Omietka Stachema
Zdroj: Stachema

Nechajte si poradiť pri výbere fasádnej omietky

Skrášlite svoj nový domov jedinečnou fasádou, ktorá ho bude efektívne chrániť aj pred vplyvmi počasia a predĺži jeho životnosť. Predtým, ako sa pustíte do práce, pozrite sa bližšie na rôznorodé vlastnosti materiálov. Farba totiž nie je jediné kritérium, na ktoré by ste pri výbere omietky mali dávať pozor.

Nový náter by mal aj chrániť váš domov pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi ako UV žiarenie, mráz, dážď a pod. V ponuke spoločnosti Stachema nájdete vhodnú alternatívu pre všetky vaše potreby a namiešame vám vybraný typ vo farbe podľa vašich predstáv.

Určite si priority

Zamyslite sa nad tým, čomu všetkému musí váš domov každodenne “čeliť” a aké fyzikálne vlastnosti vám robia problémy v súčasnosti. Pri voľbe správnej fasádnej úpravy by ste mali brať do úvahy okrem farebného odtieňa a vzájomnej kombinácie farieb aj charakteristické vlastnosti jednotlivých typov použitých látok, stav upravovanej fasády (najmä jej dostatočné vyzretie), vlhkosť, súdržnosť, stav izolácie, prítomnosť výkvetov solí, okolité prostredie a v prípade rekonštrukcie aj typ pôvodného náteru.

Typy fasádnych náterových látok

Náterové látky sa skladajú z pigmentov, plnidiel, spojiva, nosného média, (v ktorom je rozpustené spojivo), a pridaných látok. Typ spojiva určuje základné charakteristické vlastnosti omietky, ako sú difúzny odpor, nasiakavosť, životnosť a náchylnosť špiniť sa. Existujú štyri základné typy fasádnych omietok, ktoré rozlišujeme podľa použitého spojiva: disperzné (akrylátové), silikátové, silikónové a vápenné.

Bielošedá fasáda Stachema
Zdroj: Stachema

Akrylátové omietky

Omietky akrylátového typu sú všeobecne najpoužívanějšími fasádnymi nátermi. Ich výhodou je nízka cena, trvácnosť, jednoduché použitie a dobrá odolnosť proti dažďu. Omietkoviny Stachemy z triedy ECOLOR® majú aj vysokú kryciu schopnosť a odolnosť voči špine. Tento typ vás poteší aj širokým výberom farebných odtieňov

Sú vhodné pre všetky nové stavby i rekonštrukcie starých fasád a nájdete vhodnú alternatívu aj pre použitie za nízkych teplôt. Ich nevýhodou je však nižšia priepustnosť pary. Ak vás teda čaká úprava historickej budovy alebo sanačnej omietky, zvolte radšej iný typ náterovej látky.

Šedá fasáda Stachema
Zdroj: Stachema

Silikónové omietky

Moderný, stále obľúbenejší, ale finančne náročnejší typ fasádnych omietok s vysokou trvanlivosťou, ľahkým použitím a výbornou priľnavosťou. Omietky a farby z triedy SILCOLOR® sú vkusné a elegantné, vysoko hydrofóbne, a vyznačujú sa až samočistiacim efektom.

Môžete ich použiť na nové aj staré omietky, rekonštrukciu historických budov, či sanačné omietky. Sú takisto vhodné aj na povrchy s rozdielnou nasiakavosťou. Výhodou tohto náteru je aj fakt, že sa vďaka jeho vlastnostiam na fasáde netvoria mapy z vykryštalizovaných prestupujúcich solí. Silikónové fasádne omietky majú aj výbornú stálosť farieb

Vyššiu cenu tejto alternatívy vyvažuje jej kvalita a trvácnosť, ktorá môže dosiahnuť až 30 rokov. Pri ich nadštandardných vlastnostiach a trvácnosti sa za silikónové omietky určite oplatí priplatiť.

Stachema omietka žltá
Zdroj: Stachema

Renovácia ETICS pomocou SILCOLOR® RENOV

Plánujete renováciu zateplenia? Starnutie zatepľovacích systémov ETICS prinieslo problémy, ktoré bežné fasádne nátery nevedia vyriešiť a nevedia im ani dlhodobo odolať. Ich povrchy sú kvôli špecifickým teplotným a vlhkostným režimom napádané riasami a plesňami. Vyznačujú sa aj rýchlym striedaním teplôt a pravidelnou kondenzáciou vody na svojom povrchu. Ideálnym náterom pre tieto prípady je SILCOLOR® RENOV (so širokou paletou odtieňov), ktorý bol špeciálne vyvinutý na riešenie týchto problémov. 

Silikátové a vápenné omietky

Silikátové (trieda COLORSIL®) a vápenné omietky (trieda COLORCIT®) sú najvhodnejšie na povrchovú úpravu historických objektov a chránených budov. Ich aplikácia je náročná, mala by sa nechať na odborníkov. Životnosť silikátovej fasádnej omietky je však naozaj vysoká – 20 a viac rokov. Vápenné omietkoviny sa často využívajú pri renovácii interiérov historických pamiatok.

Nie ste si istí, ktorý typ by najviac vyhovoval vašim potrebám? Získajte osobné poradenstvo a tipy na mieru od odborníkov zo Stachemy. Kontakt na nás nájdete na stachema.sk.

Zdroj: PR článok StachemaEmailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje