image 49686 25 v1
Galéria (6)

Kompletná rekonštrukcia rozpadnutej chalupy v Starých Horách

Pred štrnástimi rokmi Inga hľadala niečo, čo ju osloví. A našla to v Starých Horách. Počítačová práca, potreba mať čistú hlavu po robote a iné podružnosti udali smer... Žiadala sa zmena.

Galéria

Drevenica nad potokom
Drevenica nad potokom
Drevenica nad potokom
Drevenica nad potokom
Drevenica nad potokom

„Pochodila som všetky bystrické satelity, nič sa mi nepáčilo. Potom som náhodou našla túto staručkú chalúpku. Nič porobené. Ale tie hviezdy hore. Zrazu som vedela, že som prišla domov,“ spomína si na začiatky majiteľka.

Stav drevenice si vyžiadal kompletnú výmenu materiálov, až na hrady v dolnej izbe a komín. Foto Dano Veselský

Štýlová vidiecka izba

Z myšlienky ponechať si na prízemí dve izby napokon zišlo a jedna sa zmenila na kuchyňu, z druhej, prednej, je dnes obývačka. Ľudia z jej okolia ju pred kúpou varovali, že si ešte aj pamiatkarov si zavesí na krk.

Je pravda, že s tými si Inga prvé dva roky vôbec nerozumela – všetko, čo urobila, nebolo dobré. Časom však zvládla aj pamiatkarsky dozor. Útulná obývačka doslova víta príchodzích, zaváňa írečitou slovenskou pohostinnosťou.

Moderne v tradičnom dome

Druhá tvár drevenice sa ukáže, keď vystúpite po schodoch. Schodnice museli stolári špeciálne upravovať, aby vyzerali ako zošliapané. Ocitnete v úplne inom svete. Svetlý a vzdušný priestor nedáva pocítiť, že stojíte na pôjde z roku 1850. Táto drevenica mala šťastie. Inga a Jurko do nej vnášajú novú miazgu a ona im na oplátku poskytuje neskutočný priestor na život.

Obývačke dominuje pec

Je to vlastne kozubová vložka. „Pol roka som zháňala staré kachlice. Sú také autentické, že často počujem otázku: ‚Ako sa ti podarilo do tej starej pece narvať kozubovú vložku?‘

Text: Martinka Deríková
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2018

  1. Miloš says:

    Veľmi pekne a vkusne zrekonštruované. No a to prostredie, jedna báseň.

  2. Remik says:

    Chalupa velmi pekna, klobuk dole. Bohuzial ale nesplna vsetky poziadavky na uspesnu kolaudaciu… minimalne zabradlie chyba….a to nielen zo srandy je stanovene ako to ma byt ( a najma pri malom dietati).

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje