Detská izba na dnešok aj do budúcna

detska izba na dnesok aj do buducna

V detskej izbe sa môžeme nechať uniesť našimi nápadmi a nesplnenými snami z detstva. Nemusíme sa báť, že budeme musieť návšteve vysvetľovať, prečo je kreslo ružové, tapeta na stene žltá, koberec modrý, závesy zelené...

Pri zariaďovaní detských izieb pre naše ratolesti, ktoré ešte neokúsili školské lavice, sa môžeme vybrať dvomi smermi. Ich rozprávkový svet možno vytvoriť pomocou nábytku v ich (momentálne) obľúbenej farbe s použitím výrazných prvkov, napríklad ilustrovaných tapiet na dverách, alebo môžeme staviť na neutrálnejšie materiály a pohrať sa s farebnosťou  stien, doplnkami a textíliami.

Pri prvom variante by ste mali rátať s tým, že v budúcnosti bude treba opäť investovať do nábytku, prípadne do výmeny alebo úpravy jeho častí, pretože je veľká pravdepodobnosť, že vaše milované dieťa o pár rokov nebude rozumieť, prečo má na dverách skrine ovečky a nábytok v ružovej farbe. Tiež si treba uvedomiť, že dcérka síce v súčasnosti potrebuje dostatok priestoru na maratón s kočiarom krížom-krážom po izbe a na rozkladanie hračiek od oboch babičiek, no o nejaký čas pôjde do školy a jej potreby sa zmenia.

Ak vám to veľkosť izby dovolí, je dôležité vytvoriť v nej dostatočný priestor na hranie, tancovanie, uskladnenie hračiek, oblečenia, spaciu zónu a tiež treba myslieť na pracovný kút. Vhodné sú otvorené alebo uzatvorené policové systémy, ktoré sa momentálne môžu využiť na bábiky všetkých veľkostí a neskôr napríklad na knihy. Je užitočné doplniť ich o škatule, koše a kontajnery na kolieskach. Sú vhodné na rýchle upratovanie, skladovanie vecí, môžu hýriť farbami a v budúcnosti ich môžete jednoducho vymeniť alebo doplniť.

Asi všetci poznáme počmáraný nábytok a steny. Môžeme byť však tolerantní a predvídaví a vytvoriť plochy, na ktoré sa dá písať a kresliť donekonečna. V ponuke sú farebné lakované bezpečnostné sklá v rozličných farbách, no s ich použitím by sme asi predsa len mali počkať do školského veku ratolestí. Úložný priestor môžeme riešiť vstavanou skriňou na mieru, komodami, skrinkami, takisto je dobré myslieť na úložný priestor v posteli.

Nábytok by mal byť riešený tak, aby dieťa bez rizika dočiahlo na obľúbenú knihu a mohlo jednoducho upratať hračky. Preto by zostavy mali byť nižšie, variabilné a ľahko prístupné. Vhodne vybraný nábytok je schopný „rásť“ s dieťaťom a môže sa postupne dopĺňať – napríklad, ak pracovný stôl nie je ešte potrebný, môže byť priestor využitý na stavanie hradov. Je dobré, keď máme zariadenie izby vopred komplexne premyslené.

Dobrý deň,
v rodinnom dome bývame už niekoľko rokov, ale až teraz máme potrebu zariadiť izbičku pre našu dvojročnú dcérku. Ide o podkrovný priestor s rozmermi 5,5 × 4 m a práve to je jeden z dôvodov, prečo sa obraciam na vás s prosbou o radu. Vždy sa mi páčil farebný „miniatúrny“ detský nábytok, no sama neviem, či chcem ísť touto cestou. Deti rastú rýchlo a bola by som rada, keby sa našlo riešenie s prihliadnutím na budúcnosť. Teším sa na vaše nápady.
S pozdravom
Š. Bulová
(redakčne krátené)

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteAlternatíva A
Oproti oknu je umiestnená posteľ s otvorenou policovou zostavou, skrinkami a pracovným stolom, pri ktorom je možné sedieť z oboch strán a rodič tak môže mať dohľad nad písaním prvých domácich úloh. V druhom rohu izby je situovaná vstavaná skriňa s výraznou tapetou vo farbe nábytku na posuvných dverách, ktorá by sa v budúcnosti mohla jednoducho vymeniť, a veľké priestranstvo na hranie s variabilným úložným priestorom. Farebnosť nábytku je v tomto riešení odvážnejšia, preto by sme mali doplnky, farbu stien a textílie riešiť s rozvahou, aby nábytok nezanikol.

Alternatíva B
V izbe sú drevené stropné trámy, preto je možné použiť podobný drevodekor v kombinácii, napríklad, s bielou a pravdepodobne nebude potrebné o pár rokov vymieňať nábytok. Korpus je vo farbe orecha a pri použití materiálu v zdvojenej hrúbke jeho jednotlivé kusy ešte viac vyniknú. Môžeme sa hrať s výraznými farbami, vzormi na stenách a doplnkoch. Pri dverách je umiestnená skriňa s komodami a posteľ s úložným priestorom. Skos vytvára pohodovejší priestor pre snívanie a väčší pocit bezpečia. Oproti sú opäť potrebné police a pracovný kút, ktorý sa môže neskôr doplniť.

TEXT a NÁVRHY: Ing. arch. Katarína Bolešová
Zdroj: časopis Môj dom

Náš tip: Moderné vstavané skrine do každého priestoru. Bratislava a okolie.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.