO


Tepelná izolácia:
grafitový penový polystyrén
Súčiniteľ tepelnej vodivosti: λ = 0,031 W/(m . K)

Charakteristika systému
Kontaktný tepelnoizolačný systém, ktorého súčasťou je prvok novej generácie, tzv. sivý polystyrén s obsahom grafitu. Grafitové častice sú špeciálnou technológiou rozmiestnené v polystyréne tak, aby sa nedotýkali. Tepelné žiarenie, ktoré naráža na EPS uhlíkové častice, je pohlcované a zároveň odrážané, čím sa znižuje celkový prestup tepla cez izoláciu. Vďaka tomu má tepelná izolácia o 20 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteOrientačná cena: od 16,50 €/m2
Výrobca: BASF Slovensko

weber.therm clima

Vysoko paropriepustný systém


Tepelná izolácia:
penový polystyrén
Súčiniteľ tepelnej vodivosti: λ = 0,036 W/(m . K)

Charakteristika systému
Kontaktný tepelnoizolačný systém je vďaka špeciálnej perforovanej polystyrénovej doske vysoko paropriepustný. Kónické otvory po celej ploche fasádnej dosky zabezpečujú 5-násobne lepšiu paropriepustnosť systému. Dosiahnuté vlastnosti umocňuje vysoko paropriepustná výstužná a lepiaca hmota weber.therm clima a výber vhodnej povrchovej úpravy vo forme tenkovrstvovej omietky.

Orientačná cena: cena na vyžiadanie od výrobcu
Výrobca: Weber – Terranova

Stomix stx.therm Beta F

Zvýšená odolnosť proti nárazu

Stomix stx.therm Beta F

Tepelná izolácia: minerálna vlna
Súčiniteľ tepelnej vodivosti: λ = 0,036 W/(m . K)

Charakteristika systému
Základom kontaktného tepelnoizolačného systému je dvojvrstvová doska z minerálnej vlny s pozdĺžnou orientáciou vlákien, vďaka čomu má systém zvýšenú odolnosť proti nárazu a lepšie tepelnoizolačné vlastnosti aj pri menšej hrúbke. Tvarová stálosť zabezpečuje jednoduchú montáž izolácie so zachovaním priedušnosti stien. Na povrchovú úpravu sa odporúča použiť samočistiace omietky.

Orientačná cena: od 15,50 €/m2
Výrobca: Stomix Slovensko

Baumit Pro Mineral

Ekonomicky efektívny systém

 Baumit Pro Mineral


Tepelná izolácia:
minerálna vlna
Súčiniteľ tepelnej vodivosti: λ = 0,036 W/(m . K)

Charakteristika systému
Vďaka tepelnoizolačným platniam na minerálnom základe s pozdĺžnymi, respektíve kolmými vláknami (lamely), ktoré sú spájané umelou živicou, ide o vysoko paropriepustný, nehorľavý kontaktný tepelnoizolačný systém s dobrými akustickými vlastnosťami, ktorého použitie nie je limitované požiarnou výškou. Ide o systém na efektívnu ochranu za rozumnú cenu.

Orientačná cena*: od 18 €/m2
Výrobca: Baumit
* cena nezahŕňa kotviace prvky

Murexin ESS Mineral

Energeticky úsporný systém

Murexin ESS Mineral


Tepelná izolácia:
minerálna vlna
Súčiniteľ tepelnej vodivosti: λ = 0,040 W/(m . K)

Charakteristika systému
Kontaktný tepelnoizolačný systém s tepelnoizolačnými fasádnymi doskami na báze minerálnej vlny s pozdĺžne orientovanými vláknami. Tepelná izolácia je charakteristická reakciou na oheň A1, čo znamená, že ide o nehorľavý materiál. Preto použitie tohto systému nie je limitované požiarnou výškou. Ide o vysoko paropriepustný systém s dobrými akustickými vlastnosťami.

Orientačná cena*: od 16 €/m2
Výrobca: Murexin
* cena nezahŕňa kotviace prvky a výstužné profily

Text: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
Foto: Henkel, Mapei, Baumit, Murexin, Stomix, Basf, Weber – Terranova, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Ignorujte polystyren.Ten uvolnuje styren co je karcinogen.Dajte prednost mineralnej vlne ale takej bez formaldehydu.

  2. rátajte s tým, že ked zateplíte, tak sa na severnej strane, pod plafónom a pri podlahe vytvorí výkvet, ktorý nebude najkrajší.
    ešte som nenašiel spôsob, ako ho odstrániť. už viem prečo sa tvorí, ale riešenie je dosť drstické, proste jednoduchý spôsob neviem.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.