/ Chalupa /

Čo robiť, keď sa vám kuny dostanú do domu? Ako proti nim bojovať?

kuna v dome
Zdroj: istock.com

Na pohľad roztomilý cicavec z čeľade lasicovité s typickým predĺženým telom a výrazným chvostom. Ten, kto mal tú česť stretnúť sa s kunou vo svojom dome alebo v záhrade, zrejme príjemné spomienky nemá. Tento super obratný nočný mäsožravec sa vyskytuje takmer na celom Slovensku, ale z lesov a skalnatých hôr sa stále viac približuje k ľudským obydliam. Vie prečo – hľadá prístrešie, teplo a stravu.

Ak sa kuna rozhodne navštíviť váš dom, zvyčajne si nájde cestu cez strechu a zabýva sa v podkroví. Spočiatku si môžete všimnúť len zvláštny šramot, ktorý neviete ničomu známemu pripísať, neskôr už budete vedieť, že máte problém. Spolužitie s kunou sa môže zmeniť až na nebezpečné. Prečo? Kuna, ktorá sa uhniezdi v podkroví, na pôjde alebo v iných častiach domu, spôsobuje obrovské škody spojené s vysokými nákladmi. Netýkajú sa len miestností, v ktorých sa zdržuje, ale aj vonkajšej fasády, izolácie, strechy.

kuna v dome
Zdroj: istock.com

Kuny majú tendenciu budovať celé tunelové systémy v izolácii strechy. Tým sa zvýšia náklady na vykurovanie, dochádza k úniku vody a tvorbe plesní. Taktiež sa rady zahryznú do elektrického vedenia. Je jasné, že človek a kuna nepatria do jednej domácnosti.

Na čo si dať pozor a ako ochrániť dom pred kunami?

V prvom rade treba poznať ich schopnosti a zručnosti. Kuny sú vynikajúci horolezci, dokážu preskočiť viac ako dva metre a páči sa im vysoko na stromoch a budovách. Strechu domu dosiahnu ľahko zo stromu a ako výpomoc použijú odkvapy alebo zvodové rúry. Drsnú omietku alebo zdrsnenú stenu domu počas výstavby zvládnu bez akýchkoľvek pomôcok. Stačia im ich ostré pazúry a svižný tvar.

kuna v dome
Zdroj: istock.com

Keď kuna dosiahne strechu, veľmi ľahko sa dostane dovnútra, a to aj cez maličké otvory. Nie je pre ňu problém ani posunúť strešnú škridlu – ak nenájde vhodný otvor. Kuna sa pod strechou zvykne zahniezdiť ako samotárka, ale zároveň predátorka. Citlivo reaguje na vyrušovanie a spočiatku o jej prítomnosti neviete.

Hygienické problémy kvôli kune?

Aj to sa môže stať. Za súmraku kuna opúšťa svoj úkryt, odchádza na lov. Zo svojich potuliek si prinesie zvieraciu korisť. Mŕtve zvieratá, sú rovnako ako výkaly kuny, spojené so značnou kontamináciou priestorov. Nahromadené exkrementy a stopy moču časom spôsobujú extrémne nepríjemný zápach a vedú k hygienickým problémom. Dokonca mnohí majitelia domov prídu na to, že majú nepozvaného hosťa práve na základe silného zápachu výkalov a rozkladajúcej sa koristi. Tá priťahuje aj červy, muchy a iných škodcov.

Okrem tvorby zápachu vás na prítomnosť kuny môže upozorniť aj silný hluk, najmä po návrate z nočného lovu. Kuny obrusujú predmety, izolačný materiál, všetko čo v okolí svojho „hniezda“ nájdu. Ich prítomnosť môžete zistiť aj rozhádzaním odpadkov. Častým cieľom ich lovu sú sliepky či iná domáca hydina.

kuna v dome
Zdroj: istock.com

Kuna v záhrade

Aj na pozemku je kuna, ktorá sa tam zabýva, značným hygienickým škodcom. Zárodky, ktoré sa vyvíjajú na hromadách trusu kuny, sa v záhrade rýchlo množia a môžu kontaminovať pôdu.  To však stále nie je všetko. Viete o tom, že kuny sa dokážu zahniezdiť aj pod kapotou auta?

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestetrus kuny v záhrade
Zdroj: istock.com

Máte v dome kunu?

Ak sa vám pod strechu nasťahovala kuna, zbavíte sa jej len ťažko. O to dôležitejšie je treba skontrolovať všetky miestnosti počas obdobia rozmnožovania (od marca do konca leta) a zabezpečiť, aby sa v záhrade nehromadil trus kuny.

kuna v záhrade
Zdroj: istock.com

Ak viete, kde sa kuna nachádza, boj bude účinnejší

Vyskúšajte narušiť odpočinok škodcu počas dňa hlasnou hudbou. Odoženiete ju tiež ultrazvukovými prístrojmi a hlasným klepaním, pretože má rada ticho a pokoj.

Keď sa vám do domu nasťahuje samička, máte o problém viac, a to aj keď opustí svoj úkryt. Z opusteného úkrytu totiž vyžaruje silný pach, ktorý priťahuje ďalšie kuny.

Najlepším riešením, ak viete, že máte doma tohto šikovného nepriateľa, je kontaktovať odborníka na kontrolu škodcov. Ten posúdi rozsah zamorenia a okamžite podnikne cielené opatrenia, vďaka ktorým ochránite svoj majetok i pohodlie.

kuna v dome
Zdroj: istock.com

Väčšina majiteľov domov predpokladá, že keď utesnia strechu, ochránia sa pred prípadnou návštevou tohto malého, ale silného cicavca. Žiaľ, je to nesprávny prístup. Je síce pravdou, že prevencia je najlepšou ochranou, ale tesnenie neznamená pre kunu problém. Na trhu nájdete chemické prípravky a ultrazvukové odpudzovače, ktoré človeka nerušia, ale pre kuny dokonca aj mnohých ďalších škodcov sú rušivé a vyženú ich. Hospodárske budovy a dvory môžete ochrániť umiestnením klepcov alebo pascí na kuny. Pozor však na to, aby sa do nich nechytila hydina alebo domáce zviera.

Prírodné produkty proti kunám

Ak sa chcete pred kunami chrániť ekologicky, použite prípravky, ktoré majú silný pach. Kuny majú totiž citlivý ňufák.

 • Pripravte si roztok z pol litra vody, litra bieleho octu a niekoľkých kvapiek čistiaceho prostriedku. Zmesou očistite miesta, kam sa kuna môže dostať, a do celej miestnosti nastriekajte biely ocot.
 • Výborným repelentom proti kunám je kokteil vyrobený z cesnaku a éterických olejov. Prevaríte liter vody, po vychladnutí pridáte dva pretlačené strúčiky cesnaku, desať kvapiek mätového éterického oleja, 10 kvapiek éterického oleja z citrónovej trávy a necháte odležať dva týždne. Potom prelejete do rozprašovača a nastriekate do miestnosti či pod strechu.
 • Vyskúšať môžete aj kávovú usadeninu, ktorú jednoducho rozsypete po miestnosti alebo pozemku, kde sa kuna udomácnila. Horký pach ju vyženie.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

 1. Ahojte, mám skúsenosti s týmto zvieratkom a pomohla pomoc vedcov. Títo pripravili prípravok, ktorý určite pomáha a to obom. Kune i človeku. Kuna prežije , len sa premiestni inde. A človek už nepočuje dupot labiek a nemám narušovanú konštrukciu stavby, Mne potvorky posunuli škridlu na streche a spravili si únikový východ. Samozrejme začalo do stavby pršať a oprava bola tiež náročná. No a čo to teda je za prípravok? Dúfam, že redakcia nepomyslí na nejakú reklamu, ale ide o osoh veci. Volá sa to Super expel a je dostupný i na Slovensku. Zdá sa byť drahý , ale za obeť padlo už viac financií. Prípravkom som vystriekal duté časti v streche , tam kde neboli otvory som ich navŕtal a potom uzavrel. Zvieratku prípravok vôbec neškodí, len ho mechanicky dráždi, keď sa ,,umýva,,. Asi ako nás, keď sa dostane na pokožku sklená vata. Tak veľa úspechov a pokoj. Ja ho v tejto veci už viac rokov mám.

 2. pomáha aj lepiaca pasta – natrieť na nejakú podložku, okolo rozsýpať nejakú maškrtu a keď sa tam prilepí, tak má čo robiť, aby sa z toho dostala (ak sa vôbec z toho dostane). Po druhom prilepení sa porúčala kade ľahšie a bol pokoj….

 3. Čo robiť, keď sa vám kuny dostanú do domu? Počkať keď sú všetky v pelechu a potom zapáliť chalupu. Viac tam nepôjdu a je pokoj.

 4. Vystrel z plynovej pištole do otvoru kde maju hniezdo určite zaberie.

 5. Len tak – spomenul som si na Terazkyho z Čiernych barónov. Ten by to vyriešil…

 6. John Rambo says:

  Pomôže aj gulomet ráže AX308 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🥰

 7. Na kuny je výborný prostriedok a síce aróma tigrieho moču http://www.aroco.cz – výrobca, ale len do exteriéru, resp. povaly a pod.,kde sa nepohybujete, nakoľko to príšerne smrdí, ale na kuny výborne zaberá. Ja som to kúpil v Alcheme Senica.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.