Muž kráčajúci hore kopcom so psami
Galéria (5) Zdroj: Vaillant

Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?

„Lietam oveľa viac ako mnoho iných ľudí. Ľudia si možno myslia, že ochranu klímy veľmi neriešim. Nie som fanúšikom moderných áut, zato v tých starých skutočne cítim históriu. Nemám najlepšiu klimatickú stopu, ale snažím sa šetriť CO₂ v iných oblastiach.“

Galéria

Muž kráčajúci hore kopcom so psami
Muž pred domom
Kondenzačný kotol v garáži
Strechy rodinných domov

Také skúsenosti má Marco Buch z Nemecka. Už desať rokov žije v starom dome pri jazere a dbá na to, aby bol energeticky čo najefektívnejší. Keď sa o to začal hlbšie zaujímať, prekvapilo ho, koľko emisií sa dá ušetriť s novým vykurovaním. Ľudia podľa neho veľakrát vnímajú len vstupnú investíciu, nie však dlhodobú úsporu. „Nikdy by som nepovedal, koľko CO₂ dokážeme ušetriť len jednoduchou výmenou vykurovacieho systému. A navyše peňazí,“ hovorí Marco.

Muž pred domom
Zdroj: Vaillant

Pre klímu našej planéty

Podľa Marca dokážeme všetci prispieť k ochrane klímy. Niektorí sa možno nevedia vzdať milovaného auta, ale výmenou starého vykurovania môžeme veľa ovplyvniť. Lebo nielen automobilová doprava, ale aj naše vykurovacie systémy a ohrev teplej vody tvoria veľký podiel všetkých emisií CO₂ v domácnostiach.

Zatiaľ čo zastaralé vykurovacie systémy zaťažujú životné prostredie, moderné technológie významne prispievajú k ochrane klímy. Napríklad najmodernejšie kondenzačné kotly znižujú emisie uhlíka o viac ako 30 %, tiež spotrebu energie a vaše prevádzkové náklady. Marco preto všetkých vyzýva, aby urobili zmenu tam, kde to má zmysel – teda u seba doma. Cieľom je vymeniť staré vykurovanie za nové, šetrnejšie a ohľaduplnejšie k prírode. „Tak prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome? Naozaj mám pocit, že som urobil niečo dobré pre životné prostredie,“ dodáva.

Kondenzačný kotol v garáži
Zdroj: Vaillant

S ohľadom na budúcnosť

V pivnici Marcovho domu nájdeme závesný kondenzačný kotol ecoTEC exclusive (v ponuke 20 a 25 kW, A). Tvorí ho 85 % recyklovateľných materiálov a ideálny je nielen pre staršie rodinné domy, ale aj byty. Jeho najmodernejšia kondenzačná technológia sa dokáže automaticky prispôsobiť rôznemu zloženiu plynu. Vďaka tomu je kotol pripravený na možné budúce výkyvy kvality plynu kvôli použitiu ekologických prímesí. Na prvý pohľad upúta plochým dizajnom a v interiéroch zabezpečí príjemné teplo aj komfort s teplou vodou (spolu so zásobníkom teplej vody).

Strechy rodinných domov
Zdroj: Vaillant

V domácnosti ho môžete kombinovať s obnoviteľnými zdrojmi, ako tepelné čerpadlo, solárny systém či centrálne riadené vetranie s rekuperáciou. S internetovým modulom a regulátorom sa dá ovládať aj na diaľku cez aplikáciu v smartfóne alebo tablete. Podobným riešením pre jedno i viacgeneračné domy, je kondenzačný kotol ecoTEC plus (10 – 35 kW, A) s optimálnym pomerom ceny a výkonu.

Viac na www.vaillant.sk

Zdroj: PR článok Vaillant Group Slovakia, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.