/ Chalupa /

Neviete, kam umiestniť záhradný kozub? Ponúkame vám niekoľko riešení

image 33118 25 v1

Záhradný kozub je pre mnohých z nás zatiaľ iba snom, ktorý by sme radi premenili na skutočnosť. Ponúka možnosť príjemného trávenia času v kruhu rodiny a priateľov. Prvým krokom pri plánovaní je preniesť svoje predstavy na papier a vizualizovať ich s pomocou odborníka.

POHODLNÉ RIEŠENIE NA TERASE

Najväčšie pohodlie poskytuje kozub umiestnený priamo na terase. Nahrádza totiž zariadenie, ktoré z obľubou používame na terasách, a to mobilný gril. Veľkou výhodou kozuba oproti mobilnému grilu je napojenie na dymovod (komín), ktorý bezpečne odvádza spaliny, vďaka čomu nás neotravuje dym. Vzhľadom na bezpečnosť je dôležité napojiť kozub na dymovod s vyústením minimálne vo výške 2,5 m. V prípade, že sa kozub nachádza priamo na fasáde domu, je najefektívnejšie, ak je napojený na dymovod rodinného domu. Ušetríme si tak náklady na budovanie ďalšieho dymovodu a s tým spojené dodatočné stavebné práce. Samotný kozub, stolovanie pre šesť osôb a bezpečný pohyb ľudí si vyžaduje minimálne 20 m2 priestoru. Umiestnenie na terase pri dome má výhodu v logistike, blízkosť kuchyne oceníme pri častom používaní.


Pri nedostatku priestoru je dobré mať palivové drevo hneď poruke. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

ROZHODOVANIE A PLÁNOVANIE

Fasáda je hotová, záhradné stoličky a stôl kúpené, s výsadbou sme takmer na konci a aj tak v nás pretrváva pocit, že niečo do dokonalosti ešte chýba. Na záhradný kozub je dobré myslieť už v rámci projektu záhrady, dokonca už pri projektovaní samotného rodinného domu. Síce ide o drobnú stavbu, ale keďže treba pri nej používať stavebnú chémiu a je priestorovo náročná, nemožno ju umiestniť na hocijaké miesto. Skôr ako dostaneme prvú pochvalu za grilovanú dobrotu, teda musíme nájsť vhodný priestor. Samozrejme, umiestnenie závisí od dispozičných a funkčných možností záhrady a od jej veľkosti.


Napojenie záhradného kozuba na dymovod rodinného domu sa postará o bezproblémový odvod spalín. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

Pri rozhodovaní sa medzi kozubom na mieru alebo prefabrikovaným je dobré vedieť, že atraktívnejšou, hoci finančne náročnejšou voľbou je záhradný kozub na mieru. Týmto spôsobom získame originálny vzhľad presne podľa svojich predstáv. Dôležitý je správny výber miesta, blízkosť iných stavebných konštrukcií, prevládajúce prúdenie vzduchu. Ideálne je zveriť svoje predstavy odborníkom. Predídeme tým nepríjemným prekvapeniam a znechuteniu z nedokonalého výsledku. Pri investícii rádovo v stovkách eur sa hodí každá dobrá rada a usmernenie odborníka.


Pôdorysné zobrazenie záhrady s kozubom na terase pri dome. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

AUTOR RADÍ
Dobrý projekt rodinného domu alebo záhrady vám pomôže naplno využiť potenciál pozemku. Aj najmenšie zásahy bez včasného a dostatočného plánovania vás totiž môžu neskôr veľmi mrzieť.

MATERIÁLY

Vhodné je zvoliť si rovnaký obkladový kameň, aký sa už v záhrade objavuje, alebo rovnakú farbu, ako má fasáda rodinného domu. Jednoduchým zladením farieb a materiálov vieme prepojiť aj naoko nesúvisiace stavby, respektíve konštrukcie. Kozub nemusí byť za každú cenu dominantou záhrady. Vieme ho do nej šikovne zakomponovať, dá sa doslova zakryť výsadbou, altánkom alebo pergolou – ak ich navyše necháme porásť popínavými druhmi rastlín, vytvoríme tým miesto, kde sa kombinuje technický um a príroda.


Na stavbu altánka aj murovaného kozuba sa použil rovnaký obkladový materiál. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

SAMOSTATNE STOJACI KOZUB V ZÁHRADE

Ak nás nelimitujú priestorové obmedzenia a vieme záhradný kozub bez problémov umiestniť v rámci záhrady, otvárajú sa nám ďalšie možnosti. Záhradný kozub je doplnkom, slúži na relax a príjemné trávenie voľných chvíľ. V rámci pozemku sa môže vyskytovať ako voľne stojaca stavba, no zaujímavou alternatívou je spojiť ho s priestorom na sedenie. Kozub môže byť súčasťou prístreška, altánka alebo pergoly, ale nie je to pravidlo. Minimálne by sa mal nachádzať dostatočne blízko takýchto prvkov, keďže obsluha a príprava jedál si vyžadujú určité priestorové nároky. Navyše, svojím spôsobom je to spoločenská činnosť, ktorú nikto z nás nechce vykonávať na druhej strane záhrady ako ostatní hostia. Výrazným vylepšením je dostavba plochy na úpravu surovín, ktorá materiálovo i konštrukčne splynie so samotným telesom záhradného kozuba. Vzhľadom na svoje rozmery je kozub výraznou dominantou priestoru. Pri terasovitom pozemku môže byť súčasťou suchého oporného múrika alebo jeho pokračovaním.


Kozub je vhodné umiestňovať do pokojnejšej časti záhrady. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteVÝBER KOZUBA

CHCETE MONTOVANÝ KOZUB?

Pri samotnej stavbe kozuba sa bez ohľadu na jeho umiestnenie môžete rozhodnúť pre prefabrikát alebo kozub na mieru.
Záhradný kozub z montovaných dielcov si viete postaviť aj sami, jednotlivé diely vám výrobca, respektíve dodávateľ poskytne vo forme dielcov, ktoré stačí poskladať bez použitia stavebnej chémie. Takýto kozub sa dá ľahko rozoberať aj skladať, premiestňovanie v rámci záhrady je teda pomerne ľahké. Na výber máte širokú ponuku rôznych tvarov aj materiálov. Najpoužívanejším materiálom je vymývaný betón, samozrejmosťou je šamotová vložka na ochranu ohniska.

VÝHODY
Výhodné riešenie vzhľadom na menšiu finančnú náročnosť a relatívne ľahkú obsluhu i manipuláciu.

NA ČO SI DAŤ POZOR
Nevýhodou je kratšia životnosť ako pri stavbe na mieru a základné modely poskytujú len obmedzené možnosti na odkladanie surovín – treba si zabezpečiť minimálne servírovací stolík. Musíte myslieť aj na to, že pri takomto riešení potrebujete mať dostatočne veľký priestor na terase a samozrejme aj vhodné základy. Ideálne je teda myslieť na kozub už pri zakladaní terasy.


Záhradné kozuby z prefabrikátov – palivové drevo je dobré uskladňovať v dostupnej vzdialenosti. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

MUROVANÝ ZÁHRADNÝ KOZUB

Je časovo náročnejší na plánovanie a samotnú výstavbu. Ako materiál sa používajú: betón, kameň, murovacie tvárnice alebo klasické pálené tehly a šamotové tehly určené na stavbu ohniska. Surová stavba kozuba môže byť teda z hocijakého materiálu. Pri finálnom vzhľade sa riaďte hlavne svojimi možnosťami a vkusom. Základy (ako pri každej stavbe) musia dosiahnuť nemrznúcu hĺbku (80 cm až 1 m) a zabezpečiť odvod prebytočnej vody. Je potrebné dobre zhutniť zeminu a postarať sa o štrkový podklad. Betónové základy by mali vyčnievať nad úrovňou terénu minimálne 10 cm. Vďaka dobre vyhotoveným základom sa kozub nezačne po zime nakláňať a bude svoju funkciu vykonávať bez problémov. Ak sa kozub nachádza pod prístreškom, je dôležité dbať na správnu realizáciu detailov pri prechode dymovodu cez konštrukciu strechy. Napríklad drevená konštrukcia strechy by mala byť od samotného telesa dymovodu vzdialená minimálne 5 cm.

VÝHODY
Individuálne prispôsobený vzhľad podľa predstáv a možností majiteľa.

NA ČO SI DAŤ POZOR
Väčšia náročnosť na financie, priestor a čas výstavby.


Samostatne stojaci kozub s grilom vo väčšej vzdialenosti od domu má najmenej jednu veľkú výhodu – možno ho postaviť aj s udiarňou. Dym neobťažuje obyvateľov domu. Foto: isifa/Shutterstock 

Ing. arch. Miroslav Šteiner

Absolvent FA STU v Bratislave. Projektuje verejné budovy aj rodinné domy, ktoré dopĺňa príjemne upravené vonkajšie obytné prostredie. Venuje sa aj nábytkárskej tvorbe.

Text, vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Mám otázku ako by sa dala vyriešit výstavba krbovej peci pri altanku len malý hačik pri altanku su vysoke ihličnaté stromy ako riešit komín aby nahodou od komina nechitili konare od nejakej zatulanej iskry alebo take cosi.dakujem

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.