nabytok v dobe farebnej
Galéria (14)

Nábytok v dobe farebnej

Lekári a psychológovia už dávno potvrdili, že farby ovplyvňujú náš život viac, než sme ochotní si pripustiť – pôsobia na našu psychiku, ale dokážu ovplyvniť aj našu fyzickú kondíciu. Výber farieb do značnej miery rozhoduje aj o tom, ako sa budeme cítiť vo svojom byte.

Galéria

nabytok v dobe farebnej 189 big image
07 haas big image
08 a varaschin prado big image
13 interlubke big image
14a interlubke big image
14b interlubke big image
Na vytvorenie príjemného obytného interiéru nestačí len vybrať si funkčný nábytok. Svoje najbližšie životné prostredie by sme mali dotvoriť aj inak – vybrať si správne farby a odtiene, zladiť farebnosť stien a podlahy s farebnosťou nábytku a doplnkov, prípadne pomocou sýtosti a intenzity farieb korigovať nedostatky priestoru. Farebnosť totiž vytvorí v interiéri atmosféru a nielenže na človeka zapôsobí na prvý pohľad, hneď, keď vstúpi do miestnosti, ale vplýva na neho po celý čas pobytu.

Farebné varenie

Farebnosť interiéru môžeme vytvárať na základe rôznych princípov – ako kompozíciu z odtieňov jednej farby alebo kompozíciu zloženú z rôznych farieb, ktoré spolu harmonizujú alebo sú vo vzájomnom kontraste. Všetko záleží na temperamente jeho užívateľov. Niekto má rád pokojné farebné ladenie tón v tóne, iný potrebuje dynamický farebný kontrast.

Jedna z osvedčených metód je farebná kompozícia postavená na troch farebných tónoch – hlavnej, zväčša neutrálnej farbe, ktorej patrí najväčší podiel v interiéri (najčastejšie plochy stien či podlahy), a dvoch podružných farbách. Jedna z nich pritom vytvára s hlavnou farbou harmóniu (môžu sa využiť rôzne intenzity tej istej farby), druhá kontrast. Optimálna situácia vzniká, ak sa upokojujúca farebná harmónia primerane oživí kontrastnými farebnými akcentmi, ktoré zabránia monotónnosti a vyvolávajú pocity optimizmu a dynamickosti. V interiéri by sa teda väčšia farebná aktivita mala striedať s pokojnými farebnými kombináciami tak, aby naše oči plynulo prechádzali z miesta na miesto.

Podobne ako pri kompozícii v hudbe sú aj niektoré kombinácie farieb príjemné a upokojujúce, iné povzbudzujúce, dráždivé či znepokojujúce. Rovnako ako hudba aj farby a ich vzájomné vzťahy majú svoju teóriu, ktorá ich dvojakým spôsobom radí do niekoľkých skupín. Prvý spôsob delenia je podľa pôsobenia na ľudskú psychiku – podľa toho môžu byť farby teplé, studené alebo neutrálne. Psychická teplota farieb je odvodená od farieb v prírode – napríklad voda je studená a modrá, oheň je červený alebo oranžový a teplý. Sivá, čierna a biela sú farby neutrálne. Osvedčenou kompozičnou metódou je kombinácia všetkých troch skupín, pričom jedna z nich dominuje. Kombinácia teplých a studených farieb vytvára prirodzene živé prostredie.

Druhý spôsob delenia vychádza z kruhu farebného spektra. Farby ležiace v kruhu oproti sebe sú komplementárne a ich kombináciou vzniká najvýraznejší kontrast (väčšinou až príliš výrazný, takže môže byť nepríjemný). Na harmonické kombinácie sú vhodné odtiene ležiace vedľa seba, teda farebne príbuzné.

Obr.: V kruhu farebného spektra sú základné farby (žltá, modrá a purpurovočervená) presne v tretinách kružnice. Ostatné farby vznikajú zmiešaním vždy dvoch základných farieb v určitom pomere – podľa toho sú v kruhu usporiadané. Každá z farieb môže mať zároveň rozdielnu sýtosť.

Studené aj teplé, živé aj pokojné
Ak poznáme zopár základných pravidiel, môžeme pomocou farieb, ktoré použijeme na nábytku, stenách či kobercoch, zámerne vytvárať v priestore určité nálady. Pri výbere farieb je dobré sa riadiť viac individuálnym vkusom než módnymi trendmi, avšak vaša obľúbená farba nemusí byť vždy vhodná do daného priestoru. Treba zvážiť napríklad aj vplyvy, ktoré majú farby na našu psychiku či fyzickú aktivitu. Napríklad v priestore, v ktorom prevládajú studené farby, má človek pocit chladu. Naproti tomu vďaka teplým farbám ako červená, oranžová či okrová máme pocit, že v miestnosti je o niekoľko stupňov teplejšie, než keby sme v nej použili farby studené. Teplé farby sa teda logicky hodia do miestností orientovaných na sever alebo chladnejších zemepisných šírok. Lekári vysvetľujú tento jav vplyvom farieb na cirkuláciu krvi – kým modrozelená farba cirkuláciu krvi tlmí, červenooranžová ju aktivizuje. Teplé farby pôsobia povzbudzujúco najmä pri sedavých činnostiach. Studené farby priestor nielen zdanlivo ochladzujú, ale zároveň pôsobia sviežo a uvoľňujúco a priestor opticky rozširujú. Hodia sa najmä do slnečných priestorov, ale aj pre ľudí s poruchami koncentrácie.

Ako zmeniť atmosféru v interiéri bez toho, aby ste menili nábytok? Riešením môže byť farebné svetlo. Vďaka zabudovanému diódovému osvetleniu vymeníte chladný pokoj morskej modrej za optimistickú žltú stlačením gombíka na diaľkovom ovládači. Ak máte chuť na deň ako dúha, môžete nechať farby v základnom spektre bežať plynulo za sebou. (Interlübke)

Každý výber farebnosti interiéru by sa mal začať otázkou, akú funkciu má priestor plniť, či má pôsobiť voľne a priestranne, alebo domácky a útulne. Napríklad v obývacej izbe či jedálni sa niekto prikláňa k teplej domáckej atmosfére, iný má radšej pocit voľného priestoru. Z toho by mala priamo vyplynúť voľba farebnosti – svetlé farby totiž priestor rozširujú, ale nepôsobia veľmi útulne, a naopak.

Malá škola farieb

Červená pôsobí povzbudivo na telo i na dušu, podporuje našu fyzickú aktivitu a pohyb. Priveľa červenej pri dlhšom pobyte však môže vzbudiť nepokoj, podráždenie či úzkosť.

Oranžová vytvára útulnú, uvoľnenú atmosféru, pôsobí stimulujúco. Odporúča sa pre izby orientované na sever alebo do priestorov, kde je málo svetla a slnka.

Žltá povzbudzuje najmä pri duševnej činnosti, podporuje tiež komunikáciu a priaznivo pôsobí pri rozhovoroch. Je ideálnou farbou pre mladých ľudí.

Okrová a béžová sú farby, ktoré otepľujú a tlmia zároveň, pôsobia teda upokojujúco. Najmä studenšie a tmavšie odtiene hnedej vnášajú do priestoru eleganciu.

Modrá pôsobí chladne a čisto. Malé, úzke a nízke priestory opticky zväčšuje.

Modrozelená a tyrkysová majú podobný vplyv ako modrá, avšak ešte o čosi výraznejší. Vytvárajú v priestore chladnú a trochu neosobnú atmosféru.

Zelená tiež upokojuje, vytvára pocit vyváženosti a bezpečia.

Čierna, sivá a biela sú ideálne kombinačné farby, avšak ak je ich priveľa, pôsobia ťažko a pochmúrne, prípadne sterilne a neosobne.

Farebné trendy v zariaďovaní interiérov dnes ponúkajú celú škálu možností – jedny dávajú prednosť nábytku z drevín s výraznou štruktúrou a jednoduchým kombináciám dvoch prírodných odtieňov, iné hýria pestrými farbami a odvážnymi kontrastmi.

K hitom posledného obdobia patria retro vzory a trúfalé farebné kombinácie oranžovej, červenej či purpurovej so sviežou jarnou zelenou, vďaka ktorým interiér ožíva a pôsobí mimoriadne dynamicky. Je vám blízky veselý farebný interiér, strohé a jasné kombinácie neutrálnych farieb alebo útulná prírodná farebnosť? Nebojte sa farieb a vyskúšajte ich vo svojom interiéri – skúste napríklad skrinky s veselšou farbou.

Obr.: K najvýraznejším trendom dnes patria dva spôsoby povrchovej úpravy skrinkového nábytku – buď ostanete verní prírodnej farbe a kresbe dreva (najlepšie exotického, s výraznou farebnou štruktúrou), prípustnou alternatívou je aj tmavé moridlo, alebo uprednostníte lakovaný farebný povrch s matnou alebo vysokolesklou úpravou. Veľmi aktuálne sú aj kombinácie dreva a laku. Na čistenie lakovaného povrchu stačí jemná handrička, voda a trocha saponátu, aby sa však lakovaný povrch leskol tak, ako sa má, musí sa vyleštiť úplne dosucha. V tomto prípade prezentuje firma Interlübke ďalšiu veľmi aktuálnu farbu – rubínovú. (Interlübke)


Text: Viera Struhařová
Foto: archív firiem a autorky
Zdroj: časopis Môj dom

Náš Tip: Moderné vstavané skrine plné farieb do každého priestoru. Bratislava a okolie.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje