Influencer Marco Buch
Galéria (5) Zdroj: Vaillant

Prečo čakať, keď už je najvyšší čas pre eko-vedomé správanie?

Viete, že všetci dokážeme prispieť k ochrane klímy? Niektorí sa možno nevedia vzdať svojho milovaného auta, ale aj výmenou starého vykurovania môžeme veľa ovplyvniť. Lebo nielen automobilová doprava, ale aj naše vykurovacie systémy a príprava teplej vody tvoria veľký podiel všetkých emisií v domácnostiach.

Galéria

Influencer Marco Buch
Rodinné domy strechy
Kotol ecoTEC exclusive v pivnici
Kotol ecoTEC plus v garáži

Zatiaľ čo zastaralé vykurovacie systémy nadmerne zaťažujú životné prostredie, moderné technológie významne prispievajú k ochrane klímy. Napríklad najmodernejšie kondenzačné kotly znižujú emisie uhlíka o viac ako 30 %, tiež spotrebu energie a aj prevádzkové náklady. Tak prečo čakať, keď už teraz je najvyšší čas pre eko-vedomé správanie?

V dome pri jazere

Svoje o tom vie nemecký cestovateľ, reportér a influencer Marco Buch. „Lietam oveľa viac ako mnoho iných ľudí. Ľudia si možno myslia, že ochranu klímy veľmi neriešim. Nie som fanúšikom moderných áut, zato v tých starých skutočne cítim históriu. Nemám najlepšiu klimatickú stopu, ale snažím sa šetriť emisie v iných oblastiach,“ tvrdí Marco.

Už desať rokov žije v starom dome pri jazere a dbá na to, aby bol energeticky čo najefektívnejší. Keď sa o to začal hlbšie zaujímať, prekvapilo ho, koľko skleníkových plynov sa dá ušetriť. „Nikdy by som nepovedal, koľko emisií dokážeme ušetriť len jednoduchou výmenou vykurovacieho systému. A navyše peňazí,“ dodáva. Ľudia podľa neho veľakrát vnímajú len vstupnú investíciu, nie však dlhodobú úsporu. Všetkých preto vyzýva, aby urobili zmenu tam, kde to má zmysel – teda u seba doma. Cieľom je vymeniť staré vykurovanie za nové, šetrnejšie a ohľaduplnejšie k prírode.

Rodinné domy strechy
Zdroj: Vaillant

Šetrné technológie

Aj s najmodernejšími kondenzačnými kotlami môžeme významne prispieť k ochrane klímy. Ak sa
pozrieme do pivnice Marcovho domu, nájdeme tam závesný kondenzačný kotol ecoTEC exclusive
(v ponuke 20 a 25 kW, A). Tvorí ho 85 % recyklovateľných materiálov a je ideálny pre byty i pre staršie rodinné domy. Jeho najmodernejšia kondenzačná technológia sa dokáže automaticky prispôsobiť rôznemu zloženiu plynu. Vďaka tomu je kotol pripravený na možné budúce výkyvy kvality plynu kvôli použitiu ekologických prímesí. Toto zariadenie na prvý pohľad upúta plochým dizajnom a v interiéroch zabezpečí príjemné teplo i komfort s teplou vodou (spolu so zásobníkom teplej vody).

Kotol ecoTEC exclusive v pivnici
Kotol ecoTEC exclusive. | Zdroj: Vaillant

V domácnosti sa môže kombinovať s obnoviteľnými zdrojmi, ako tepelné čerpadlo, solárny systém či centrálne riadené vetranie s rekuperáciou. S internetovým modulom a regulátorom sa dá ovládať aj na diaľku cez aplikáciu v smartfóne alebo tablete. „Tak prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome? Naozaj mám pocit, že som urobil niečo dobré pre životné prostredie,“ hovorí Marco. Podobným riešením pre jedno aj viacgeneračné domy, je závesný kondenzačný kotol ecoTEC plus (10 – 35 kW, A).

Kotol ecoTEC plus v garáži
Kotol ecoTEC plus. | Zdroj: Vaillant

Viac na www.vaillant.sk

Zdroj: PR článok Vaillant Group Slovakia, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.