Nosné preklady
Galéria (8)

Prehľad nosných prekladov a vhodný spôsob ich použitia

Pri výbere prekladu rozhoduje okrem statických požiadaviek aj úroveň tepelného, akustického a bezpečnostného komfortu.

Galéria

porobetonový preklad
vápennopieskový preklad
keramický preklad
Nosné preklady
Nosné preklady

Aktuálny prehľad nosných prekladov

Zdroj: Heluz

Nosný preklad HELUZ 23,8

Nosný preklad v tvare keramických tvaroviek na použitie nad dvernými a okennými otvormi.

Použitie
Nosný preklad na vytvorenie prekladov nad dvernými a okennými otvormi na vnútorných aj vonkajších stenách. Preklady možno kombinovať s tepelnou izoláciou na zvýšenie tepelnoizolačných vlastností a odstránenie tepelných mostov. Potrebné vyskladať na požadovanú šírku muriva.

Rozmery (š. × v.): 70 × 238 mm, dĺžka: 1 000 až 3 500 mm
Orientačná cena: od 14,27 €/ks
www.heluz.sk

keramický preklad
Zdroj: Leier

Keramický predpätý preklad MDE

Nosný predpätý preklad s keramickým plášťom.

Použitie
Nosný predpätý preklad s keramickým plášťom svojou výškou 238 mm zodpovedá výške tehál, preto je montáž jednoduchá a rýchla. Je vhodný na zhotovenie nosných nadotvorových prekladov na nosných obvodových stenách. Potrebné vyskladať na požadovanú šírku muriva.

Rozmery (š. × v.): 80 × 238 mm, dĺžka: 1 000 až 3 500 mm
Orientačná cena: od 9,71 €/ks
www.leier.sk

 

nosny preklad
Zdroj: Xella

Ytong – nosný preklad

Pórobetónový nosný preklad vystužený betonárskou výstužou.

Použitie
Nosný preklad z pórobetónu vystužený betonárskou výstužou určený na preklenutie otvorov v nosných a nenosných stenách. Určený na priame zabudovanie. Výška prekladu je zhodná s výškou tvaroviek (výškový modul 250 mm).

Rozmery (š. × v.): 375 × 249 mm, dĺžka: 1 250 až 2 500 mm, 300 × 249 mm, dĺžka: 1 250 až 2 500 mm, 250 × 249 mm, dĺžka: 1 250 až 2 250 mm, 200 × 249 mm, dĺžka: 1 250 až 2 000 mm
Orientačná cena: od 47,54 €/ks
www.ytong.sk

porobetonový preklad
Zdroj: Porfix

Nosný preklad (NP) Porfix

Pórobetónový nosný preklad s manipulačnými okami.

Použitie
Nosný preklad s optimalizovanými hodnotami zaťaženia určený na premostenie otvorov v nosnej stene. Svojimi parametrami zodpovedá potrebám stavebného systému. Na uľahčenie manipulácie sú určené manipulačné oká, ktoré umožňujú využitie zdvíhacieho zariadenia. Potrebné vyskladať na požadovanú šírku muriva.

Rozmery (š. × v.): 100 × 250 mm, dĺžka: 1 250 až 2 700 mm, 125 × 250 mm, dĺžka: 1 250 až 2 700 mm
Orientačná cena: od 18,20 €/ks
www.porfix.sk

vápennopieskový preklad
Zdroj: KMB Beta

KMB Sendwix preklad 7DF

Nosný vápennopieskový preklad.

Použitie
Nosný vápennopieskový preklad určený na preklenutie stavebných otvorov murovaných stenových konštrukcií na báze vápennopieskových tehál. Minimálna spotreba ocele. Rozmery v modulovom systéme 250 mm. Nosný hneď po uložení do stavebnej konštrukcie.

Rozmery (š. × v.): 200 × 240 mm, dĺžka: 1 000 až 3 000 mm
Orientačná cena: od 36,91 €/ks
www.kmbeta.sk

Ako osadiť keramický preklad

Pri zhotovovaní nosného prekladu závisí dĺžka uloženia na murive od dĺžky prekladu. Tá sa odvíja od veľkosti otvoru, nad ktorý sa bude preklad ukladať. Na obvodové murivo sa osadzuje väčšinou jeden preklad z exteriéru a tri preklady z interiéru. Zvyšný priestor, ktorý vznikne medzi prekladmi, sa vypĺňa tepelnou izoláciou. Z vonkajšej aj vnútornej strany sa preklady kladú keramickou tvarovkou smerom von, aby sa vytvoril vhodný podklad pod omietku.

Pred uložením prekladu na obvodové murivo je potrebné vytvoriť na obvodovom murive maltové lôžko, ideálne z tepelnoizolačnej malty s hrúbkou minimálne 6 mm (v závislosti od pokynov výrobcov). Pred zhotovením maltového lôžka sa odporúča premerať výškový modul a výšku prekladu a potom zhotoviť maltové lôžko tak, aby horná hrana prekladu nebola uložená vyššie ako okolité murivo. Preklad je potrebné uložiť do požadovanej polohy a skontrolovať jeho správnu polohu voči okolitému murivu. Medzi osadené preklady sa vkladá tepelná izolácia, ktorá by mala mať rovnakú výšku ako preklady. Zostavu prekladov je potrebné zabezpečiť stiahnutím viazacím drôtom minimálne na dvoch miestach, približne 300 mm od ostenia stavebného otvoru. Medzera medzi prekladmi a murivom sa vypĺňa odrezkami muriva a styčné škáry sa na záver premaltujú tepelnoizolačnou maltou.

Výstavba rodinných domov na ultranízkoenergetickej úrovni alebo domov s takmer nulovou potrebou energie sa nezaobíde bez tienenia vonkajšími žalúziami, roletami alebo tzv. screenmi. Na tento účel je vhodné použiť preklady s vnútorným priestorom na ich zabudovanie.

TEXT: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
FOTO: archív firiem
ZDROJ časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje