kuna v dome
Galéria (8) Zdroj: istock.com

Čo robiť, keď sa vám kuny dostanú do domu? Ako proti nim bojovať?

Na pohľad roztomilý cicavec z čeľade lasicovité s typickým predĺženým telom a výrazným chvostom. Ten, kto mal tú česť stretnúť sa s kunou vo svojom dome alebo v záhrade, zrejme príjemné spomienky nemá. Tento super obratný nočný mäsožravec sa vyskytuje takmer na celom Slovensku, ale z lesov a skalnatých hôr sa stále viac približuje k ľudským obydliam. Vie prečo – hľadá prístrešie, teplo a stravu.

Ak sa kuna rozhodne navštíviť váš dom, zvyčajne si nájde cestu cez strechu a zabýva sa v podkroví. Spočiatku si môžete všimnúť len zvláštny šramot, ktorý neviete ničomu známemu pripísať, neskôr už budete vedieť, že máte problém. Spolužitie s kunou sa môže zmeniť až na nebezpečné. Prečo? Kuna, ktorá sa uhniezdi v podkroví, na pôjde alebo v iných častiach domu, spôsobuje obrovské škody spojené s vysokými nákladmi. Netýkajú sa len miestností, v ktorých sa zdržuje, ale aj vonkajšej fasády, izolácie, strechy.

kuna v dome
Zdroj: istock.com

Kuny majú tendenciu budovať celé tunelové systémy v izolácii strechy. Tým sa zvýšia náklady na vykurovanie, dochádza k úniku vody a tvorbe plesní. Taktiež sa rady zahryznú do elektrického vedenia. Je jasné, že človek a kuna nepatria do jednej domácnosti.

Na čo si dať pozor a ako ochrániť dom pred kunami?

V prvom rade treba poznať ich schopnosti a zručnosti. Kuny sú vynikajúci horolezci, dokážu preskočiť viac ako dva metre a páči sa im vysoko na stromoch a budovách. Strechu domu dosiahnu ľahko zo stromu a ako výpomoc použijú odkvapy alebo zvodové rúry. Drsnú omietku alebo zdrsnenú stenu domu počas výstavby zvládnu bez akýchkoľvek pomôcok. Stačia im ich ostré pazúry a svižný tvar.

kuna v dome
Zdroj: istock.com

Keď kuna dosiahne strechu, veľmi ľahko sa dostane dovnútra, a to aj cez maličké otvory. Nie je pre ňu problém ani posunúť strešnú škridlu – ak nenájde vhodný otvor. Kuna sa pod strechou zvykne zahniezdiť ako samotárka, ale zároveň predátorka. Citlivo reaguje na vyrušovanie a spočiatku o jej prítomnosti neviete.

Hygienické problémy kvôli kune?

Aj to sa môže stať. Za súmraku kuna opúšťa svoj úkryt, odchádza na lov. Zo svojich potuliek si prinesie zvieraciu korisť. Mŕtve zvieratá, sú rovnako ako výkaly kuny, spojené so značnou kontamináciou priestorov. Nahromadené exkrementy a stopy moču časom spôsobujú extrémne nepríjemný zápach a vedú k hygienickým problémom. Dokonca mnohí majitelia domov prídu na to, že majú nepozvaného hosťa práve na základe silného zápachu výkalov a rozkladajúcej sa koristi. Tá priťahuje aj červy, muchy a iných škodcov.

Okrem tvorby zápachu vás na prítomnosť kuny môže upozorniť aj silný hluk, najmä po návrate z nočného lovu. Kuny obrusujú predmety, izolačný materiál, všetko čo v okolí svojho „hniezda“ nájdu. Ich prítomnosť môžete zistiť aj rozhádzaním odpadkov. Častým cieľom ich lovu sú sliepky či iná domáca hydina.

kuna v dome
Zdroj: istock.com

Kuna v záhrade

Aj na pozemku je kuna, ktorá sa tam zabýva, značným hygienickým škodcom. Zárodky, ktoré sa vyvíjajú na hromadách trusu kuny, sa v záhrade rýchlo množia a môžu kontaminovať pôdu.  To však stále nie je všetko. Viete o tom, že kuny sa dokážu zahniezdiť aj pod kapotou auta?

trus kuny v záhrade
Zdroj: istock.com

Máte v dome kunu?

Ak sa vám pod strechu nasťahovala kuna, zbavíte sa jej len ťažko. O to dôležitejšie je treba skontrolovať všetky miestnosti počas obdobia rozmnožovania (od marca do konca leta) a zabezpečiť, aby sa v záhrade nehromadil trus kuny.

kuna v záhrade
Zdroj: istock.com

Ak viete, kde sa kuna nachádza, boj bude účinnejší

Vyskúšajte narušiť odpočinok škodcu počas dňa hlasnou hudbou. Odoženiete ju tiež ultrazvukovými prístrojmi a hlasným klepaním, pretože má rada ticho a pokoj.

Keď sa vám do domu nasťahuje samička, máte o problém viac, a to aj keď opustí svoj úkryt. Z opusteného úkrytu totiž vyžaruje silný pach, ktorý priťahuje ďalšie kuny.

Najlepším riešením, ak viete, že máte doma tohto šikovného nepriateľa, je kontaktovať odborníka na kontrolu škodcov. Ten posúdi rozsah zamorenia a okamžite podnikne cielené opatrenia, vďaka ktorým ochránite svoj majetok i pohodlie.

kuna v dome
Zdroj: istock.com

Väčšina majiteľov domov predpokladá, že keď utesnia strechu, ochránia sa pred prípadnou návštevou tohto malého, ale silného cicavca. Žiaľ, je to nesprávny prístup. Je síce pravdou, že prevencia je najlepšou ochranou, ale tesnenie neznamená pre kunu problém. Na trhu nájdete chemické prípravky a ultrazvukové odpudzovače, ktoré človeka nerušia, ale pre kuny dokonca aj mnohých ďalších škodcov sú rušivé a vyženú ich. Hospodárske budovy a dvory môžete ochrániť umiestnením klepcov alebo pascí na kuny. Pozor však na to, aby sa do nich nechytila hydina alebo domáce zviera.

Prírodné produkty proti kunám

Ak sa chcete pred kunami chrániť ekologicky, použite prípravky, ktoré majú silný pach. Kuny majú totiž citlivý ňufák.

  • Pripravte si roztok z pol litra vody, litra bieleho octu a niekoľkých kvapiek čistiaceho prostriedku. Zmesou očistite miesta, kam sa kuna môže dostať, a do celej miestnosti nastriekajte biely ocot.
  • Výborným repelentom proti kunám je kokteil vyrobený z cesnaku a éterických olejov. Prevaríte liter vody, po vychladnutí pridáte dva pretlačené strúčiky cesnaku, desať kvapiek mätového éterického oleja, 10 kvapiek éterického oleja z citrónovej trávy a necháte odležať dva týždne. Potom prelejete do rozprašovača a nastriekate do miestnosti či pod strechu.
  • Vyskúšať môžete aj kávovú usadeninu, ktorú jednoducho rozsypete po miestnosti alebo pozemku, kde sa kuna udomácnila. Horký pach ju vyženie.

Galéria

kuna v dome
kuna v dome
kuna v dome
kuna v dome
trus kuny v záhrade
kuna v záhrade
kuna v dome

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje