Montáž klimatizačnej jednotky
Zdroj: ZSE

Klimatizáciu si neinštalujte sami. Môžete prísť o záruku od výrobcu

Letné teploty sú z roka na rok vyššie a stáva sa, že aj niekoľko dní po sebe neklesnú pod 35 stupňov. Domácnosť sa nepodarí vychladiť ani počas teplých nocí s teplotou nad dvadsať stupňov. Klimatológovia očakávajú, že táto tendencia sa bude ešte viac prehlbovať, takže budeme mať na Slovensku klimatické podmienky prímorských letovísk, ale bez mora.

Práve kvôli neznesiteľným horúčavám je pre čoraz viac domácností klimatizácia ideálnym riešením. Jej najväčšiu výhodu poznajú všetci. Dokáže ochladiť vzduch v miestnosti a v horúcich letných dňoch premeniť váš rozpálený byt či dom na príjemné miesto.

Rozhodli ste sa aj vy, že sa už bez klímy vo vašej domácnosti nezaobídete? Horúce letné dni sa vám budú zdať omnoho krajšie v príjemne vychladenom byte. Ak ste si vybrali a zakúpili vhodný model klimatizácie, čaká vás ešte posledný krok, kým si budete môcť užívať všetky jej výhody a tým je montáž. Pozrite sa, na čo všetko sa pripraviť a akým chybám sa pri inštalácii vyvarovať.

Montáž klimatizácie prenechajte odborníkom

„Klimatizácia bola darček od detí. Chceli sme trochu ušetriť a tak sa manžel rozhodol, že ju nainštaluje sám. Všetko si naštudoval a nakoniec sa mu to s pomocou kamaráta aj podarilo. Po niekoľkých dňoch sme však zistili, že nie veľmi úspešne. Klimatizácia sa prehrievala, neustále išla na plný výkon a vzduch v obývačke aj tak nebol dostatočne vychladený. Nakoniec sme to zverili do rúk odborníkom, ktorí odhalili chybu v nesprávne prepojenom potrubí,“ popisuje svoju skúsenosť s montážou klimatizácie Monika zo Suchej nad Parnou.

Na inštaláciu klimatizačnej jednotky si vždy privolajte spoľahlivú firmu, ktorá dokáže pokryť všetky technické práce súvisiace s montážou klimatizácie. Spoznáte ju podľa toho, že si miesto inštalácie, teda váš byt alebo dom, prídu obzrieť vopred a dohodnú sa s vami na celom postupe.

Profesionáli zo ZSE si s vami v prvom kroku dohodnú obhliadku bytu, prekonzultujú s vami správne miesto na umiestnenie klimatizačnej jednotky, vysvetlia vám proces inštalácie a nakoniec si spoločne dohodnete presný termín montáže. Všetky tieto úkony máju klimatizácie od ZSE zahrnuté v cene. Výnimkou nie je ani klimatizácia na splátky. Rovnako ako všetok montážny materiál.

Mnohí domáci majstri si myslia, že montáž klimatizácie je jednoduchá záležitosť, ktorá sa dá naštudovať z videí na internete. Je to omyl. Klimatizácia nie je určená na to, aby ste si na jej inštalácii overovali svoje technické zručnosti.

Vyžaduje si odborný prístup, pretože sa môžete stretnúť s problémom, ktorý nebudete vedieť vyriešiť. „Klimatizačnú jednotku môžete pri neodbornej manipulácii poškodiť a stratíte tak nárok na záruku poskytovanú výrobcom. Odbornú montáž klimatizácie nemôže robiť hocikto. Potrebujete na to certifikát o odbornej spôsobilosti narábať s chladiacimi médiami,“ hovorí odborník na klimatizácie zo ZSE. Klimatizáciu sa preto nikdy nepokúšajte inštalovať sami.

Inštalácia klimatizácie potrvá len pár hodín

Montáž klasického monosplitu, to znamená jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky trvá približne štyri až šesť hodín. Ak ste sa rozhodli pre multisplit s viacerými vnútornými jednotkami, inštalácia zaberie približne osem až desať hodín. Všetko však závisí od konkrétneho typu inštalácie. Spoľahlivá profesionálna firma zároveň zanechá váš byt po montáži klimatizácie v takom stave, v akom bol pre ňou.

Inštalácia klimatizácie si vyžaduje aj menšie stavebné práce, na ktoré by ste mali svoju domácnosť pripraviť. Pracovníci budú musieť urobiť jeden päť centimetrový prieraz cez obvodovú stenu budovy, čo je hlučná a prašná práca. Montážni pracovníci zo ZSE používajú priemyselný vysávač, takže sa prachu nemusíte obávať. Na hluk však vopred upozornite susedov. Nábytok môžete ochrániť maliarskou fóliou. Zároveň vytvorte v miestnosti miesto pre náradie, inštalačný materiál a samotných montážnych pracovníkov. Presný postup inštalácie si môžete pozrieť v článku o inštalácii klimatizácie od ZSE.

Stavebné povolenie nepotrebujete. Susedov radšej informujte

Klíma je podľa Stavebného zákona považovaná za technické zariadenie, rovnako ako satelit, exteriérový sušič bielizne alebo markíza. Montáž klimatizácie v bytovom dome nevyžaduje žiadne stavebné povolenia. Mala by však byť schválená nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytového domu a prípadne aj ohlásená stavebnému úradu.

Ak by ste vonkajšiu klimatizačnú jednotku len položili na balkón, nemusíte nič ohlasovať. Vo väčšine prípadov sa však tieto jednotky kotvia do obvodového plášťa bytového domu. Preto sú potrebné stavebné úpravy, ktorými sa mení vzhľad domu a zasahuje do spoločných častí domu. Z toho dôvodu je potrebný súhlas väčšiny vlastníkov bytov.

„Ak plánujete montovať vonkajšiu jednotku na fasádu a bytový dom je zateplený, určite kontaktujte správcu a realizačnú firmu kvôli záruke fasády. Ak bytový dom nie je zateplený, počítajte s touto možnosťou do budúcnosti a vonkajšiu jednotku umiestnite na dlhšiu konzolu. Tak, aby sa medzi jednotku a fasádu vošla v budúcnosti izolácia,“ odporúča odborník zo ZSE.

Ak si chcete nainštalovať klimatizáciu do bytu, ktorý nemáte v osobnom vlastníctve, budete potrebovať písomné povolenie majiteľa bytovej jednotky. Nepodceňte tento fakt, pretože v opačnom prípade môže majiteľ požadovať za nepovolenú montáž zariadenia finančnú kompenzáciu alebo uvedenie bytu do pôvodného stavu.

V neposlednom rade nezabúdajte na svojich najbližších susedov. V rámci udržiavania dobrých vzťahov ich informujte o vašom zámere namontovať si klimatizáciu. Bez predchádzajúceho upozornenia by im mohol hluk vonkajšej jednotky alebo odtok kondenzátu prekážať. Vysvetlite im, že inštaláciou klimatizácie nijako nezasiahnete do ich komfortu.

Nepodceňujte umiestnenie klimatizácie. Pozor aj na vonkajšiu jednotku

Ak montujete klimatizáciu na vlastný rodinný dom, odpadajú vám akékoľvek starosti s hľadaním vhodného miesta pre vonkajšiu jednotku. Záleží len na technických požiadavkách a vašom vkuse, kam jednotku umiestnite. V prípade inštalácie v bytovom dome musíte brať do úvahy, že fasáda je spoločný majetok vlastníkov bytov.

„Zvážte umiestnenie vonkajšej jednotky tak, aby jej chod čo najmenej obťažoval susedov. Premyslite si, kam budete odvádzať prebytočný kondenz. Je to len čistí voda, ale v čase veľkých horúčav to môže byť aj 40 litrov denne. Nie je totiž v poriadku túto vodu nechať „len tak“ stekať po balkóne, či stene bytového domu,“ upozorňuje odborník.

Umiestnenie vonkajšej jednotky je dôležité prispôsobiť aj tomu, aby nijako nenarúšala vzhľad bytového domu a nepoškodzovala jeho fasádu. Odvod kondenzátu je tak možné vyriešiť zbernou nádobou, napríklad vedrom na vašom balkóne, ktoré budete pravidelne vyprázdňovať.

Vonkajšia jednotka by mala mať okolo seba dostatok miesta na prúdenie vzduchu, mala by byť chránená proti poveternostným podmienkam a ľahko prístupná kvôli čisteniu a servisu.

Umiestnenie vnútornej klimatizačnej jednotky vo vašom byte alebo dome by ste si mali dobre zvážiť a premyslieť. Od miesta inštalácie totiž závisí jej ďalšie komfortné prevádzkovanie. Vnútorná jednotka musí mať okolo seba dostatok priestoru na prúdenie vzduchu. Ideálne 15 až 20 centimetrov z každej strany. Vzduch na chladenie sa nasáva zhora, preto sa nemôže inštalovať celkom ku stropu.

Vyhnite sa aj tomu, aby ste vnútornú klimatizáciu inštalovali v blízkosti rôznych zdrojov tepla alebo na steny, ktoré sú väčšiu časť dňa vystavené slnečnému žiareniu. „Klimatizácia má vnútorný termostat, ktorý reaguje na teplotu okolia. Klimatizácia sa môže prehrievať, zvyšovať svoj výkon a zároveň spotrebu elektriny,“ vysvetľuje dôležitosť správneho umiestnenia odborník.

V minulosti sa neodporúčalo umiestňovať zariadenie nad posteľ, sedačku alebo pracovný stôl. Všade tam, kde by na vás mohol fúkať chladný vzduch. Dnes to však už neplatí. „Ak si vyberiete klimatizácie s režimom Comfort Airflow značky Daikin alebo systémom Wind-Free od spolčnosti Samsung, nehrozia vám žiadne zdravotné riziká. Obe funkcie umožňujú prúdenie chladného vzduchu cez bez pocitu prievanu,“ vysvetľuje odborník zo ZSE.

Klimatizačné jednotky (vonkajšiu i vnútornú) je zároveň ideálne umiestniť na rovnakú stenu, každú z jednej strany. Optimálna vzdialenosť medzi oboma jednotkami je tri až päť metrov.

„Pri obhliadke a osobnej konzultácii so zákazníkom dokážeme v ZSE vhodne usmerniť jeho predstavy o umiestnení vnútornej jednotky. V zásade by sme však pri ochladzovaní mali rozmýšľať o miestnosti, v ktorej sa ľudia najviac zdržiavajú, tým viac, ak je to v lete pomerne teplá miestnosť. Vtedy má kúpa a inštalácia klímy najväčší zmysel,“ popisuje odborník na klimatizácie zo ZSE.

Niekoľko tipov, ako zvládnuť inštaláciu klimatizácie bez zbytočných problémov

  • Klimatizáciu nikdy neinštalujte sami.
  • Zabezpečte si odbornú montážnu firmu, ktorá klimatizáciu nielen bezpečne namontuje, ale vám aj poradí s jej umiestnením.
  • Pripravte svoju domácnosť na inštaláciu a ochráňte nábytok fóliou.
  • Stavebné povolenie na inštaláciu klimatizácie nepotrebujete.
  • Dohodnite sa so susedmi a upozornite ich na zámer nainštalovať si klimatizáciu.
  • O povolenie na inštaláciu klimatizácie žiadajte bytové družstvo v prípade, ak je váš bytový dom zateplený. Neprídete tak o záruku na zatepľovacie práce.
  • Ak bytový dom nie je zateplený, umiestnite vonkajšiu jednotku na dlhšie konzoly.
  • Zvoľte vhodný spôsob na odvádzanie kondenzu. Pri veľkých horúčavách to môže byť až 40 litrov denne. V žiadnom prípade nenechajte stekať vodu po fasáde bytového domu.

Zdroj: PR článok ZSE

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje